Apple má nejlepší pozici, aby mohl těžit z rostoucího čínského trhu prémiových smartphonů

Očekává se, že ze všech segmentů trhu zaznamená největší růst v Číně prémiový smartphone a Apple má nejlepší pozici, aby využil této expanze.V únoru analytici uvedli, že iPhone pomohl obnovit čínský trh se smartphony, přičemž v listopadu a prosinci překonal místní značky. Nyní se zdá, že Apple by mohl nakonec těžit více, protože se předpokládá, že se trh zlepší v jeho prospěch.

Trh chytrých telefonů v Číně roste

Ve zprávě společnosti Counterpoint se čínský trh s prémiovými smartphony, považovanými za smartphony s velkoobchodní hodnotou 500 USD nebo více, zvýšil v roce 2022 na více než 26 %.

Zatímco 26 % je považováno za málo ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi, počítá se s tím, že apetit po prémiových modelech poroste, čímž se zvýší produktový mix pro trh jako celek. Předpověď Counterpointu je, že podíl smartphonů v hodnotě 500 USD nebo více dosáhne do roku 2035 40 %.

Čínské dodávky v roce 2022 meziročně klesly o 16 % a dosáhly méně než 280 milionů kusů, říká Counterpoint, což je nejnižší číslo za téměř deset let. I tak je Čína stále velmi důležitým trhem, který tvoří 22,6 % celosvětových zásilek, což je více než podíl Indie na druhém místě s 12,4 %.

Zatímco Counterpoint vidí, že někteří zpochybňují potenciál čínského trhu se smartphony, analytici se domnívají, že pokles trhu byl ještě horší kvůli COVID-19, který ovlivnil chování spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že Čína omezuje svá omezení související s pandemií a oznámila 5% růst HDP pro rok 2023, Counterpoint počítá, že by se ekonomika a spotřebitelská důvěra měly zotavit.

Prémiové smartphony jsou stále velkým přispěvatelem k výnosům ze smartphonů pocházejících z Číny. Zatímco tržby z prodeje klesly o 11,7 % z maxima v letech 2016 až 2022, dodávky klesly za stejné období o 41,5 %, což naznačuje vyšší průměrnou prodejní cenu zařízení.

Zatímco podíl prémiových prodejů v roce 2022 je 26 %, stejný segment tvořil v roce 2016 pouze 11 % prodejů.

Counterpoint věří, že řada faktorů pomůže přiblížit prémiový trh jiným regionům, včetně 59,5 % USA a 45,4 % Japonska. Za prvé, čínská vláda oznámila, že věří, že disponibilní příjem občanů dosáhne nového maxima v roce 2035, současně s růstem podílu středněpříjmových skupin. I když Čína do roku 2035 nedosáhne HDP na hlavu 20 000 dolarů, Counterpoint počítá, že ASP smartphonů bude stále růst spolu s dlouhodobým ekonomickým růstem v zemi.

Kromě toho smartphony stále „zůstanou nejdůležitějším nositelem zábavy, spotřeby a sociální interakce lidí,“ uvádí zpráva Counterpoint. S funkcemi smartphonu, které se budou také zlepšovat, jako jsou větší obrazovky, skládací displeje a očekávaná vylepšení výkonu, se tento smartphone stane v životě lidí důležitějším bodem.

Předchozí článek

Apple iPhone nadále dominuje trhu repasovaných smartphonů

Následující článek

iPhone 16 dostane novou OLED obrazovku, iPhone 15 zobrazovací technologie iPhone 14

Související články