iOS 4.3: první betaverze je tu, majitelé starších zařízení mají smůlu!

Dnešním dnem počínaje byla vydána první betaverze systému iOS ve verzi 4.3. Pro mnoho z nás to bylo nečekané překvapení a tak se pojďme podívat, co nového se v iOS 4.3 objeví – přináší totiž několik vylepšení a také jednu špatnou zprávu s sebou – starší zařízení již nebudou podporovány.

Dnešním dnem počínaje byla vydána první betaverze systému iOS ve verzi 4.3. Pro mnoho z nás to bylo nečekané překvapení a tak se pojďme podívat, co nového se v iOS 4.3 objeví – přináší totiž několik vylepšení a také jednu špatnou zprávu s sebou – starší zařízení již nebudou podporovány.

Nejdříve ale začněme těmi novinkami, nebo chcete-li, dobrými zprávami. Nejočekávanější novinkou jistě bude vytvoření Wi-Fi hotspotu z vašeho iPhone. Sám telefon by měl na sebe zvládnout připojit až 5 zařízení. Troufám si tvrdit, že tato novinka jistě hlavně potěší vlastníky iPadu ve Wi-Fi verzi. Tato možnost je dokonce přesunuta skutečně do popředí a tak na vás vyskočí hned při spuštění aplikace “Nastavení”.

Druhou novinkou, se kterou se v iOS 4.3 můžeme setkat, je AirPlay streaming v aplikacích třetích stran. K tomuto není asi třeba nic dodávat, uvidíme jak si vývojáři tuto funkci oblíbí ve svých aplikacích.

Třetí novinka jistě potěší majitele všech iPadů. I když Steve Jobs dříve prohlašoval, že původní rotation lock button už zůstane od verze iOS 4.2 navždy jako mute button, tak (naštěstí) lhal. V nové verzi systému přibyla možnost výběru právě mezi těmito dvěmi volbami a troufám si tvrdit, že drtivá většina uživatelů zvolí právě rotation lock. Navíc se dočkáme nových gest pro iPad (4 & 5-prstá), a to na vysunutí multitasking nabídky, přeskakování mezi spuštěnými aplikacemi (doleva a doprava) či vrácením se na homescreen – a to jen pouhými gesty bez použití home buttonu. Díky této novince se začaly dokonce rojit spekulace, že nová iOS zařízení možná vůbec nebudou, díky těmto gestům, disponovat home buttonem. Hlavně u iPadu by to dávalo smysl.

Mezi zbylé a ne už tak podstatné novinky patří např. nové filtry v aplikaci “Fotoaparát” (jmenovitě X-Ray, kaleidoscope, light tunnel, compress a thermic camera). Tyto filtry jsou určené pouze pro natáčení videa, u normálního fotoaparátu by neměly jít použít. Mezi další drobnost u již jmenovaného fotoaparátu patří nové používané zvuky a také byla změněna ikonka FaceTime (pouze pro iPod touch 4. generace). Poslední drobností je možnost si nastavit v poznámkách nový font – Noteworthy, ale pouze pro iPad.

Poslední (a tou špatnou) zprávou je ukončení podpory starších zařízení. I když se spíše očekávalo, že podporu Apple ukončí až vydáním nadcházejícího iOS 5, není tomu tak a podpora s největší pravděpodobností končí už nyní. Jmenovitě se jedná o dvě zařízení – iPhone 3G a iPod Touch 2. generace. Apple totiž vůbec nevydal betu s podporou pro tyto dvě zařízení a jejich odseknutí dává díky jejich pomalosti (bohužel) i smysl. Je tu sice stále nějaká možnost, že v dalších betách jejich podpora přibyde, avšak šance je to velmi mizivá.

Celkově si myslím, že se máme na co těšit. Wi-Fi hotspot, nová gesta pro iPad nebo navrácení rotation locku nejsou sice až tak zásadní změny (i když u nových gest by se o tom dalo polemizovat), ale určitě potěší všechny majitele jablečných telefonů nebo tabletů. Datum vydání finální verze iOS 4.3 bohužel zatím není známo.

68 comments
 1. ” Navíc se dočkáme nových gest pro iPad (4 & 5-prstá), a to na vysunutí multitasking nabídky, přeskakování mezi spuštěnými aplikacemi (doleva a doprava) či vrácením se na homescreen – a to jen pouhými gesty bez použití home buttonu. Díky této novince se začaly dokonce rojit spekulace, že nová iOS zařízení možná vůbec nebudou, díky těmto gestům, disponovat home buttonem. ”

  To je naprosty nesmysl! Spousta aplikaci tato gesta vyuziva k uplne jinym ucelum.

  1. Gesta mohou fungovat pouze v operačním systému a v aplikacích ne. Tím by se problém, na který narážíte, vyřešil. 🙂

   1. Nevyresil, protoze ve clanku pisou, ze diky tomu by mohlo zmizet Home tlacitko. A pokud by fungovala jenom v OS jako takovem, jak bych treba vyskocil z aplikace? Ci zobrazil multitaking listu?

    1. O home buttonu náš redaktor psal jako o spekulaci, nikoliv že Apple něco plánuje. Jen se nad tím zamyslel… Každopádně díky za Váš názor.

    2. Multitasking lista: 4 nebo 5 prstu nahoru (vyjede MT lista)
     Vyskoceni z aplikace: tzv. pinch v aplikaci, neco jako kdyz projizdite fotky a chcete ji zmensit ,tak to same udelate tady, akorat vice prsty.

 2. tak to je výborné….,mrzí mně že pro 3G nebude 4.3 ale jak to tak vypadá, asi Apple všechny majitelé jemně talčí ke koupi novějších zařízení…..nj….asi budu muset aktualizovat

 3. Na mem iPadu teda zadna gesta po instalaci 4.3b1 zapnout nejdou :o( Po nastavenich “Use Side Switch To:” nasleduje rovnou Date&Time apod…

 4. prečo mi nejde ani nemožem nájsť iOS 4.3 ani cez iTunes ? napíše ze Najnovsi Update je 4.2.1….a iPhone 4G neni staré zariadenie…

  1. Beta verze není určena “běžným” uživatelům, čili v iTunes aktualizaci (dokud nebude finální verze iOS 4.3) se neobjeví.

 5. Z článku jsem nevyčetl zda ten WiFi Hotspot je jen pro iPad a iPhone 4 či je pro všechny (iPhone 3GS, iPod 3,4 generace a iPad) Díky

 6. A ked sa mozem opytať, kedy asi bude finála verzia ? to este nepovedali, tak 2-3 mesiace ?
  Dakujem

 7. Ahoj, nevíte jestli se gesta chystají i pro iPhone nebo jen pro iPad, není mi to zcela jasné..
  diky

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

České sjezdovky: když nevíte kam na hory

Následující článek

TuneIn Radio: videorecenze nejlepší radio aplikace (+soutěž)

Související články

BBC: značka Apple vyvolává náboženskou euforii

Ano, slýcháváme to často. My, uživatelé Apple produktů, jsme prý ovce. Kupujeme si předražené přístroje jenom kvůli tomu logu jablka co se pyšní vzadu na iPřístroji. Samozřejmě to není názor úplně všech, přesto je to početná skupina. A tato skupina se nyní může ohánět vědeckým důkazem!