Týden s iPad 2: zkušenosti s novým tabletem od Apple

Jak určitě víte, v pátek 25.3. odstartoval prodej iPadu 2 v ČR. Do redakce také jeden kousek dorazil, konkrétně 16GB model s 3G. Přečtěte si náš týdenní test iPadu 2, ve kterém jsme vyzkoušeli řadu aplikací, výdrž na baterie, vychytaný Smart Cover, nebo si třeba pohráli s AirPlay a domácím stereem.

Jak určitě víte, v pátek 25.3. odstartoval prodej iPadu 2 v ČR. Do redakce také jeden kousek dorazil, konkrétně 16GB model s 3G. Přečtěte si náš týdenní test iPadu 2, ve kterém jsme vyzkoušeli řadu aplikací, výdrž na baterie, vychytaný Smart Cover, nebo si třeba pohráli s AirPlay a domácím stereem.

Konstrukce se povedla, Smart Cover ještě víc

Nový iPad 2 je o poznání kompaktnější než jeho starší bratříček. O 90g nižší hmotnost a především tloušťka celého tabletu pouhých 8,8 mm (z původních 13,4 mm) je opravdu příjemná. Jak už jste si mohli prohlédnout v preview iPadu 2, koupit můžete kromě černé verze také bílou. Prohlédl jsem si oba modely a při dlouhém rozmyslu se přikláním na stranu vyznavačů černé verze, rozhodnutí je ale samozřejmě čistě subjektivní.

Apple iPad 2

Stejně subjektvní bude také výběr barvy vašeho Smart Coveru, pokud si teda pořídíte iPad 2. Proč si jsem tak jistý, že zaplatíte dalších 900 Kč jen za obal, který navíc nechrání před poškrábáním a nárazy zadní stranu?

Originální skládací magnetickou konstrukci, kterou dokážete hbitě složit na trojúhelníkový podstavec pro psaní, nebo stojan pro sledování filmů, hodnotím na výbornou. Mikrovlákna na vnitřní části obalu trochu pomůžou od všudypřtomných otisků, na druhou stranu ne nijak výrazně. Hráči her Smart Cover pravděpodobně tolik nevyužijí, protože při nasazeném obalu o něco zhoršuje manipulaci například při automobilových závodech, naštěstí na hráče v Apple mysleli a obal lze doslova odepnou pouhým odtažením, protože na iPadu drží jen díky magnetům. Zajímavostí je určitě možnost přichytit iPad na magnetickou tabuli při pracovní schůzce, nebo třeba na ledničku, což při vaření ocení 9 z 10 maminek.

iPad 2 na lednici

Omluvte kvalitu fotografií, všechny peníze utrácíme za produkty Apple, proto jsou fotky pořízené jen na iPhone 4 v HDR módu. Děkujeme za pochopení. 🙂

S dvojicí kamer je sranda, nejsou ale důvodem ke koupi

Nový model byl obohacen o dvě kamery (přední a zadní), které samozřejmě dokáží fotit i natáčet video. Zadní kamera dokonce zvládne HD záznam, což je určitě příjemný bonus hlavně ve spojení s aplikací iMovie, která zpracování videa na tabletu dává nový rozměr. Osobně ale kamery neberu jako hlavní důvod k upgradu z prvního modelu iPadu. Přecijen fotky z iPadu nejsou při šeru a horším světle příliš kvalitní a obsahují dost výrazný šum. iPad 2 není vybavený bleskem, proto si scénu nepřisvítíte. Fotoaparát není vybaven funkcí HDR, ale dokáže ostřit na požadované místo na displeji.

Apple iPad 2 Smart Cover

S přední kamerou je paradoxně větší zábava, než s tou kvalitnější na zadní straně. Úsměv na tváři vám, vašim prarodičům, nebo třeba dvouleté dceři zaručeně vykouzlí aplikace Photo Booth, která pomocí několika efektů různě deformuje nebo upravuje zrovna snímaný obličej. Přední kameru lze samořejmě využít také na FaceTime.

Výkonu je dostatek

Díky procesoru se dvěma jádry na vás doslova čeká o dost více výkonu, než v prvním modelu. Aplikace jako Infinity Blade, Real Racing 2 HD, Asphalt 6 a spousty dalších “běhají” mnohem rychleji na iPadu 2. Hry navíc vypadají o něco lépe, protože díky zásobě výkonu si autoři mohou “zalaškovat” s detailnější grafikou. Pro ty, kteří chtějí tablet především jako herní zařízení, jednoznačně doporučuji uvažovat jen o koupi nového modelu, protože výkonu je dostatek i do budoucna. Ikdyž příští rok Apple představí iPad 3, který bude mít výkonu pravděpodobně ještě více, přesto bych se “trvanlivosti” druhého modelu nebál.

Výkon je samozřejmě znát nejen ve hrách, ale také v “klasických” aplikacích jako třeba Garage Band, iBooks, nebo třeba Safari. Surfování na webu s více obrázky je opravdu svižné a prakticky nevidím rozdíl od surfování na Macbooku. Vlastně ano, jeden rozdíl tam je – nevidím flash reklamy. Téma flash otvírat vůbec nebudu, protože každý, kdo někdy použil jakýkoliv tablet, uzná, že flash potřeba opravdu není. Pokud máte jiný názor, nainstalujete si prohlížeč, který tento pekelný webový nástroj na iPadu zobrazí. Já to ale dělat nebudu…

Kvalitní aplikace jsou základ, Apple má před konkurencí náskok

Apple svou konkurenci poráží především díky vývojářům, kteří na AppStore umisťují stále více opravdu kvalitních aplikací. Nemluvím jen o hrách, na tabletu můžete skvěle sledovat sociální sítě (třeba přes parádní aplikací Flipboard, která je navíc zdarma), pohodlně nakupovat časopisy jako Computer, ForMen, Food a další, upravovat fotky ve Photoshop Express, zahrát si (jako) na gramofony s djey, luxusně stříhat nahrané HD videa v iMovie, nebo skládat hudbu v Garage Band a mnoho dalšího. Využití je opravdu hodně a pokud by vám to přesto nestačilo, hraní na iPadu 2 je opravdový zážitek. Hry jako Real Racing 2Angry Birds Rio, nebo třeba Virtual City vás zabaví na opravdu dlouhou dobu. To ostatně mohou potvrdit majitelé iPad 1, pro které jsou tyto aplikace samozřejmě také dosupné.

Sponzor tohoto článku je iPhone-Prodej.cz

Výdrž je parádní, 3G modem se hodí

Asi budete souhlasit, že hlavní předností tabletu je mobilnost. Výdrž 10 hodin přehrávání HD filmu, kterou udává Apple, je skutečná. Při testování baterie jsem zjistil, že není problém 2 dny pracovat pouze na iPadu (převážně v internetovém browseru) připojeného střídavě na WiFi a 3G síť a to celé na jedno jediné nabití. Samozřejmě jsem neměl iPad zapnutý nonstop a nehrál některé náročné hry, které dokáží “vysát” plně nabitý iPad i za několik hodin. Při běžném konzumaci obsahu, otevírání map, nebo třeba sledování Twitteru, se iPad vybíjí relativně pomalu. Co se týče výdrže, Apple ode mě sklízí aplaus.

Protože jsme měli k dispozici model s 3G modemem, samozřejmě jsme vyzkoušeli také tento způsob připojení k internetu. Subjektivně se mi zdá síla signálu u iPadu o něco lepší, než u iPhone 4, může to být ale náhoda. iPad 2 samozřejmě vyžaduje Micro SIM kartu, kterou od operátora bez problému dostanete. Osobně bych nad koupí 3G modelu chvíli rozmýšlel, protože pokud máte iPhone 4, můžete své internetové připojení sdílet pomocí hotspotu. (To se prozatím netýká zákazníků O2.) Pokud naopak plánujete iPad používat pouze v domácnosti, bude vám pravděpodobně stačit model pouze s WiFi. Rozhodnutí nechám na vás, ať je to ale jak chce, 3G modem dřív nebo později využijete, pokud si za něj připlatíte.

Specialitky, které si zamilujete

K iPadu 2 si můžete můžete pořídit redukci s HDMI výstupem (kompatibilní také s iPhone 4 a iPod 4. generace). Kromě prezentací, nebo třeba filmů, si na TV užijete také hry (třeba Real Racing 2 ve Full HD rozlišení).

Pokud mám ale zmínit jednu věc, která mi doma nejvíce ulehčuje život, tak je to AirPlay ve spojení s aplikací Remote. Bezdrátový přenos hudby (v případě použití AirPort Express), nebo dokonce videa (za použití Apple TV), je opravdu efektivní. Jak si můžete všimnout na obrázku, můj reciever (resp. repro), připojený k AirPort Express optickým kabelem, jednoduše vyberu přímo v aplikaci. AirPlay požívám již delší dobu, ale až s iPadem dostává tu pravou eleganci.

Apple iPad 2 16GB WiFi lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Apple iPad 2 32GB WiFi lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Apple iPad 2 64GB WiFi lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Apple iPad 2 16GB WiFi 3G lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Apple iPad 2 32GB WiFi 3G lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Apple iPad 2 64GB WiFi 3G lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nový model se vyplatí

Pokud chcete začít používat tablet, iPad 2 by měl být ve vašem hledáčku být na prvním místě. Je pravda, že starší model nyní seženete za méně jak devět tisíc Korun, na druhou stranu menší a lehčí tělo iPadu 2 je o dost kompaktnější, pro uživatele pohodlnější a cena není o tolik vyšší. Pokud přičteme solidní porci výkonu do budoucna, tříosý gyroskop a akcelerometr pro lepší požitek (nejen) z her, dvojici kamer pro natáčení HD videa, Facetime a také dokonalé pouzdro Smart Cover, výchází nám z Apple iPad 2 jasný adept na tablet roku 2011. Porazí ho pravděpodobně až iPad 3, ten je ale daleko.

117 comments
 1. O třetinu snížená váha než jeho starší bratříček? To nějak nesedí.

 2. krom pár drobných chybiček v textu je to perfektně napsaný článek, který skoro až povzbuzuje ke koupi tabletu 😀 (hlavně zábavné, například s titulky u fotek)

 3. Moho jen potvrdit to co je napsáno. Spokojený majitel ipadu 2 

 4. Ou nou! Pár chybiček?! Chtěl jsem se začíst do jinak povedené recenze, ale fráze ” možnost přichytit iPad na magnetickou tabulY” mě fakt nadzvedla ze židle! Nekecám. Já chápu, že drobné chybičky se najdou, čárky třeba tolik nevadí, ale tvrdé a měkké i/y by měli AUTOMATICKY dodržovat děcka v páté třídě.

  P.S. Vím jak lidi takové “gramatické rejpaly” nesnáší, ale co je moc, to je moc.

  1. Deti meli? Nemelo by spis byt deti mely, kdyz uz jsme u toho i/y?

   1. pokud myslí děti, jako nějakou velkou skupinu, pak má pravdu….ale z významu to tak nevypadá, spíš na chybu v jeho samotném komentáři, a to zrovna když si stěžuje….

    taky nemám rád překlepy, ale nadávat a sám dělat to samé, to je ubohé!

   1. Pánové, čtěte pozorně. Když už, tak “děcka mělA”, vy lingvisti :-))))

  2. Ty blbej rejpale, když jsi takový češtinář, tak potom je správně – děcka měla/nikoliv měli/.

 5. Omluvou za chyby v textu Vám může být fakt, že si o tento Apple iPad 2 16GB s 3G na iPhoneTips.cz brzy zasoutěžíme. To jiné servery určitě nenabízí! 🙂

  P.s.: Zlehčujeme to záměrně, víme kde máme rezervy a budeme na tom pracovat.

  1. článek je napsaný dobře, jestliže někomu vadí občasné gramatické, může na ně upozornit, ale slušnou formou a ne urážlivou, pak je to ubohé!

 6. omlouváš se za zhoršenou kvalitu fotek díky iPhone 4, spíš za neschopnost fotit ve správně osvětleném prostředí ne?

  1. Moznost tam je, ale chova se to jako obyc AV kabel, nezrcadli to obrazovku a konektor se nevleze do diry v obalu Bomber. Je to takova polovicni podpora.

 7. boze ludia ! prestante kritizovat gramaticke chyby ! clanok je napisany vyborne, vtipne, povedal mi vela a nejaka chybicka sa stane kazdemu. Nikto nie je dokonaly… Co sa iPadu tyka – vyzera velmi slusne. Sice som majitelom zatial iba iPhonu, iPad si urcite zaobstaram co najskor.
  PS : Poradi mi niekto? Neviem aku farbu si vybrat. Chcem sa spytat majitelov bieleho iPadu – nevyzera ta biela farba na pohlad tak ,,plastovo,, ? rsp posobi rovnako luxusne ako cierna?
  Dik

  1. Děkujeme za podporu. Je pravda, že gramatika by měla být vždy 100%, ale bohužel někdy nám to občas u delších článků ujede. Budem na tom pracovat a zlepšovat se.

   Co se týče bílého iPadu 2, tak ten určitě luxusně vypadá, jen si je potřeba uvědomit, že odstín bílé barvy není “sněhový”, ale mírně chytá krémový odstín.

   Doporučuji si přečíst preview bílého iPadu 2 od Jakuba Hanyáše:
   http://www.iphonetips.cz/apple-novinky/ipad-2-prvni-dojmy-z-noveho-jablecneho-tabletu/

   1. Mě teda přijde luxusnější černá barva, bílej vypadá jako dětská hračka, ale je to určitě věc názoru. Doporučuji si vyzkoušet živě obě barvy, hlavně pokud sledujete filmy, tak by vám mohla bílá barva vadit jako třeba mě:)

    1. a nebo také vypadá hezky, a mně osobně přijde bílá barva v elektronice více luxusnější a exkluzivnější…záleží na každém…

 8. Potvrzuji a doporučuji. Všechno výše uvedené a čtivě sepsané (palec nahoru) i možnosti iPadu 2.
  Je to neuvěřitelné praktická a pohotová záležitost, která posouvá dosavadní možnosti úplně jinam.
  Kompromisy nebrat. WiFi není všude a iPad 2 si přímo říká o to, mít ho stále po ruce. Pro práci i pro zábavu. Zvyká se na to hodně rychle. Proto 3G určitě.
  Sdílení si O2 snad už může nechat. S O2 Duo SIM Smart mi stačí jedno číslo pro iPhone i iPad 2 na všechno a za rozdíl 114,- vč DPH za měsíc. Jednoduché a pohodlné. Kdekoliv, kde není WiFi a je O2 signál.
  Nečekejte a pořiďte si určitě GarageBand. iMovie taky stojí za to.
  Kdo nezkusí, netuší, co iPad 2 umí.

  1. jen by to chtelo 3 čipovou sim kartu jedna v iphonu,druha v ipadu a treti do usb modemu

 9. Podporuje už konečne flash 10.1? Bez toho je ten tablet pri používaní internetu dosť ochudobnený.

  1. jestli znáte Apple, víte, že si s Flashem “moc nerozumí”…ovšem i na takové lidi vývojáři aplikací myslí a používají třeba aplikace, které ano, například Skyfire, internetový přohlížeč…

 10. Mám na svém domácim počitači windows xp avi filmy a chci si je nahrát do ipadu2 mužete mi prosím poradit co mam udělat.

 11. Chci se zeptat.Chci si pořídit Ipad a mám i Iphone 4 a chci se zeptat zda mi aplikace co mám v Iphonu 4 půjdou bezproblému na Ipadu.

  1. Ano půjdou. Ty, které v AppStore mají u ceny navíc malé plus, jsou navíc za jednu cenu optimalizované jak pro iPhone, tak pro iPad.

 12. Zdravím, mám dotázek….dostaly jsme iPad od přípuzných a chtěla bych se zeptat, zda a kde (tedy pokud to jde), se dají stahovat hry zdarma…Díky, Radka.

  1. priamo cez App Store v iPade, alebo cez iTunes -> App store cez pocitac. Je tam dost free hier, treba sa len registrovat

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPhone 5: nové spekulace, ale dočkáme se ho vůbec tento rok?

Následující článek

iPod touch 5. generace: prohlédněte si údajný prototyp na fotce

Související články

RecognizeMe: odemkněte iPhone 4 pomocí rozpoznání vaší tváře

Majitelé jailbreakovaného iPhone 4 si mohou vyzkoušet další zajímavou vychytávku, která umožní odemknutí přístroje pomocí přední kamery. Prográmek RecognizeMe, který seženete v Cydii za $7, nepatří mezi ty nejpraktičtější, ale rozhodně s ním u piva kamarády ohromíte. Podívejte se na video od vývojáře, který si říká Apocolipse.