Dash Race: strategické závodění na čtverečkovaném papíře

Recenze hry Dash Race, ve které si dosytosti zazávodíme, ovšem poněkud jiným způsobem, než na jaký jsme zvyklí. Bude totiž třeba použít mozek a vymyslet pořádnou strategii.

Pokud jste tak jako já, když jste byli malí, hrávali se svými kamarády o každé volné přestávce zmámé strategické závody na čtverečkovaném papíře, určitě vás potěší to, že nyní si můžete stejnou zábavu užít i na svém iPhonu či iPadu. A pokud tuto hru neznáte, nevadí, stejně vám tato hra bezpochyby učaruje, až si ji vyzkoušíte.

Pokud si myslíte, že pojem “strategické závodění” je tak trošku nesmysl, budu vás muset přesvědčit o opaku. Dokonce si myslím, že za určitých podmínek je to i větší zábava. Smyslem hry je samozřejmě dojet do cíle jako první, ovšem chce to trošku více přemýšlet.

Hra se totiž hraje na tahy, v nichž každý hráč posune svoje “auto” o určitý počet políček dále. Směr a počet těchto políček závisí na jediném faktoru – a tím je váš poslední tah. Ten se jakoby promítne dopředu ještě jednou a v bodě, kde toto promítnutí končí, se zobrazí čtverec. Svoje auto poté můžete nasměrovat do kteréhokoliv z devíti bodů tohoto čtverce.

Tím je docíleno toho, že jízda je velice realistická. Pokud zrychlíte na rychlost odpovídající pěti políčkům za tah, těžko potom zabrzdíte na místě, neboť zpomalovat a zrychlovat můžete vždy jen o jedno políčko oproti předchozímu tahu. Stejně tak směr nelze měnit nijak nárazově, ale pouze tak, jak by to bylo možné s normálním autem.

Proto jsou významnou součástí hry bouračky, které se odehrají tehdy, když si špatně spočítáte svou cestu. Pokud nabouráte, tak vzhledem k rychlosti, kterou jste jeli, si pár tahů počkáte – a tím často ztratíte celý závod.

Dynamičnosti hra nabývá také díky tomu, že za dlouhé přemýšlení ztrácíte cenné body, a také faktu, že lze svým autem blokovat ostatní hráče. Pokud tak někdo zastaví přímo před vámi, nejen že nemůžete zastavit na stejném “fleku” jako on, ale také nemůžete projet skrze něj, což vás může dosti vykolejit a vyšemu soupeři poskytnout obrovskou výhodu.

I když jsem si všiml, že v mnoha komentářích na App Store je nadáváno na ovládání hry, mně přijde naprosto perfektní. Kvůli tomu, že čtverečky jsou tak prťavé, že byste se do nich prstem jen těžko trefovali, se hra ovládá pohybem prstu kdekoliv na obrazovce – a svou volbu potvrdíte dvojdotykem.

V základní verzi je k dospozici zhruba osm tratí s tím, že další kusy lze dokupovat prostřednictvím in-app purchase. Co bych ve hře docela uvítal, je editor pro vytváření vlastních tratí, neboť jezdit ty samé dokola není příliš zábavné.

Hra umožňuje hrát jak proti botům, tak samozřejmě hot seat, přes Game Center či přes Wi-Fi. Skvělé je, že je možné všechny tyto způsoby kombinovat, a tak si přijdou na své opravdu všichni. Škoda jen, že kvůli dosud ne příliš velké rozšířenosti si s náhodnými hráči na Game Centeru příliš nezahrajete, neboť systém žádné nenajde.

Celkově na mě hra Dash Race působí skvělým dojmem. I když by se samozřejmě dalo trošku zapracovat na grafice celé hry, tak originální nápad a perfektní ovládání z ní dělají skvělou oddychovku, u které si užijete hromadu zábavy. Nechybí samozřemě žebříčky, statistiky ani achievementy. Moje hodnocení: 85%. Hru jsem hrál ve verzi 3.1.2.

Dash Race – 0,79€ – App Store link (iPhone/iPad)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Path: překrásná sociální síť ve vašem iPhone

Následující článek

MovieMetr: mějte filmy v kinech pod kontrolou

Související články