Trainyard: logická hra pro milovníky vlaků a kolejí

Občas se stane, že různá nádraží jsou postavena tak nešikovně, že nějak smysluplně je propojit kolejemi může být velmi těžký oříšek. O to spíš, pokud ještě po kolejích jezdí vlaky různých barev, které musíte spojovat, kombinovat, přebarvovat a já nevím co ještě. To se však na normální železnici stát nemůže, a tak je tu od toho hra Trainyard – pokud máte rádi logické hry a vše kolem železnice, je pro vás tato hra jako stvořená.

Občas se stane, že různá nádraží jsou postavena tak nešikovně, že nějak smysluplně je propojit kolejemi může být velmi těžký oříšek. O to spíš, pokud ještě po kolejích jezdí vlaky různých barev, které musíte spojovat, kombinovat, přebarvovat a já nevím co ještě. To se však na normální železnici stát nemůže, a tak je tu od toho hra Trainyard – pokud máte rádi logické hry a vše kolem železnice, je pro vás tato hra jako stvořená.

Jak už z úvodu vyplývá, vaším úkolem tedy bude dopravit vlak či vlaky z bodu A do bodu B. Jak bodů A, tak bodů B ale může být větší množství, a tak budete muset začít vymýšlet, jak postavit trať tak šikovně, aby vlaky dojely přesně tam, kam mají. Co se týče barev vlaků, tak ty jsou ve hře čtyři – modrá, zelená, žlutá a červená. Zdání ale klame, protože barev je ve skutečnosti více – to proto, že budete muset vlaky různě kombinovat, aby získaly tu správnou barvu. Budete-li tedy mít na začátku modrý a červený vlak a do cíle budete muset dopravit vlak fialový, musíte trať vymyslet tak, aby se vlaky setkaly ve stejný čas na stejném místě. Srážka vlaků v této hře totiž neznamená game over, ale buďto spojení vlaků (to když se jeden vlak připojí na kolej toho druhého a vyjedou stejným směrem), které je doprovázeno přebarvením vlaku na danou barvu, nebo pouze přebarvením bez spojení, to když vlaky jedou proti sobě.

Barvy nelze kombinovat donekonečna, a tak pokud zkombinujete již zkombinovanou barvu s jiným vlakem, vznikne vlak hnědý, který nikdy nemůže dorazit do cíle v pořádku. Abyste dosáhli kýžené barvy, bude třeba postavit trať – a to trať pěkně složitou a plnou výhýbek. Kolejí můžete postavit tolik, kolik chcete, ale vězte, že výhýbky mají jedno specifikum – při stavbě je sice přehodíte tak, aby to odpovídalo vaším představám, ale pokud po nich přejede vlak, a to jakýmkoliv směrem, automaticky se přehodí na druhou kolej, takže bude třeba tuto skutečnost zakomponovat do vašich plánů. Kromě výhýbek můžete na trati nalézt ještě další nástrahy, jakými můžou být třeba skály, jejichž jedinou funkcí je zavazet (a tuto funkci plní opravdu na sto procent), nebo speciální depa, která po projetí vlak přebarví na jinou barvu. Zkrátka, možností je opravdu hodně a žádný level nemá pouze jedno jediné řešení, takže bude velice záležet na vaší fantazii, jak se s tím vypořádáte.

Levelů je ve hře opravdu hodně (určitě více než stovka) a divil bych se, kdyby další nepřibyly v dalším, byť třeba placeném updatu. Za každý úspěšně vyřešený level budete obdařeni určitým počtem hvězd, které poté použijete k odemčení dalšího souboru levelů. Zatímco ty první vám budou připadat jako pro tříleté dítě, garantuji vám, že u těch pozdějších se zapotíte – někdy budete tak naštvaní, že vlaky nejezdí tam, kam byste chtěli, že hru jednoduše vypnete, jen abyste se k ní za hodinu zase vrátili a zkusili to znovu. Třeba se vám tentokrát poštěstí. Rozhodně si proto nemyslete, že hru dohrajete během pár hodin.

U každého levelu je možno mít uloženo několik řešení, které můžete poté jednoduše sdílet na Twitteru či Facebooku, budete-li chtít. Z nějakého záhadného důvodu ale ve hře není zabudováno Game Center ani OpenFeint, a tak pokud jste se těšili na okamžité soupeření se svými kamarády, tak na to rychle zapomeňte.

Stejně tak zamrzí ne příliš dokonalé zvukové efekty a žádná hudba v pozadí, což třeba mně chybí opravdu hodně. Jinak je ale hra graficky zpracovaná velice pěkně a je přímo potěšení sledovat, jak se vaše vlaky kroutí v zatáčkách, které jste teprve před chvílí vytvořili.

Trainyard (0,79 €) je jednou z mála logických her, která vás prostě chytne a nepustí. Jakmile jednou začnete, bude už velice těžké skončit, protože budete neustále přemýšlet nad tím, jak ten který level vyřešit. I přes absenci některých funkcí se jedná o perfektní hru, která by neměla ve vaší sbírce her chybět. Rozhodně doporučuji. Hra je dostupná i ve lite verzi. Moje hodnocení: 90%. Hra byla recenzována ve verzi 1.16.

Trainyard0,79€ / liteApp Store link

5 comments
  1. Hra je opravdu dlouhá, už ji mám asi tak týden a stále jsem se ještě nedobral konce 🙂 Mohu jen doporučit

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPad program: tablet od Apple pomáhá v nemocnicích

Následující článek

Apple: má veľmi veľa penazí, kam ich Steve Jobs investuje?

Související články