Apple: nejdůležitější novinky 7. týdne roku 2012

Je tu konec týdne a s ním přichází i další pokračování seriálu věnovaného novinkám ze světa Apple. Pojďme si zrekapitulovat, co se dělo okolo společnosti na světě.

Je tu konec týdne a s ním přichází i další pokračování seriálu věnovaného novinkám ze světa Apple. Pojďme si zrekapitulovat, co se dělo okolo médii a investory nejskloňovanější společnosti na světě.

Uplynulý týden byl na novinky opravdu bohatý – všichni už asi tuší, že nový Apple iPad třetí generace je za dveřmi, to samozřejmě zahlcuje Internet všemožnými spekulacemi o tom, co novinka nabídne, nebo naopak na kterých frontách zklame. Zvýšenou pozornost si samozřejmě zasloužilo i představení vývojářské verze další generace operačního systému Mac OS X, který nese označení Mountain Lion. Nenechte se zmást, na rozdíl od přechodu z verze Leopard na Snow Leopard se tentokrát dočkáme několika razantních změn.

Eddy Cue převzal cenu Grammy za Steva Jobse

Již v prosinci jsme informovali o ocenění Steva Jobse cenou Grammy. Svoji cenu si posmrtně zasloužil za celkový přínos a rozvoj trhu s hudbou, převážně díky populárnímu přehrávači iPod a službě iTunes Music Store.

“Jménem Stevovy ženy, dětí i všech pracovníků Apple bych chtěl poděkovat za ocenění Steva Jobse cenou Grammy,” řekl Eddy Cue, vedoucí oddělení vývoje internetových služeb a jejich softwaru. “Steve byl vizionář, mentor a velmi blízký přítel. Posledních patnáct let práce s ním bylo pro mě neskutečnou ctí,” dodal.

Apple je držitelem ceny Technical Grammy Award z roku 2012 za přínosy po stránce technologické, za přínosy do samotného trhu hudby je toto ocenění Jobsovým (nikoli oceněním Apple) prvním.

Akcie Applu přesáhly hranici 500 dolarů za kus

Hodnota akcií Applu poprvé překonala hranici 500 amerických dolarů. S nejvyšší dosaženou cenou 503 dolarů za kus v pondělí hodnota firmy přesáhla 469 miliard amerických dolarů, stávajíc se tak s téměř 70 miliardovým náskokem nejhodnotnější firmou na světě.

Cena akcií konstantně rostla již od doby, kdy Apple zveřejnil své finanční výsledky za první fiskální čtvrtletí roku 2012. Druhou nejhodnotnější společností je ropný gigant Exxon Mobil s hodnotou okolo 400 miliard dolarů. Hodnota Apple je mimochodem vyšší než jeho dvou největších rivalů v oblasti informačních technologií dohromady – Google s hodnotou okolo 200 miliard dolarů a Microsoft s hodnotou 256 miliard dolarů.

Intel se s procesory Ivy Bridge opozdí, nové Macy by mohly mít zpoždění

Server Digitimes informoval o záměrech Intelu opozdit příchod nové platformy Ivy Bridge. Společnost sice hodlá zůstat u plánovaného dubnového vydání, s masovou dostupností však počítá až koncem června. Tento krok by mohl být ze strany Intelu zapříčiněn čistě z důvodu doprodejů aktuálních procesorů platformy Sandy Bridge, jejichž prodej klesá rychleji (z důvodu čekání na novou platformu), než Intel původně očekával.

Intel Ivy Bridge by měl tvořit základ nových MacBooků Pro, které fanoušci a zájemci o profesionální notebooky netrpělivě očekávají. Ty by krom nové platformy měly adaptovat některé z klíčových vlastností ultra-tenkých notebooků Macbook Air – nepřítomnost optické mechaniky, implementace displejů s vysokým rozlišením a použití SSD disků.

Tim Cook promluvil na konferenci Goldman Sachs

Na úterní konferenci Goldman Sachs Internet and Technology Conference promluvil i výkonný ředitel Applu Tim Cook. Témata zahrnovala povídání o bezpečnosti pracovníků, rostoucí popularitě telefonu iPhone a tabletu iPad, rozvoji trhů, ale i odkazu Cooka ve společnosti Apple.

“Apple je jedinečnou společností. Nelze ji nikým nahradit,” řekl Cook. “Měli bychom se soustředit na trhy, kde můžeme být opravdovým přínosem pro společnost, ne se jen honit za největšími prodeji.”

Konferencí Goldman Sachs se Cook několikrát zúčastnil již dříve, tentokrát však poprvé jako výkonný ředitel.

Fair Labor Association audituje továrny Foxconnu

Za posledních několik měsíců se spolupráce Foxconnu a Applu stala terčem kritiků a asociací za lidská práva. Foxconn již v minulosti čelil několika nařknutím za nelidské podmínky pro práci, nyní si na provozovatele největší montážní linky ve spolupráci a na žádost společnosti Apple posvítí asociace Fair Labor Association.

Tiskové prohlášení Applu uvádí, že FLA v následujících týdnech provede rozhovory s tisíci zaměstnanci, zhodnotí pracovní podmínky, prostředí, možnosti ubytování, stravy apod. První dojmy jsou dle FLA velmi dobré, závěrečný výstup z vyšetřování bude zveřejněn na webových stránkách asociace.

Po Foxconnu bude na jaře následovat vyšetřování i ve výrobních areálech ostatních výrobních partnerů Applu, tedy převážně společností Quanta a Pegatron

Koncem léta přijde Mountain Lion, další verze zase za rok

Ve čtvrtek se zvedlo informační embargo nad připravovanou příští verzí operačního systému Mac OS X. Vybraní novináři měli již týden možnost nový systém testovat, ve čtvrtek jej Apple uvolnil i pro uživatele s registrovaným účtem vývojáře pro Mac OS X.

Podrobnější souhrn novinek najdete ve čtvrtečním článku, zde je v rychlosti to nejzajímavější, na co se můžeme těšit.

Messages – nástupce iChatu, nově podpora protokolu iMessage
Upomínky – nově jako samostatná aplikace po vzoru iOS nabídne tvorbu a správu upomínek, synchronizovaná s iCloud
Poznámky – opět nyní jako samostatná aplikace (dříve součást aplikace Mail), tvorba poznámek, které mohou obsahovat i obrázky, lze je připíchnout na plochu, synchronizovaná s iCloud
Centrum upozornění – funkce push notifikací, informujících např. o nových zprávách, aktualizacích apod., dostupné API
AirPlay – funkce bezdrátového přenosu obrazu do Apple TV
Game Center – sociální síť pro hráče, hry lze hrát i napříč platformami
Funkce sdílení – integrace tlačítka sdílení pomocí emailu, zprávy, tweetu apod., dostupné API

Aplikace Messages je pro účely beta testování v Mac App Store dostupná již nyní i pro uživatele Mac OS X 10.7. Po uvolnění finální verze OS X Mountain Lion v létě 2012 bude zřejmě dostupná pouze po upgradu na OS X 10.8 (nová verze se bude jmenovat OS X Mountain Lion, Mac z názvu operačního systému zmizí a bude symbolizovat pouze prodejní jednotku Applu – Mac = počítače).

Apple se mimo jiné také zavázal ke každoročnímu vydávání nových verzí desktopového operačního systému, za účelem držení tempa s rychle rostoucí mobilní platformou.

Aplikace mohou odesílat vaše data, to se brzy změní

V chystaném updatu mobilního iOS na verzi 5.1 bude nově možnost povolit aplikacím přístup ke kontaktům uživatele. Tohoto kritického nedostatku v zabezpečení osobních údajů se chytli američtí kongresmani, kteří odeslali dopis řediteli Timu Cookovi, dožadujíc se odpovědí, co Apple považuje za uživatelská data, které aplikace tyto informace posílají a které aplikace mohou nahrávat kontakty na servery poskytovatele služby.

Apple nás v tiskovém prohlášení ujistil, že (stejně jako s možnostmi sdílení polohy) každá aplikace s podobnou funkcionalitou bude od verze iOS 5.1 vyžadovat svolení uživatele.

iPad 3 nabídne 4G LTE a Retina Display

Posledních pár týdnů Internetem kolovaly obrázky různé elektroniky, která by mohla být použita v novém iPadu 3. Soupisek toho, co by nový iPad mohl nabídnout, najde zde, nedávno jsme informovali i o tom, že dle spekulací by k představení mohlo dojít již první týden v březnu.

Jim Dalrymple ze serveru LoopInsight, který je znám pro své tajné zdroje ve společnosti Apple, potvrdil datum vydání, stane se tak ve středu 7. března.

Wall Street Journal naopak potvrdil i podporu LTE sítí, o kterých Dalrymple pochyboval. Ty budou dostupné v sítích amerických mobilních operátů AT&T a Verizon, v ČR tyto technologie bohužel nikdo nenabízí (v budoucnu se jich také jen tak nedočkáme).

Posledním a asi nejzajímavějším faktem, který se za poslední týden podařilo potvrdit, je přítomnost Retina Display. Ten nabídne oproti stávajícím generacím čtyřnásobnou hustotu pixelů, ze stávajících 1024x768px se tak stane rozlišení neuvěřitelných 2048×1536. Velikost panelů zůstane zachována, použita tedy bude aktuální úhlopříčka 9.7 palců.

Uplynulý týden znamenal pro fanoušky Apple znamenal několik klíčových poznamenání. Vize spojit mobilní platformu s desktopovou platformou OS X se stává skutečností – toto rozhodnutí je vzhledem k úspěchu mobilních zařízení zcela pochopitelné. Tomu by měl v nejbližších dnech výpomoci i nový iPad 3, který nabídne velmi pokročilou platformu, skvělý display a podporu špičkových mobilních sítí. Do toho by mohly zapadnout nové modely Macbook Pro, které spoléhají na mobilní platformy Intelu, rovněž i displeje s vysokou hustotou pixelů a v neposlední řadě i rychlá datová úložiště.

Pro uplynulý týden je to vše, na průlet novinkami se můžete těšit zase za týden.

8 comments
  1. Je to kompilát ze zahraničních zdrojů (MacRumors, AppleInsider apod.), protože však nejde o spekulace (snad jen krom iPadu 3, kde jsem zdroje uvedl; zpráva potvrzující displej je podložena zkoumáním pod mikroskopem, které provedl server MacRumors), nepřišlo mi to zcela podstatné.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Angry Birds Space: nový díl přiletí 22. března

Následující článek

AppTips #4: aktuální tipy na iOS aplikace a hry zdarma

Související články