iPad místo notebooku? Díl 1. – Úvod.

Když Apple v roce 2010 představil první iPad a následně iPad 2, prodeje těchto tabletů byly raketové – každý chtěl iPad. Tehdy se sice jednalo o revoluční zařízení, z dnešního pohledu tyto modely vidíme „pouze” jako přerostlé telefony nebo nedotažené pokusy o nahrazení laptopu. Prodeje později začaly klesat a pár let po tabletech nikdo ani neštěkl.

Něco do úvodu

Po představení iPadu Pro (poté ještě víc po vydání iOS 13, respektive iPadOS) prodeje „applích” tabletů začaly opět růst. Přepracovaný systém přímo pro iPady (a taky prodávané příslušenství) otevřel dveře lepšímu multitaskingu či pokročilé práci se soubory. A od té doby lze o iPadu uvažovat jako o náhradě laptopu – do určité míry. Právě o tom bude pětidílný seriál, který se bude zabývat pokusem o přechod na iPad jako na plnohodnotné pracovní zařízení. Dozvíte se, jaká úskalí uživatele čekají, čeho se při přechodu vyvarovat a co vám naopak může práci usnadnit.

Před děláním jakýchkoliv závěrů si ale prosím přečtěte všechny díly tohoto seriálu. Budu v nich shrnovat jak výhody, tak i nevýhody přechodu na iPad. Pokud nad možností přechodu již uvažujete, zkuste si nejdříve sepsat důvody, proč to děláte.

Sepište si činnosti, které na svém počítači provádíte, a zamyslete se nad tím, zda je tablet dokáže nahradit. Ne na vše totiž existují alternativy a o to méně je ještě těch kvalitních.

Přechodem na iPad můžete sice mnohé získat, ale něco i ztratit. Já vám budu popisovat zkušenosti s přechodem na iPad Air okem bývalého uživatele MacBooku Pro.

První díl vám poradí, který iPad byste si měli koupit, pokud to myslíte vážně a nechcete šlápnout vedle. Volba se odvíjí od toho, jaký typ uživatele jste. Ne každému bude stačit obyčejný iPad, pro jiné je zase zbytečné si kupovat tablet za 25 tisíc korun či více. S dovolením vynechám řadu iPad mini, která je pro náhradu laptopu naprosto neideální. Nechápejte mě špatně – je to šikovný nástroj s dostatkem výkonu i podporou Apple Pencil. Jeho malý displej je však opravdu omezující.

iPad (2020)

Začněme tedy od nejlevnějšího modelu, jehož cenovka začíná na 9.990 Kč za 32 GB variantu. Uvnitř tepe čip A12 se 3 GB paměti RAM. Ano, 3 GB RAM zní směšně, ale na základní úkony si postačí. Po otevření 12 záložek na Safari a dvou pozastavených hrách uložených v mezipaměti ale očekávejte občasné přenačítávání.

Pro koho tedy takový tablet bude? Díky cenovce (a ještě nižší ceně v obchodě pro školství) se jednoznačně nabízí mladá generace studentů středních škol, kterým stačí čas od času napsat pár řádků ve Wordu, občas si něco vyhledat na internetu a v této době ještě vyřídit pár hovorů na Zoomu či Teams. Dalším místem, kam by levný iPad zapadnul je stůl v pracovně, na němž se momentálně nachází obrovský hlučný pevný počítač z roku 2013. Jestliže takový doma máte a používáte ho jen na nákup oblečení, letenek a brouzdání po interentových magazínech, zauvažujte o přechodu na tablet, který vám navíc umožní větší mobilitu.

Tento model bych ale nedoporučoval, plánujete-li aktivněji používat Apple Pencil na kreslení či grafiku. Tablet totiž nemá plně laminovaný displej, a tak se mezi krycím sklem a samotným zobrazovačem nachází mírná mezera. Při běžném používání nijak nevadí, ale pro psaní nebo kreslení s Apple Pencil se jedná o velké omezení, protože detaily může být těžké na sebe nechat navazovat.

Mezi další nevýhody by mohl patřit starší typ Smart connectoru, který není kompatibilní se všemi produkty a například k něj nepřipojíte žádné příslušenství řady Folio, o tom se ale dozvíte více v příštím díle. Ačkoliv Apple uvádí, že tablet má stereo reproduktory, nenechte se zmást. Oba se totiž nachází na spodní straně u domovského tlačítka, a tak sterea docílíte pouze při používání na výšku, což ovšem při sledování filmů a hraní her postrádá smysl.

iPad Air (2020)

Toto je často diskutovaný model, jelikož podle prvních informací to vypadalo, že za mnohem nižší cenu bude válcovat iPady Pro představené na jaře. Prvotní nadšení sice vychladlo, to nic nemění na tom, že nový iPad Air není jen designově velmi povedený, ale i velmi výkonný a nabízí za slušnou cenu hodně zábavy. Od 16.990 Kč získáte tablet s nejnovějším procesorem A14, 4 GB RAM, podporu 2. generace Apple Pencil a opravdové stereo reproduktory.

U tohoto modelu se dostáváme už i do míst, kam by mohl zavítat i třeba grafik nebo fotograf, a to nejen díky podpoře druhé generace Apple Pencil. Nový iPad Air totiž nabízí 10,9” displej s podporou True-Tone technologie a širšího rozsahu zobrazování barev. Co by naopak uživatele mohlo odradit je absence vyšší obnovovací frekvence, iPad Air tedy podporuje pouhých 60Hz. Pokud jste zvyklí na vyšší obnovovací frekvenci na vašem zařízení, animace vám mohou „trhat oči,” nejedná se ale o nic, na co byste si nezvykli.

Nevýhody iPadu Air? Popravdě – Hledají se těžko. Mezi ty nejvýraznější ale bude patřit určitě 64GB úložiště v základu, které ne každému může stačit. Za 21.490 Kč získáte 256 GB, poté ale nastává otázka, jestli si nepřiplatit a koupit si iPad Pro s nekompromisní výbavou. Na druhou stranu ale Apple nabízí navýšení iCloud úložiště o 50 GB za směšných 25 Kč měsíčně. Nebo potom 200 GB za 79 Kč měsíčně. Dále se zde nenachází FaceID (ačkoliv tomu design napovídá), ale jen TouchID zabudované v odmykacím tlačítku.

iPad Pro

Nejvyšší řada tabletů od Applu má nekompromisní výbavu a je nabízena od 22.990 Kč. iPady Pro, jak už název napovídá, jsou určeny hlavně pro profesionály, kteří žádají to nejlepší. Procesor A12Z se 6 GB RAM zvládne práci s několika vrstvami v Procreate i editaci 4K videí v LumaFusion a bez problémů si na něm zahrajete i graficky náročné herní tituly. Je trochu škoda, že výkon hardwaru je brzděn vývojáři (včetně samotného Applu) a je jen málo okamžiků, kdy plný výkon iPadu Pro využijete naplno.

S cílovou skupinou je to tady ale velmi ošemetné. Přece jen, když je někdo profesionál, tak se nechce omezovat jen na práci na tabletu, která může skrývat spoustu kompromisů. V tomto případě je iPad ideálním doplňkem k notebooku, kdy na notebooku vyřešíte všechnu práci se soubory a například detailnější úpravy videí. iPad pak poslouží jako nástroj pro samotné vytváření materiálu, ať už díky kvalitním fotoaparátům může být videoobsah nebo třeba tvoření skic v Procreate a grafiky v Affinity Designeru.

V příštím díle se dozvíte důvody, proč přecházet a proč nepřecházet na iPad. Také si ukážeme nutné příslušenství, bez kterého se při používání tabletu rozhodně neobejdete.

Předchozí článek

Apple vyvíjí skládací prototypy iPhone, uvedení na trh je stále nejasné

Následující článek

iPhone 6S natočil svůj pád z 600 metrů a přežil

Související články