macOS Ventura

macOS Ventura: ve znamení menších změn.

Výčet změn v nově představeném macOS Ventura není zdaleka tak široký, jako u mobilních systémů a jde spíš o menší novinky, které ještě více zpříjemní uživateli práci s Macem. Většina novinek je navíc vypůjčena právě z mobilních systémů a je „pouze” implementována pro použití na Mac. Nový macOS nese název Ventura a jde o Kalifornskou kopcovitou oblast v přístupem k moři.

Počasí a Hodiny v macOS

Po mnoha, mnoha, letech se macOS konečně dočká plnohodnotných aplikací Hodiny a Počasí. Doteď tyto dvě funkce byly v macOS zastoupeny dost polovičatým způsobem. Počasí bylo dostupné jen z widgetu a po kliknutí na něj jste byli odkázáni na web The Weather Channel. Hodiny mají widget také, který umí ukazovat aktuální a světový čas. Po kliknutí na něj jste ale byli ještě nesmyslněji odkázáni do Předvoleb systému, do sekce nastavení času.

Ještě méně pochopitelné je nastavování časovače. Ten jde v dosavadní verzi macOS „nastavit” pomocí hlasového příkazu pro Siri „Set a timer for xx minutes.” Asistentka ale namísto nastavení odpočtu vytvoří událost v připomínkách s názvem „Timer” a nastavením připomenutí na 15 minut.

Oba tyto nešvary budou ale v macOS Ventura vyřešeny, a to velmi elegantně – vlastní aplikací. Počasí (které se mimochodem konečně dostává i na iPad) tak má nové, přizpůsobitelné rozhraní a po kliknutí na jednotlivá okna se vám ukáží detailnější informace z radarů a meteostanic. Aplikace Hodiny je vyřešena víceméně jen přeformováním aplikace z iOS na macOS. Budou vás tak čekat 4 záložky (světový čas, budík, stopky a minutka). Výhodou je, že časomíra poběží i v případě, že aplikaci Hodiny na Macu ukončíte.

Lepší Mail

Jistého vylepšení se dočká aplikace Mail. Mnoho emailových klientů tyto funkce již nabízí, a tak je velmi pěkné vidět, že se Apple rozhodl inspirovat se. Výrazné proměny se dočká vyhledávání v aplikaci, které má být chytřejší a vyhledávat mezi všemi aspekty emailů. Navíc vás bude čekat aktivní našeptávání různých dokumentů, odkazů, příloh, apod.

Mezi další funkce, které mají do Mailu přibýt patří například možnost zrušení odeslání emailu nebo naplánování odeslání na datum a čas, který vám vyhovuje. Zajímavou novinkou je i automatické připomenutí, že jste zapomněli přidat přílohu, i když jste ji v textu slíbili. Tato funkce ale bude fungovat jen pokud máte systém v angličtině a ve stejném jazyce píšete i e-maily.

Lepší Mail
Lepší Mail

Fungovat to bude jednoduše – email bude před odesláním přečten systémem (interně, nic se neodesílá na servery) a bude hledat věty ve stylu „v příloze posílám ukázku…” Pokud tak na přílohu zapomenete, aplikace se vás před odesláním zeptá, zda jste na něco nezapomněli. Celkem jednoduchá funkce, ale z vlastní zkušenosti vím, že by mě mohla několikrát měsíčně zachránit před zbytečným faux-pas.

Chytřejší Spotlight

Pro mnoho uživatelů je Spotlight vyhledávání jakýmsi ústředím pro práci s macOS. Určitě je tak potěší, že právě Spotlight se v macOS Ventura stane ještě chytřejší. Jednoduše si vypůjčí některé funkce, jež známe z iOS a iPadOS, a přidá pár úplně nových. Nově tak i na Macu budete moci vyhledávat například ve fotkách podle tématu fotek přímo ze Spotlight. 

Při vyhledávání nějaké osobnosti, památky, sportovní utkání a podobně, vás uvítá nový design výsledků, který je přehlednější a na prvním místě ukáže relevantnější odpovědi. Apple také představil „Rychlé akce,” díky nimž bude nastavování jednotlivých akcí ještě jednodušší. Stačí tak vyhledat například „Hodiny” a Spotlight vám nabídne rychlé nastavení budíku nebo časomíry.

Vylepšení ve FaceTime

I v komunikátoru FaceTime můžeme v chystaném macOS Ventura očekávat jisté novinky zpříjemňující jeho používání. Tou první je přidaná podpora Handoff. Ta zařídí možnost přepojit si probíhající hovor v průběhu na jiné zařízení na jedno kliknutí a bez větších záseků. Jde o podobnou funkci, která byla do nynějška dostupná při obyčejných telefonních hovorech. S přepojením na jiné zařízení se tak nepřepne jen zdroj kamery, ale i zvuku – v případě, že voláte z iPhonu se sluchátky, tak se sluchátka připojí automaticky i na Mac a hovor bude pokračovat ve sluchátkách.

Pro mnohé celkem zajímavější změna je chystaná podpora „Continuity fotoaparátu.” Pomocí speciálního nástavce budete moci pro videohovor na Macu využít hlavní kameru z iPhonu. Apple slibuje, že má vše fungovat automaticky pomocí pouhého přiblížení iPhonu, tak uvidíme, jak se s tímto vývojáři poperou. K podpoře funkce je potřeba zakoupit si držák na vaše zařízení od Belkinu.

Hovor po připojení začne využívat širokoúhlou čočku vašeho iPhonu, takže samozřejmostí je i podpora Center Stage, která vás vždy udrží ve středu obrazu. Prodejním tahákem ale je možnost zapnout pohled na stůl. iPhone totiž širokoúhlou čočkou snímá i stůl před vámi, a tak pomocí jisté postprodukce dokáže v reálném čase snímat i to, co děláte na stole. Nakonec z toho vyjde velmi zajímavé video rozdělené na dvě části – s vašim obličejem a stolem. Tato funkce se bude hodit zejména pro tvůrce obsahu nebo pro živé tutoriály. 

Stage Manager

Stage Manager se mimo iPady dostal i do Macu. Jedná se o nový způsob ovládání více aplikací najednou. Aplikace na ploše se vám po zapnutí Stage Manageru přesunou do jakési postranní poličky, ze které si můžete rychle přepínat mezi jednotlivými okny. Okna také můžete slučovat do skupin, například podle práce, kterou v nich děláte. Více o Stage Manageru se můžete dočíst v tomto článku, věnovaném iPadOS 16.

Závěr

V macOS Ventura můžeme očekávat spoustu dalších novinek, které se však do článku nevešly. Kompletní představení macOS Ventura naleznete na této stránce Applu. Nový systém je nyní ve vývojářském beta testování, veřejná beta bude dostupná v červenci a na plnou verzi si počkáme až do podzimu.

Předchozí článek

Nový iPadOS 16: ještě více podobný desktopu.

Následující článek

Apple pracuje na zlepšení odolnosti iPhonu vůči vodě a tlaku

Související články