Apple: vydělali jsme 6 miliard dolarů, hlavně díky iPhonu

Přehledné shrnutí statistik prodaných přístrojů ze včerejšího Apple Conference Call.

Apple včera opět zveřejnil své finanční výsledky a další statistiky za uplynulé čtvrtletí – a snad nemusím zmiňovat, že opět překvapil. Někde pozitivně, někde negativně, každopádně bude určitě zajímavé podívat se, jak si vedl nejen Apple jako takový, ale také jeho jednotlivé produkty. Přinášíme vám proto podrobný přehled těchto informací.

Nejlepší určitě bude začít celkovými čísly – a ještě jednou bych rád zdůraznil, že všechna čísla jsou vztažena na jedno čtvrtletí, tedy jinými slovy tři měsíce. Oněch 6 miliard (tedy, abych byl přesný, 5,99) zmíněných v titulku článku se rovná čistému zisku společnosti, zatímco její obrat se rovnal závratným 24,67 miliardám. Jen pro srovnání, v přepočtu se to rovná zhruba 409 miliardám korun. Jedná se o kvartální zvýšení o 83% (obrat) a 95% (zisk), což mluví samo za sebe. Málokterá společnost se může pyšnit takovýmto zvyšováním zisku.

Nyní už se pojďme podívat na jednotlivé produkty, z nichž první je na řadě určitě iPad. Zde přichází první negativní zpráva, protože i přes všechna očekávání spojená s příchodem iPadu 2, se Applu podařilo prodat “jen” 4,69 milionu kusů. Zpráva blíže nespecifikuje, kolik z tohoto čísla činí iPad 2 a kolik původní iPad, nicméně oproti minulému kvartálu se jedná o pokles o cca 2,5 milionu kusů. Určitě se ale nejedná o situaci způsobenou nezájmem o nový model iPadu, ale hlavní roli sehrála neschopnost Applu pokrýt obrovskou poptávku – Apple tedy zkrátka nedokázal vyrobit tolik iPadů, kolik by bylo třeba. Někteří tvrdí, že na to mohla mít vliv nedávná situace v Japonsku, ale myslím si, že pokud by přeci jen měla, šlo by o vliv naprosto minimální.

Stále jde ale o obrovský úspěch. Oněch 7 milionů kusů, které se prodaly v minulém čtvrtletí, bylo určitě výrazně ovlivněno tím, že se jednalo o vánoční kvartál – v případě iPadu dokonce úplně první takový, takže se nelze divit takovýmto vysokým číslům. I přes mírný pokles iPad na poli tabletů stále neohroženě vede, údajně jeho podíl stále přesahuje 85%.

Pomalu se dostáváme k největšímu překvapení celé statistiky – a ano, jedná se samozřejmě o iPhone. Jak určitě všichni víte, iPhone 4 se na začátku roku začal v USA prodávat u druhého operátora, Verizonu (do této chvíle měl operátor AT&T na prodej iPhonu exkluzivní práva), což je určitě jeden z důvodů toho, že těchto přístojů Apple prodal 18,65 milionů, což je více než dvojnásobek počtu za minulé čtvrtletí. Zajímavé je, že zatímco v USA šlo o nárůst o 150%, například Čína si vedla ještě lépe, protože se zde prodalo o 250% více iPhonů než za minulé období.

Nedávné zprávy dokonce připouští, že Applu se povedlo předběhnout Nokii, největšího výrobce telefonů na světě, co se týče výdělku za prodej telefonů. Co je na tom pravdy, se těžko odhaduje, nicméně je vidět, že Apple si může být se svým iPhonem 4 natolik jistý, že nemusí přípravu dalšího modelu nijak uspěchávat – což nahrává spekulacím, že iPhone 5 nebude letos představen v červnu jako každý rok, ale že Apple počká až do září, nebo dokonce až do ledna příštího roku.

Abychom uzavřeli kapitolu iOS přístrojů, pojďme se ještě krátce podívat na iPody. Ty stejně jako iPady zaznamenaly mírný pokles, ovšem z poněkud jiného důvodu. Nešlo totiž o malé skladové zásoby, ale spíše o klesající zájem. Pokud totiž více jak polovinu prodaných iPodů tvoří iPody touch, je jasné, že se mnoho lidí rozhodne raději pořídit iPhone. Je tedy otázkou, jak se Apple k iPodům tento rok zachová, zda některé modely zruší (iPod Classic), nebo naopak posune někam dále. I tak je ale prodaných 9 milionů těchto přístrojů poměrně pěkné číslo.

Když už jsme u těch iOS přístrojů, je zajímavé uvědomit si, kolik přístrojů s tímto operačním systémem Apple prodal celkově. Vezmeme-li tedy 4,5 milionu iPodů touch, 18,5 milionu iPhonů a 4,5 milionu iPadů (všechno zaokrouhleno), dojdeme k číslu 27,5 milionu prodaných iOS zařízení za tři měsíce, což je zhruba 306 tisíc denně. Jeden z hlavních důvodů, proč je iOS především díky App Store natolik silnou platformou.

Nemůžeme samozřejmě zapomenout ani na Macy, které na rozdíl od ostatních osobních počítačů, které kvůli rozmachu tabletů (čti: iPadu) nějaká ta procenta z prodejů ztrácí, spíše posilují. Celkem se jich prodalo 3,76 milionu, ovšem z toho zhruba 2,5 milionu tvoří notebooky a zbylý milion stolní počítače (iMac, Mac Pro…). Je zřejmé, že Macy rostou především díky nedávno představenému MacBooku Air, který je údajně velice oblíbený. Svůj podíl na čísle ale určitě nesou i nové MacBooky Pro s Thunderboltem. A pokud vezmeme v potaz Mac OS X 10.7 Lion, který má být uvolněn toto léto, vypadá budoucnost Maců ještě o něco růžověji.

Jak je z výše uvedených čísel vidět, Applu se daří prakticky na všech frontách kromě iPodů. Je zajímavé, že většinu z obratu této společnosti již tvoří iOS, tedy zhruba 4 roky starý systém. Stejně tak že 10% celkového obratu tvoří prodeje v Číně, kde se Apple pomalu ale jistě rozmachuje. Co se týče ostatních “zákulisních” informací, které na “Apple Conference Call” zazněly, tak pravděpodobně nejdůležitější je ta, že Steve Jobs se začíná v Apple Campusu objevovat pravidelněji, což značí jediné – že se jeho zdravotní stav snad zlepšuje. Dle jeho vlastních slov se chce do vedení a každodenního života společnosti vrátit, co nejdříve to bude možné.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Wind Tunnel: vyzkoušejte si základy aerodynamiky (+soutěž)

Následující článek

Zombie Smash: zombie invaze jen pro silné žaludky

Související články

Nové hry na AppStore: Trailery všech nejlepších dnešních novinek

Na AppStore se dnes objevila celá řada nových her, které rozhodně mají kvality na to, aby se dostaly vysoko v Top 25. To je před vánoci pro vývojáře z marketingového hlediska velice zajímavé, protože v době od 23. do 28. 12. nebudou aktualizované žebříčky nejstahovanějších her Top25. Podívejte se na trailery nových herních pecek na AppStore!