WWDC 2012: Mac se dočká nového OS X Mountain Lion

OS X Mountain Lion bude opět nejpokročilejší operační systém na světě. A zde jsou novinky, které byly předvedeny na WWDC 2012.

OS X Mountain Lion bude obsahovat celou řadu novinek. Vybrali jsme pro vás ty nejzásadnější, které byly předvedeny na WWDC 2012!

Můžeme se těšit na větší integraci služby iCloud do systému a aplikací. Documents in the Cloud bude nová funkce Pages, která vám zobrazí všechny dokumenty (a ty budou dostupné napříč všemi zařízenímmi s iCloud). Podporovány budou aplikace Pages, Keynote, Numbers, TextEdit a Preview. Vývojáři dostanou SDK pro integraci do svých aplikací.

Novou aplikací budou Poznámky. Budou podporovat obrázky a URL odkazy. Nová bude také aplikace Úkoly (Reminders), známá z iOS5. V Mountain Lionu budou mít prostor iMessage, které budou stejně jako Poznámky a Úkoly synchronizovány napříč všemi zařízeními s vaším Apple ID (iOS a Mac).

Mnoho lidí očekávalo Siri pro Mac. Tato hlasová asistentka představena sice nebyla, ale dočkali jsme se alespoň funkce diktování textu. Bude fungovat napříč celým systémem a aplikacemi, včetně Microsoft Word.

O Notifikačním centru se již vědělo, na obrázku uvidíte ikonu v menubaru a možnost vypnutí notifikací. Snadné sdílení v rámci celého systému je také novou funkcí Mountain Lionu. V nastavení si zadáte přihlašovací údaje a můžete pak sdílení používat napříč systémem a aplikacemi.

Novinky najdeme i v Safari. Po vzoru Google Chrome přináší sjednocenou hlavní lištu s adresovým řádkem a hledáním – to, co mnoho uživatelům chybělo. Skvělou funkci představují iCloud tabs, což jsou vlastně sdílené taby Safari napříč iOS a Mac zařízeními s vaším iCloud účtem. Uvidíte je uspořádané podle vašeho zařízení (iPad, iPhone, Mac…). Při roztažení dvou prstů od sebe se v novém Safari dostanete do náhledu všech tabů, které máte otevřené. Na obrázku můžete vidět i tlačítko pro sdílení.

Power Nap je nová funkce, která bude dostupná jen pro MacBooky Air late 2010 a novější a pro MacBook PRO s Retina displejem. Jedná se o aktualizování vašeho počítače při spánku. Power Nap utomaticky zálohuje a obnovuje data, je nenáročný na energii a je naprosto tichý.

O AirPlay mirroringu už také nějakou dobu víme, na keynote byla funkce jen připomenuta a šlo se dále. GameCenter také už známe, na keynote se předvedl se svou novou funkcí – multiplatformní hraní. Na keynote se tímto představila nová hra CSR Racing, kterou můžete hrát na Macu proti soupeři, který má třeba iPad.

Na nový Moutain Lion už ani nebudeme muset dlouho čekat. Bude dostupný již v červenci tohoto roku. A cena? Neuvěřitelných $19,99, což je přibližně 406Kč! Samozřejmě funkcí bude mít mnohem více, než bylo představeno, například VIP mail, hledání v Launchpadu a mnohé další.

Aktualizovat budete moci ze Snow Leoparda i Liona a pokud si již dnes zakoupíte nový Mac, upgrade dostanete zdarma.

zdroj obrázků: The Verge

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

WWDC 2012: Nové MacBooky, Mac PRO a iPad Smart Case

Následující článek

WWDC 2012: přehled novinek, které budou v iOS 6

Související články