Penultimate: oblíbený a podařený zápisník pro iPad

Penultimate je synonymem sešitu na iPadu. Nebo aspoň nějak tak by se dala tato aplikace charakterizovat. Když Penultimate poprvé zapnete, objeví se vám tutoriálový sešit, který vás provede ovládáním samotného programu. Pokud již máte zakoupenou nějakou aplikaci z iWork od Applu, tak tento tutoriálový postup nejspíš znáte. A podobností s iWork (zejména s Pages), je tu více. Například zobrazení sešitu v Penultimate je dost podobné těm, jako to mají Pages.

Penultimate je synonymem sešitu na iPadu. Nebo aspoň nějak tak by se dala tato aplikace charakterizovat. Když Penultimate poprvé spustíte, objeví se vám tutoriálový sešit, který vás provede ovládáním samotného programu. Pokud již máte zakoupenou nějakou aplikaci z iWork od Applu, tak tento tutoriálový postup nejspíš znáte. A podobností s iWork (zejména s Pages), je tu více. Například zobrazení sešitu v Penultimate je dost podobné těm, jako to mají Pages.

Náhled souborů v Penultimate. Určitě je zde znát inspirace z Pages.

Vraťme se ale k Penultimate. Po seznámení s programem už jste bezproblémově schopni začít zapisovat. Aplikace nabízí 3 velikosti a 6 barev (jmenovitě černá, 2 stupně šedi, červená, modrá a zelená) „propisky“. Záměrně název „propiska“ uvádím do uvozovek — máte totiž dvě možnosti zápisu. První je samozřejmě psaní prstem. To je ale, jak jistě brzy pochopíte, docela nepohodlné. Zápěstí při psaní musíte mít totiž neustále zvednuté, což působí na psaní dost nepřirozeně a bude se vám psát hůře. Já sám jsem v Penultimate používal psaní prstem dost často, ale pouze na krátké poznámky a jednoduché nákresy, na žádné delší zápisky při použití prstů Penultimate není určen.

Ukázka vyexportované stránky. Psát (a kreslit zelená auta) se na Penultimate dá dobře i rukou. Ale nesmíte psát moc dlouho.

Mnohem zajímavější je psaní pomocí stylusu. Poté se vám z vašeho iPadu stane plnohodnotný sešit, do kterého můžete s rychlostí bezproblémově zapisovat. Podmínkou je mít stylus s podporou pro iPad, který se špatně schání. Otázkou ale je, jestli máte zájem Penultimate jako zápisník dlouhých poznámek používat.

I bez něj je totiž Penultimate určitě zajímavou aplikací. I přes to, že nerad používám stylus (přesněji řečeno, jsem jeho odpůrce a odmítám ho používat), tuto aplikaci jako student využívám skoro každý den ve škole — a to hlavně na matematické zápisky a jednoduché tabulkové zápisy, které by jinak zabraly mnoho času na zakreslení do (alespoň částečné) digitální podoby.

Velmi jednoduchá matematika. Pro tyto účely slouží aplikace výborně.

Zapsané poznámky je možné i odeslat. Můžete e-mailem poslat jak jen jednu stránku (a to pouze v obrázkovém formátu .png), tak i celý sešit, a to buď ve formátu .pdf, či v samotném formátu Penultimate, který je samozřejmě možné otevřít pouze samotným programem na jiném iPadu. Zajímavou možností je i odeslat aktuální stránku do obrázků na vašem tabletu.

Jistou nevýhodou je možnost psaní pouze na výšku — iPad je sice možné přetočit, ale otočí se jen samotné ovládací prvky, ne samotný sešit, ani předkreslené linky v něm.

Penultimate "naležato". Kromě ovládacích prvků se nic nepřetočí.

Příjemná je i cena: aplikace stojí €1.59, což určitě není mnoho. Bohužel, nenabízí žádnou lite verzi na vyzkoušení, což je jistě škoda. Já osobně ale hodnotím aplikaci 9/10 — aplikace funguje tak, jak má, svou úlohu plní skvěle a ovládá se jednoduše. Navíc se aplikace neustále vyvíjí a tak se možná brzy dočkáme zajímavých novinek.

Penultimate – €1.59 (App Store)

42 comments
  1. Vzhladom k velkosti displeja nebude podpora pre iphone, ze?

  2. Proč nemůžu psát na papír místo nesmyslně do ipadu?

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

MobileMe: nová pravidla možná již v dubnu, napovídá sám Apple

Následující článek

iPad 2 v ČR: všechny obchody hlásí vyprodáno!

Související články