Nahoru

iOS 4.3: první betaverze je tu, majitelé starších zařízení mají smůlu!

Dnešním dnem počínaje byla vydána první betaverze systému iOS ve verzi 4.3. Pro mnoho z nás to bylo nečekané překvapení a tak se pojďme podívat, co nového se v iOS 4.3 objeví – přináší totiž několik vylepšení a také jednu špatnou zprávu s sebou – starší zařízení již nebudou podporovány.

Nejdříve ale začněme těmi novinkami, nebo chcete-li, dobrými zprávami. Nejočekávanější novinkou jistě bude vytvoření Wi-Fi hotspotu z vašeho iPhone. Sám telefon by měl na sebe zvládnout připojit až 5 zařízení. Troufám si tvrdit, že tato novinka jistě hlavně potěší vlastníky iPadu ve Wi-Fi verzi. Tato možnost je dokonce přesunuta skutečně do popředí a tak na vás vyskočí hned při spuštění aplikace „Nastavení“.

Druhou novinkou, se kterou se v iOS 4.3 můžeme setkat, je AirPlay streaming v aplikacích třetích stran. K tomuto není asi třeba nic dodávat, uvidíme jak si vývojáři tuto funkci oblíbí ve svých aplikacích.

Třetí novinka jistě potěší majitele všech iPadů. I když Steve Jobs dříve prohlašoval, že původní rotation lock button už zůstane od verze iOS 4.2 navždy jako mute button, tak (naštěstí) lhal. V nové verzi systému přibyla možnost výběru právě mezi těmito dvěmi volbami a troufám si tvrdit, že drtivá většina uživatelů zvolí právě rotation lock. Navíc se dočkáme nových gest pro iPad (4 & 5-prstá), a to na vysunutí multitasking nabídky, přeskakování mezi spuštěnými aplikacemi (doleva a doprava) či vrácením se na homescreen – a to jen pouhými gesty bez použití home buttonu. Díky této novince se začaly dokonce rojit spekulace, že nová iOS zařízení možná vůbec nebudou, díky těmto gestům, disponovat home buttonem. Hlavně u iPadu by to dávalo smysl.

Mezi zbylé a ne už tak podstatné novinky patří např. nové filtry v aplikaci „Fotoaparát“ (jmenovitě X-Ray, kaleidoscope, light tunnel, compress a thermic camera). Tyto filtry jsou určené pouze pro natáčení videa, u normálního fotoaparátu by neměly jít použít. Mezi další drobnost u již jmenovaného fotoaparátu patří nové používané zvuky a také byla změněna ikonka FaceTime (pouze pro iPod touch 4. generace). Poslední drobností je možnost si nastavit v poznámkách nový font – Noteworthy, ale pouze pro iPad.

Poslední (a tou špatnou) zprávou je ukončení podpory starších zařízení. I když se spíše očekávalo, že podporu Apple ukončí až vydáním nadcházejícího iOS 5, není tomu tak a podpora s největší pravděpodobností končí už nyní. Jmenovitě se jedná o dvě zařízení – iPhone 3G a iPod Touch 2. generace. Apple totiž vůbec nevydal betu s podporou pro tyto dvě zařízení a jejich odseknutí dává díky jejich pomalosti (bohužel) i smysl. Je tu sice stále nějaká možnost, že v dalších betách jejich podpora přibyde, avšak šance je to velmi mizivá.

Celkově si myslím, že se máme na co těšit. Wi-Fi hotspot, nová gesta pro iPad nebo navrácení rotation locku nejsou sice až tak zásadní změny (i když u nových gest by se o tom dalo polemizovat), ale určitě potěší všechny majitele jablečných telefonů nebo tabletů. Datum vydání finální verze iOS 4.3 bohužel zatím není známo.

 • Nemam

  “ Navíc se dočkáme nových gest pro iPad (4 & 5-prstá), a to na vysunutí multitasking nabídky, přeskakování mezi spuštěnými aplikacemi (doleva a doprava) či vrácením se na homescreen – a to jen pouhými gesty bez použití home buttonu. Díky této novince se začaly dokonce rojit spekulace, že nová iOS zařízení možná vůbec nebudou, díky těmto gestům, disponovat home buttonem. “

  To je naprosty nesmysl! Spousta aplikaci tato gesta vyuziva k uplne jinym ucelum.

  • http://www.iphonetips.cz/ iPhoneTips

   Gesta mohou fungovat pouze v operačním systému a v aplikacích ne. Tím by se problém, na který narážíte, vyřešil. :-)

   • Nemam

    Nevyresil, protoze ve clanku pisou, ze diky tomu by mohlo zmizet Home tlacitko. A pokud by fungovala jenom v OS jako takovem, jak bych treba vyskocil z aplikace? Ci zobrazil multitaking listu?

    • http://www.iphonetips.cz/ iPhoneTips

     O home buttonu náš redaktor psal jako o spekulaci, nikoliv že Apple něco plánuje. Jen se nad tím zamyslel… Každopádně díky za Váš názor.

    • http://iphonetips.cz Michal Razumňak

     Multitasking lista: 4 nebo 5 prstu nahoru (vyjede MT lista)
     Vyskoceni z aplikace: tzv. pinch v aplikaci, neco jako kdyz projizdite fotky a chcete ji zmensit ,tak to same udelate tady, akorat vice prsty.

 • jp

  tak to je výborné….,mrzí mně že pro 3G nebude 4.3 ale jak to tak vypadá, asi Apple všechny majitelé jemně talčí ke koupi novějších zařízení…..nj….asi budu muset aktualizovat

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000271990380 Adam Noobless Zajíček

  fuu, před +- 2 týdnama bojuju s JB 4.2.1 a teď tohle ? O.o

 • Matej Sychra

  Na mem iPadu teda zadna gesta po instalaci 4.3b1 zapnout nejdou :o( Po nastavenich „Use Side Switch To:“ nasleduje rovnou Date&Time apod…

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100001123568459 Majkl Đymak

  prečo mi nejde ani nemožem nájsť iOS 4.3 ani cez iTunes ? napíše ze Najnovsi Update je 4.2.1….a iPhone 4G neni staré zariadenie…

  • http://www.iphonetips.cz/ iPhoneTips

   Beta verze není určena „běžným“ uživatelům, čili v iTunes aktualizaci (dokud nebude finální verze iOS 4.3) se neobjeví.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100001123568459 Majkl Đymak

  a poradite kde si nájsť 4.3 BETA ? nejaky link na Download alebo ako ? a kedy asi bude finalna iOS 4.3 ?

  • http://www.iphonetips.cz/ iPhoneTips

   Beta je určená vývojářům, ne širší veřejnosti, proto tu není ke stažení.

 • http://twitter.com/JohnyEnglish_CZ JohnyEnglish_CZ

  Z článku jsem nevyčetl zda ten WiFi Hotspot je jen pro iPad a iPhone 4 či je pro všechny (iPhone 3GS, iPod 3,4 generace a iPad) Díky

 • Misho295

  A ked sa mozem opytať, kedy asi bude finála verzia ? to este nepovedali, tak 2-3 mesiace ?
  Dakujem

 • lacijawa

  Apple sa už totálne vysr*l na staršie iPhone …

 • Martin

  Ahoj, nevíte jestli se gesta chystají i pro iPhone nebo jen pro iPad, není mi to zcela jasné..
  diky

 • Pingback: Eric