Apple představil nový iPad Pro, tentokrát s M1

Velkou novinkou na úterním Apple Eventu byl mimo jiné i aktualizovaný iPad Pro. Už předchozí generace byla opravdu „nabušená” a výkonem dokázala předčit kdejaký notebook. Tentokrát to Apple dotáhl ještě dál a do iPadu vměstnal novější a lepší technologie.

Řada iPad Pro se už od jejího představení snaží o částečnou či úplnou náhradu za laptop. Apple tím míří zejména na profesionály v oboru fotografie, designu, umění apod. Každým rokem se nová generace nejen výkonem přibližovala notebookům, velkou část z nich dokonce i předčila. Tentokrát to Apple ale dotáhl na úplný strop a do tabletu vložil procesor Apple M1, který pohání nejnovější MacBooky, iMacy a Mac mini.

Čipset Apple M1

Jelikož si Apple tyto čipy vyrábí sám (pomocí ARMové technologie), je pro něj mnohem jednodušší jej přizpůsobit jakémukoliv svému systému. Samotný procesor je 8jádrový, stejně tak je tomu u grafiky. Díky tomu je až o 50 % rychlejší. Otázkou zůstává, zda tohoto výkonu Apple do budoucna využije, jelikož iPadOS a aplikace z App Storu nejsou tak náročné, aby musely využívat plného výkonu iPadu.

Liquid Retina XDR Displej

Aktualizace se dočkal i displej, bohužel jen u 12,9” modelu. Ten má nyní název Liquid Retina XDR a mělo by se jednat o velmi podobný zobrazovač, jaký se nyní nachází ve velkém Apple XDR Displeji za desítky tisíc korun. Displej se pyšní svítivostí 1 000 nitů (a až 1 600 nitů), tomu pomáhají usazené mini-LED přímo pod displejem, které zařídí vyšší svítivost. Kontrastní poměr je, stejně jako u XDR Displaye, 1 000 000:1. samozřejmostí je pak technologie TrueTone.

Maličkosti

Menších změny se dotkly i předního fotoaparátu, jenž je nyní širokoúhlý a při videohovorech dokáže sledovat váš pohyb. Dále se rozšířila konektivita o podporu 5G a do USB–C přistála podpora Thunderbolt 3. Třešničkou na dortu bylo ještě představení Magic Keyboard ve světlé barvě, která může potěšit majitele světlých iPadů.

Ceny

Ceny se pohybují na podobných číslech, za základní 11” model zaplatíte 22 990 Kč a pokud máte zájem o 12,9” variantu, tak si připravte minimálně 30 990 Kč. Slovíčko „minimálně” je zde ale velmi důležité, jelikož v případě výběru (nového) 2 TB úložiště a slotu na SIM se cena vyšplhá na neuvěřitelných 65 790 Kč. Všechny specifikace a české ceny můžete nalézt a oficiálních stránkách Apple.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

Klíčové informace o Apple Car by měly přijít do léta

Následující článek

Do konce dubna přijde na trh fialový iPhone 12 a iPhone 12 mini

Související články

iPad: překročení dalšího milníku, nyní v prohlížení internetu

iPad je neskutečně žádané zařízení. To dokazuje jak i jistá nedostupnost po několika měsících od vydání, tak počet aplikací pro iPad vyvinutý, který v nedávné době překročil magických 100 000 (o kterém jsme Vám nedávno psali). iPadu se ale nedávno podařilo překročit ještě jednu metu, která patří také do důležitých milníků - a to více než 1% ze všech platform prohlížejících internet.

Mac AppStore: dříve než se čekalo?

Původně se spekulovalo, že Mac AppStore, nový obchod s aplikacemi na vašem Macu, bude dostupný až v lednu. Bylo to logické vzhledem k tomu, že na poslední keynote se tvrdilo, že se Mac AppStore objeví do 90 dní - což vycházelo právě na samotný leden.