Apple kampus: podívejte se na plány nové “mateřské lodi” Applu

Soupis zajímavostí o připravovaném novém kampusu jablečné společnosti z Cupertina, který bude pravděpodobně vypadat jako parkující vesmírná loď.

Apple, společnost sídlící v kalifornském Cupertinu, koupil minulý rok od Hewlett-Packardu obrovský pozemek ležící jen pár stovek metrů od jejich aktuálního sídla na 1 Infinite Loop. Bylo samozřejmě jen otázkou času, kdy se na světlo světa dostanou plány nového jablečného kampusu, protože pro jiný účel by Apple takový pozemek pravděpodobně nekupoval – stalo se tak včera, den po keynote na WWDC, a tak se pojďme podívat, jak tato nová “mateřská loď”, jak budovu sám předseda městské rady nazval, vypadá.

Apple musí mít vždy něco speciálního, to už je prakticky pravidlem – a platí to samozřejmě i o designu nového kampusu. Na rozdíl od běžných budov je navržen jako obrovský kruh, tedy spíše kružnice, neboť nemá plný střed. Budova je přibližně čtyři patra vysoká a na její konstrukci má obrovský podíl Applem oblíbené sklo, o kterém Steve Jobs sám řekl, že není zrovna nejlevnějším stavebním materiálem – protože je totiž celá budova kruhová, musí být zakřivené i sklo.

Velice zajímavý je fakt, že 80% z plochy kampusu bude tvořit zeleň – celkem je zde plánováno cca 6000 stromů (oproti současným 3700). Toho je dosaženo mimo jiné tím, že je drtivá většina parkovacích míst situována pod zemí, což umožňuje kampusu velice “zdravý” vzhled. Rozhodně na něj bude hezčí a příjemnější pohled, než na ústředí jiných společností.

I přes to jsou ale v kampusu plánovány další dvě velké budouvy – parkovací dům a “energetické centrum”. Existenci druhé budovy Steve Jobs zdůvodňuje faktem, že takto obrovská technologická společnost je extrémně závislá na eletrické energii, a tak musí mít nějaký záložní zdroj. Tvrdil ale, že bude pro Apple výhodnější jako primární zdroj používat toto “energetické centrum”, kde bude elektřina vyráběna například pomocí zemního plynu, a eletrickou síť používat jako zdroj záložní.

Nová budova má, přestože nevypadá příliš “objemně”, pojmout až 12-13 tisíc zaměstnanců Applu, kteří tak mají konečně pracovat všichni na jednom místě. Současný kampus Applu jich totiž pojme pouze 2600-2800, a tak musel Apple pronajímat okolní budovy jako kanceláře, což se ukázalo jako poměrně nepraktická věc. Zajímavé také je, že Apple poskytuje svým zaměstnancům dopravu do práce pomocí vysoce ekologických autobusů.

Všechny tyto plány Steve Jobs prezentoval městské radě Cupertina, která během “řízení” nemálokrát vtipkovala a její předseda dokonce vytáhl svůj iPad 2 a nezapomněl Stevovi poděkovat za to, že zůstanou v Cupertinu. Celé řízení tak vypadalo trošku obráceně. Jedna z otázek padla také na téma zda Apple hodlá městu po vzoru Googlu poskytnout Wi-Fi připojení zdarma. Steve zvesela odvětil, že pokud nebude muset městu platit daně, rád toto připojení zařídí.

Celý kampus by měl být hotov v roce 2015 a zatím není známo, kolik bude Apple stát. Pokud se chcete podívat na celou prezentaci před městskou radou (v angličtině), pusťte si následující video:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gtuz5OmOh_M[/youtube]

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Toki Tori: kuřecí tak trochu jinak v zábavné hře pro iPhone

Následující článek

iPhone 3GS + iOS 5: rychlost bude svižná, ale s omezeními

Související články