The Daily: spuštěn první magazín s novým modelem předplatného

Včera byl představen první iPad-only magazín The Daily spolu s novým modelem předplatného, který snad umožní rozmach časopisů na iOS.

Pokud jste včera odpoledne stahovali něco z App Store, určitě jste se podivili nad tím, že po vás iTunes chce odsouhlasit nové licenční ujednání. Je to proto, že Apple včera (konečně) zavedl nový systém předplatného a s tím byl také uveden zbrusu nový magazín The Daily určený pouze pro jablečný iPad. Bude mít tento interaktivní “časopis budoucnosti” úspěch? A budou tyto události mít vůbec nějaký vliv na nás, Applem opomíjené Čechy a Slováky?

O uvedení The Daily se spekulovalo poměrně dlouho a spolu s ním také o další verzi iOS 4.3, která má kromě gest pro čtyři a pět prstů přinést právě slibované předplatné. Nakonec se ale ukázalo, že The Daily může být spuštěn dříve než nová verze operačního systému a prozatím se zřejmě bez předplatného obejde – současné fámy mluví o tom, že by se měl iOS 4.3 objevit kolem 13-15. února, tak doufejme, že je tentokrát pravda.

Jak takové předplatné vlastně funguje? Určitě všichni znáte in-app purchase, pomocí kterého bylo možné dokupovat další funkce či obsah do aplikací. Tento model je ale například pro časopis nebo noviny poměrně nevhodný, protože vás nutí neustále pamatovat na to, že si máte koupit další číslo. Vydavatelé proto tento model obcházeli tím, že například vytvořili pro každé číslo novou aplikaci, což ale není, přiznejme si, zrovna ten správný způsob.

Předplatné si představte jako takový kontinuální in-app purchase. Jednou nakoupíte a potom se bude z vašeho účtu pravidelně strhávat domluvená částka – a to všechno automaticky, což je samozřejmě největší výhoda. Vydavatelé budou mít možnost určit si libovolnou periodu (týden/měsíc atd.) a placená částka se bude samozřejmě dělit typickým 70/30 stylem, tedy 70% pro vydavatele a 30% pro Apple. Veškerá vaše předplatné budete moci přehledně sledovat ve vašem iTunes účtu a pokud by si snad vydavatel dovolit náhle snížit cenu, veškeré platby se pozastaví do té doby, než se zvýšením budete buď souhlasit nebo ho odmítnete.

A jaký je vlastně The Daily, první magazín, za kterým stojí americký mediální magnát Rupert Mudroch a který jako první tento model využívá? Samozřejmě jsem neměl možnost jej vyzkoušet, protože je dostupný pouze pro iPad a US trh, ovšem ze zahraničních recenzí a videí mám pocit, že jde opravdu o krok kupředu.

Vše je pěkně interaktivní (nechybí pohyblivé grafy, 360° obrázky a videa nebo klikatelné mapy), je hojně využíváno Cover Flow a k dizpozici je dokonce i audio stopa s namluvenými články či video přehledně shrnující obsah celého “čísla”. Články je samozřejmě možné číst jak v portrait, tak v landspace módu, je možné je záložkovat, sdílet přes Twitter či Facebook, přímo v aplikaci komentovat a ukládat na později. The Daily jde dokonce tak daleko, že je jako v běžných novinách k dispozici každodenní sudoku a křížkovka, jejichž výsledky můžete nejen porovnávat sami se sebou, ale přes Game Center také s ostatními čtenáři/hráči. Mohl bych celý magazín popisovat ještě hodně dlouho, ale bude určitě lepší, když se podíváte na názorné video a screenshoty.

A nyní nejdůležitější otázka ze všech – co to bude znamenat pro nás? Pokud nemáte US účet, tak v současnosti pravděpodobně (jako obvykle) nic. Myslím ale, že model předplatného určitě “pošťouchne” současné vydavatele k tomu, aby alespoň přemýšleli nad vydáním aplikace pro iPady. A že si to úplně nevymýšlím může dokázat i několik čísel časopisu Computer, která již pro iPad vyšla. Celkově bych řekl, že celá událost je takovou “minirevolucí” na poli elektronických médií a jen čas ukáže, nakolik se tento model uchytí. Osobně doufám, že hodně.

Zdroj obrázků: TheAppleBlog.com

3 comments
  1. “Samozřejmě jsem neměl možnost jej vyzkoušet, protože je dostupný pouze pro iPad a US trh, ovšem ze zahraničních recenzí a videí mám pocit, že jde opravdu o krok kupředu.”

    Nezlob se, ale to je maximální amatérismus. Než budeš zase psát recenzi o cizí recenzi, tak si nejdřív zkus někde vygooglit způsob, jak si americkej účet založit… (Případně si napiš prosbu a my Ti někdo tu aplikaci stáhneme a pošleme.)

    1. Vážně si cením vaší pomoci, ale US účet mám, děkuji. Tento článek taky není recenze v pravém slova smyslu, spíše shrnutí událostí kolem předplatného a The Daily. Ovšem pochybuji, že někdo ze zdejších čtenářů hledá podrobnou recenzi magazínu, který si stejně 99,9% nestáhne a nebude ho číst.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Al Jazeera: zpravodajský kanál z Blízkého východu

Následující článek

Gameloft: čerstvý nášup 3 nejlepších demoverzí

Související články

Modern Combat 2: Nejlepší 3D multiplayerová hra dobyla AppStore

A je to tady, jedna z nejočekávanějších her pro iPhone byla dnes umístěná na AppStore. O jaké hře je řeč? Přece o Modern Combat 2: Black Pegasus, která kromě dokonalé grafiky pro Retina displej, možnosti využít gyroskop, 15 zbraní a mnoho dalšího, přináší také 4 multiplayer módy, které může hrát až 10 hráčů současně! Pojďme se na Modern Combat 2 podívat detailněji.

Chattero UK: elegantní iPad kecálek pro Facebook (soutěž)

Příjemný a jednoduchý interface. Cenově dostupný kecálek, určený pouze pro Facebook - tak by se dal charakterizovat Chattero UK. Troufnu si říci, že se nejedná o tolik známou aplikaci v našich končinách, a to i přesto, že za jejím vznikem stojí Petr Čekyl - autor známých aplikací jako SMS zdarma, MHD či Train & Bus - Europe. Nyní už se ale pojďme podívat blíže na samotnou aplikaci, která, jak brzy zjistíte, si takové přehlížení určitě nezaslouží.