Zombie Smash: zombie invaze jen pro silné žaludky

Recenze hry Zombie Smash, do detailu propracované zombie-defense hry, která nechává všechny své konkurenty daleko za sebou.

Možná vám přijde podivné, proč v době Velikonoc píšeme o hře, kde ústřední roli hrají zombie a všelijaké jejich létající končetiny (a nejen to). Důvodů je však hned několik: kromě toho, že Zombie Smash obsahuje zajímavý velikonoční mód, tak se tato hra nedávno dočkala obřího updatu, o kterém se jednoduše nemůžeme nezmínit. A abych pravdu řekl, jedná se o jednu z nejlepších her, co jsem kdy hrál – a že jsem jich hrál opravdu hodně. No, nebudu vás zdržovat, pojďme se pustit do samotné recenze!

Úkol bude velice jednoduchý, ale na druhou stranu také velice zábavný: jednoduše musíte ubránit určitý objekt před invazí krvelačných zombií, které vám chtějí sežrat mozek a pravděpodobně se ještě usídlit ve vašem obydlí. Uznávám, že nejde o nic převratně originálního, ale to v tomto případě naštěstí nevadí. Hra je klasickou “zahazovačkou” – tedy že nabíhající nepřátele prsty odhazujete pryč. I když, odhazování je prakticky jen jednou z možností – mnohem efektivnější uričitě bude zombie uchopit a pořádně s ní praštit o zem či dům. Při obyčejném zahazování se totiž až moc často stává, že zombie po dopadnutí vstane, jakoby se nechumelilo.

Zahazování samo o sobě by ale na zombie nestačilo, a tak je vám k dispozici obrovské množství různých power-upů (a když myslím obrovské množství, myslím 20+). Ty jsou rozděleny do dvou kategorií na zbraně a ostatní. Co se zbraní týče, tak můžete narazit na obyčejný revolver, brokovnici či kulomet, ovšem budete-li ochotní připlatit si 79 centů, rozšíří se vám arzenál o další kanóny (nejde ale o jediný “in-app purchase pack”). Do kategorie “ostatní” spadají tak podivné věci, že to pomalu ani nejde popsat – zombie můžete zlikvidovat obrovským kopacím míčem, ohňostrojem, meteoritem, valícím se balvanem nebo jim můžeme nechat nafouknout hlavu, až praskne. Možnosti power-upů jsou opravdu obrovské a občas se budete divit, co všechno si pro vás vývojáři dokázali vymyslet.

Aby to ale byla větší zábava, power-upy si budete muset odemykat pomocí hvězd, které posbíráte během hraní. Ano, kromě zoufalého snažení se o to, aby vám zombie nevlezly do domu, budete muset ještě sbírat hvězdy. Za zmínku také stojí fakt, že počet hvězd a jejich hodnota se výrazně odvíjí od toho, jakým způsobem se vám podaří danou zombie zabít – zatímco obyčejné “zahození” je za pár bodů, odpálení granátem nebo použití jiné zombie ke zničení jde už do desítek.

Hra obsahuje dvě kampaně (druhá byla doplněna v posledním updatu), z nichž každá obsahuje 30 levelů. Každý level má tři možné obtížnosti, ale v praxi využijete asi pouze normal a hard mód. K dispozici je také dalších 30 bonusových levelů a v každé kampani také “endless” mód, ve kterém se snažíte udržet co nejdéle. Svoje skóre si pak jednoduše porovnáte s kamarády na Game Center. A abych nezapomněl, hra počítá i kolik jste zabili zombie dohromady ve všech levelech a módech. Já jem momentálně na hodnotě zhruba 22000.

Pokud byste potřebovali vyzkoušet nějakou zbraň nebo si jen tak zaházet, existuje i sandbox mód sloužící právě těmto účelům. Sečtu-li to tedy, hra obsahuje cca 180 levelů + dva endless módy, což je opravdu hodně. K pokoření zde také samozřejmě čeká nemalé množství achievementů. Dokížete například odstřelit pomocí sniperky zombii zbraň, aniž byste ji zranili? Nebo vyhodit zombie do vzduchu a pak ji sestřelit brokovnicí?

Grafika a zvukové efekty jsou naprosto nádherné a do detailu propracované, takže k nim opravdu nemám žádné výhrady. Hru jsem hrál sice pouze na iPhonu, nicméně existuje i iPad verze, jejíž grafika je určitě ještě “vymazlenější”.

Když to shrnu, nemám této hře co vytknout. Perfektní hratelnost se skvělou fyzikou, propracovaná a pěkná grafika spolu se super zvukovými efekty – a k tomu všemu ještě délka, opakovatelnost, achievementy, žebříčky, velikonoční (už jste někdy viděli zombie se zaječíma ušima?) a fotbalový mód (za jaký tým budou vaše zombie kopat?) a pravidelné štědré updaty. Co více si hráč může přát? Hře dávám plných 100%. Recenzoval jsem ji ve verzi 2.0.

Hra je teď přes Velikonoce ve slevě za 0,79€, takže určitě neváhejte. A pokud byste měli zájem o nějaké další hry se zombie tématikou, určitě koukněte na tento článek.

Zombie Smash – 0,79€ – App Store link (iPhone)

Zombie Smash HD – 1,59€ – App Store link (iPad)

1 comment

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Apple: vydělali jsme 6 miliard dolarů, hlavně díky iPhonu

Následující článek

Bílý iPhone 4: dočkáme se pravděpodobně již za pár dní

Související články

Minigore: lego survival střílečka

Jedna z nejočekávanějších her je právě venku! Minigore jsem charakterizoval jako lego survival střílečku. Hlavní postavou je sympatický lego panáček (přítelkyně ho charakterizovala jako dřevorubce :). Vaším úkolem bude ubránit se ohromnému zástupu příšer.