Lightning – smrt boha blesku?

Trochu s křížkem po funuse, ale jelikož se jeho konec blíží, zaslouží si důstojný nekrolog. Mnoho lidí (zvláště ti, co neměli iPhone) v r. 2012 napadlo: „Proč musí mít Apple zase nějaké extrabuřty a nevyužije to, co už spolehlivě funguje?”

USB existuje ve čtyřech rychlostních specifikacích (1, 2, 3, 3.1) a minimálně 6 typech konektorů (typ A, typ B, mini A, mini B, mikro A, mikro B, USB-C,…). Sice žijeme v dobách globalizace, ale zde jsme se nějak globalizovat zapomněli. Takže odpověď Apple zní: „Proč ne.” Ono toto vlastní řešení mělo v době vzniku pár výhod. Velikost a možnost si s ním dělat, co chtěli v průběhu času v rámci jejich ekosystému a hlavně nemuset čekat na schválení.

Lightning je digitální rozhraní používané ve většině zařízení iOS společnosti Apple od konce roku 2012. Nahradil starý 30pinový konektor. Kupodivu, ač je oboustranný, nemá piny osazeny zrcadlově. iPhone nebo iPad tedy nejdříve musí detekovat orientaci kabelu a ID připojeného zařízení a teprve potom přiřadí pinům správnou funkci. To má na starost čip TRISTAN (na iPhonu 8/X převzala tuto funkci kolegyně HYDRA) – integrovaný obvod nacházející se v každém zařízení dodávaném s female portem Lightning. Na opačné straně zase číhá logický prvek HIFIVE. Mezi sebou komunikují pomocí protokolu IDBUS (SDQ).

Na tomto základě mohlo vzniknout (kromě obligátního nabíjení) nespočet redukcí a externích zařízení umožňující přenášet data, obraz, zvuk. Aby si Apple posychroval funkčnost a nějaké ty peníze, tak za necertifikovaném zařízení, na kterém není logo MFi, neručí za funkčnost a operační systém iOS a iPadOS na to umí i náležitě dramaticky upozornit. Ale kupodivu umožní funkčnost. Občas.

Jelikož se ekologicky smýšlejícím odborníkům s EU asi nelíbí hegemonie Lightningu a podle nich je už elektroniky vyroben asi už moc, možná nakonec donutí i Apple, aby přešla k modernějšímu novému standardu USB-C. Nezbývá se tedy už pomalu chystat na rituální obřad pohřbívající toto osvědčené rozhraní. Že se jí to dříve nebo později podaří, můžeme dedukovat s existujícího USB-C v. 3.1 na tabletech iPad Pro v roce 2018. Ale s hláškou „Lightning je mrtev, ať žije Lightning” bych ještě počkal, protože Apple může, jak je jeho zvykem, všechny převést. Holt doba bezdrátová je doba bezdrátová.

Předchozí článek
Mac Mini Cover

Mac Mini 2021 přijde s aktualizovaným designem a více porty.

Následující článek

Apple by chtěl přinést rozpoznávání obličeje i na další přístroje

Související články

Penultimate: oblíbený a podařený zápisník pro iPad

Penultimate je synonymem sešitu na iPadu. Nebo aspoň nějak tak by se dala tato aplikace charakterizovat. Když Penultimate poprvé zapnete, objeví se vám tutoriálový sešit, který vás provede ovládáním samotného programu. Pokud již máte zakoupenou nějakou aplikaci z iWork od Applu, tak tento tutoriálový postup nejspíš znáte. A podobností s iWork (zejména s Pages), je tu více. Například zobrazení sešitu v Penultimate je dost podobné těm, jako to mají Pages.