Ty nejzajímavější novinky v iOS 8

Včera Apple představil nový operační systém pro iPhone, iPod touch a iPad, který dle očekávání ponese název iOS 8. Pojďme se podívat na všechny podstatné novinky, které zazněly na konferenci WWDC 2014.

Včera Apple představil nový operační systém pro iPhone, iPod touch a iPad, který dle očekávání ponese název iOS 8. Pojďme se podívat na podstatné novinky, které zazněly na konferenci WWDC 2014.

Jednou z prvních novinek jsou vylepšené notifikace, které nyní nabízejí více možností jak na dané upozornění zareagovat. Banner, který vyjíždí ve vrchní části displeje, bude obsahovat různé akční tlačítka. Pokud se zobrazí upozornění z Facebooku, budete moci ihned kliknout na Like nebo Share, když vám od kolegy příjde nový záznam do kalendaře, budete mít možnost událost příjmout, či odmítnout a na SMS zprávu budete moci odpovědět ihned v banneru. Dalším vylepšením je stránka multitaskingu, která nyní nabízí oblíbené kontakt. Při kliknutí na portrét máte možnost odeslat SMS, uspořádat videohovor nebo Facetime a samozřejmě volat.

Poměrně dost prostoru dostal přepracovaný poštovní klient Mail. Novou zprávu nyní budete moci rozepsat, okno se zprávou kdykoliv schovat, pracovat dále v aplikaci a kdykoliv se k rozepsané zprávě vrátit. Na ukázkovém videu tento multitakskingový prvek vypadal na iPadu opravdu užitečně. Dále jsme se dočkali snazší práce se seznamem zpráv, které budeme moci snadněji mazat, označovat jako důležité apod. Zajímavou funkcí je editace přiloženého obrázku, který nyní snadno obohatíte o šipky, textové bubliny nebo třeba lupu na označené místo. Tyto úpravy provádíte v intuitivním editoru, vše vypadalo uživatelsky velice přívětivě.

Nový iOS 8 klade ještě větší důraz na využívání iCloud, což se projevilo především v ukládání fotek. Nyní se veškeré fotky budou ukládat na iCloud, ze kterého se budou stahovat na všechny ostatní iOS a OS X zařízení. Ve spojení s desktop aplikací na úpravu fotek, která přesně kopíruje styl iOS, bude toto propojení především pro milovníky fotografování velkým přínosem. Této aplikace se dočkáme začátkem příštího roku, do té doby si budete moci rozmyslet, zda iCloud necháte ve verzi zdarma, který bude mít kapacitu 5 GB, nebo si připlatíte měsíčně $0.99 za 20 GB, resp. $4.99 za 200 GB. Prostor půjde navýšit až na 1 TB, za který zaplatíte necelých $20 za měsíc.

Fotoaparát, přesněji řečeno jeho softwarová část na úpravu fotografií, doznala také značného vylepšení. Ve spojení s iCloud bude úprava fotek velice snadná, protože pokud jednu fotku upravíte například ve vašem iPadu, tak se uloží  na iCloud a okamžitě tuto fotku budete mít upravenou také na všech ostatních zařízeních.

S iCloudem je spojena ještě jedna vychytávka a to pohodlná surfování v Safari a psaní mailů. Ve zkratce bude nyní váš iPhone a iPad mnohem více komunikovat s OS X, který může váš iPhone dokonce částečně nahradit a to včetně telefonování, odesílání SMS apod. Tyto novinky se ale tykají spíše OS X Yosemite, kterému se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Další zásadní novinkou je aplikace Health, která bude monitorovat vaše zdraví. Již jste pravděpodobně slyšeli o nejrůznějších náramcích, které monitorují vaše sportovní výsledky, tep, spánek a mnoho dalších věcí. Právě pro tyto uživatele Apple nabídne nativní aplikaci, která bude graficky opravdu povedená a zobrazuje snad všechny možné údaje. Health pro američany ale bude mít i jiné využití – bude to brána pro komunikaci se svým doktorem. Při WWDC zazněla jména několika klinik, které jsou již na Health připraveny a svým klientům tak budou aktuální informace o jejich zdravotním stavu servírovat přímo do iOS. Toho se ale v ČR asi jen tak nedočkáme.

Na závěr jen upozorníme, že iOS 8 nebude možné nainstalovat na všechny zařízení. Jejich přehled najdete na obrázku výš.

57 comments

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

WWDC začíná dnes, podívejte se na fotky prozrazující novinky

Následující článek

8 nejlepších Star Wars her pro iOS

Související články

Nový iPhone 4: příběh o ztraceném prototypu a opilém zaměstnanci

Nové zprávy o objevení prototypu iPhone mají trochu bulvární nádech, o to jsou ale zajímavější. Serveru Gizmodo se povedlo vypátrat člověka, který v baru ztratil prototyp neznámého zařízení. Jedná se o 27 letého Graye Powella, který je zaměstnancem Apple a vyvíjí část software pro iPhone. Gray na svém Facebooku osudný večer publikoval z nového iPhone zprávu "Podcenil jsem, jak jsou dobrá německá piva". To bylo to poslední, co ze ztraceného zařízení napsal. Výpověď Powella najdete v článku.