WWDC 2012: přehled novinek, které budou v iOS 6

Nový mobilní systém od Apple, iOS 6, přináší mnoho nových funkcí. Pojďme se na ty představené podívat.

Nový mobilní systém od Apple, iOS 6, přináší mnoho nových funkcí. Pojďme se na ty představené podívat.

Siri

První část informací o iOS 6 byla čísla a data, kterými vás tu nehodlám zatěžovat, pojďme se podívat rovnou na novinky v operačním systému iOS6.

Zdokonalení Siri bylo nevyhnutelné. Hlasová asistentka se nyní naučila mnoho nových příkazů. Umí vám zjistit skóre zápasu, informace o hráči, lépe chápe fráze a co je nejdůležitější, už umí spouštět aplikace! Při dotazu na filmu v kině zobrazí jejich program a při vybrání filmu se můžete podívat rovnou na trailer.

Siri se dokonce bude kamarádit i s auty. Automobilky BMW, GM, Mercedes, Audi, Toyota, Honda Chrysler a Land Rover mají s Apple uzavřenou dohodu. Podporovat by měli Siri do 12-ti měsíců a to tak, že na volantu bude samostatné tlačítko pro aktivování.

Čekali jste Siri pro iPad? Ano, bude pro iPad, bohužel jen pro ten nejnovější s Retina displejem. Naneštěstí si většinu funkcí v ČR moc neužijete, ale potěší alespoň možnost hlasem spouštět aplikace a hry.

Facebook

V iOS 6 se dočkáme nové integrace Facebooku, podobně jako tomu bylo s integrací Twitteru v iOS 5. Posílat statusy, fotky, videa, to vše budete moci přímo v iOS. A jako bonus bude možnost dvat “like” aplikacím na App Store. Díky této integraci bude možné na iOS a Macu dokonce i synchronizovat kontakty. Bude možné tweetovat a psát statusy na Facebook z notifikačního centra.

FaceTime

Je propojené s Apple ID, takže můžete hovory přijímat na Macu, i když třeba zrovna zvoní iPhone. Stejně jako u iMessage. Velkou novinkou je použití FaceTime mimo Wi-Fi síť. Budete tedy moci telefonovat i přes mobilní data, otázkou zůstává, jak moc náročné to na naše malá FUP v ČR bude.

Do not disturb

Funkce “Nevyrušovat” se objeví v Nastavení a dělá přesně to, co byste od ní očekávali. Jakmile se objeví jakékoliv upozornění, telefon nebude nijak reagovat, aby vás nevyrušil. Dokonce budete moci upravovat časový interval této funkce. Třeba od 22:00 do 6:00 nebudete chtít rušeni, jednoduše si to nastavíte a hotovo. Jako další dobrý krok bych viděl udělat (podobně jako u iPadu s orientací displeje) možnost nakonfigurovat, aby se funkce Do not disturb mohla přepínat hardwarovým tlačítkem. Ale to vše má v rukách Apple.


Telefon

Podobně jako u fotoaparátu na uzamčené obrazovce půjde vysunout menu s rozšířenou nabídkou. Budete moci rychle odepsat zprávu, že zrovna nemůže/nemáte čas, nebo si nechat připomenout, že máte uskutečnit hovor později.

Safari

Stejně jako v OS X Moutain Lion se v mobilním Safari dočkáme funkce iCloud tabs – synchronizované taby prohlížeče z každého zařízení s vaším Apple ID. Nyní půjde i nahrávat fotografie do různých služeb přes mobilní Safari. A stejně jako na Macu se dočkáme offline čtení čtecího listu. Hned po iCloud tabs považuji za největší novinku celoobrazový mód, který půjde v zobrazení na šířku aktivovat.

Photo Stream

Z Photo Streamu se stává vyspělejší služba. Bude možné sdílet fotografie s vašimi přáteli, komentovat je a zřejmě i “lajkovat”.

Mail

VIP kontakty a maily označené vlaječkou budou mít nyní svůj vlastní mailbox. Velice příjemnou novinkou je přítomnost funkce “pull to refresh”, kterou dobře známe z Twitter klientů a jiných aplikací. Nyní bude i vkládání médií (foto a video) mnohem jednodušší. Přímo při psaní mailu kliknete a můžete vkládat.

Passbook

Nová aplikace, kterou si v ČR ještě dlouhou dobu neužijeme, bude sloužit k ukládání palubních lístků, nákupních lístků, lístků do kina apod. Používat půjdou přímo z aplikace. Dokonce vás i upozorní, kdy a odkud budete odlétat, že se nacházíte blízko vašeho obchodu atd.

Mapy

Konec Google map v iOS 6. Apple přechází na svoje vlastní mapové podklady. Mapy mají zabudované hlášení o nehodách, turn-by-turn navigaci (!), která funguje i na uzamčené obrazovce a je provázaná se Siri a mapy obsahují taky službu Yelp.

Kvůli absenci Google map jsme sice přišli o Street View, ale Apple integroval podobnou funkci s názvem FlyOver. Jedná se o detailní 3D mapy , které vypadají opravdu úžasně.

Ostatní

Mimo těchto hlavních novinek se můžeme těšit na dalších desítky až stovky vylepšení. Už jen třeba přepracované iTunes obchody, ztracený režim ve službě Find My iPhone, vylepšení GameCenter a další.

Už od včerejšího dne je k dispozici API pro vývojáře a Beta verze iOS 6. Nový systém bude podporovat iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPod Touch 4.generace, iPad 2 a The new iPad. Můžeme předpokládat, že všechny novinky si na starších zařízeních neužijete, ale naštestí budete mít alespoň aktuální systém. iOS 6 bude dostupný na podzim roku 2012 a můžeme spolu s ním očekávat i nástup nového iPhonu.

zdroj obrázků: The Verge

65 comments
  1. Jen bych upozornil na to, ze iOS 6 bude pro iPod touch 4th gen. a novejsi, nikoliv pro 2nd gen. jak tu uvadite. Jinak je to pekne shrnuti a tesim se co dalsiho se v sestce objevi.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

WWDC 2012: Mac se dočká nového OS X Mountain Lion

Následující článek

BannerDisable: aby vás iPhone nerušil

Související články