Proč Apple stále kupuje společnosti a jak je využívá?

Apple stále kupuje společnosti od Beats a Siri až po firmy, o kterých jste nikdy neslyšeli. Zde se dozvíte, jaký to mělo dopad na Apple, jak dlouho trvá, než se akvizice prosadí s novou funkcí Apple, a co může přijít dál. Majitelé společností řekli, že být koupen Applem nebo dokonce mít od Applu jen nabízeno, že vás koupí je intenzivní zážitek. Apple nekupuje náhodně žádnou firmu, vždy dostane tu nejlepší možnou nabídku a vždy skryje, co koupil, pokud může.

Nákup firem je pravidelný

Pokud tedy půjdete jen podle toho, jaké akvizice je Apple povinen hlásit, uvidíte jen zlomek. V roce 2019 je například veřejně známo, že Apple koupil šest firem, včetně firmy Intel pro smartphony. Přesto Tim Cook v květnu 2019 řekl, že Apple v předchozích šesti měsících skutečně koupil 20 až 25 společností. Cook také tvrdil, že Apple se nejprve zaměřuje na rozsáhlé investice, jako je rozvoj svého kampusu v Austinu v Texasu. Ale až to bude hotové, řekl, že Apple zvažuje nákup jiných firem.

“Pokud nám zbydou peníze, podíváme se, co dalšího můžeme udělat,” řekl Cook pro CNBC . “Pořizujeme vše, co potřebujeme, co se vejde a má strategický účel. A tak získáváme společnost v průměru každé dva až tři týdny.”

Cílem jsou firmy s velkým potenciálem

Některé z firem jsou účinně vymazány, protože Apple „hledá především talenty a duševní vlastnictví,“ říká Apple. Jiné zůstávají známé, dokonce mají i domácí jména. Všechny formují Apple a někdy můžete vidět, jak hluboce zásadní toto formování bylo. Apple by byl dnes k nepoznání, pokud by vůbec existoval, nebýt ostatních společností, které získal.

Akvizice podle čísel

Applu trvalo 18 měsíců od akvizice Siri po její oznámení. Pak to bylo 18 měsíců, než se Workflow staly zkratkami, 18 měsíců, než byla Dark Sky integrována do aplikace Počasí. A pokud je pravda, že Mobeewave byl koupen, aby se stal součástí Tap to Pay, pak to bylo opět 18 měsíců od akvizice do oznámení funkce. Plus Fleetsmith, společnosti pro správu zařízení, která byla pravděpodobně koupena jako součást Apple Business Essentials, trvalo 17 měsíců. Nebo spíše, v každém z těchto případů zhruba 18 měsíců začalo teprve tehdy, když měl Apple oznámit akvizici. Apple nepochybně mluvil s každou z těchto firem již dlouho předtím.

Plus Scout FM byl pravděpodobně koupen, aby byl součástí Apple Podcasts Subscriptions, v takovém případě to bylo pouhých 7 měsíců od akvizice do oznámení. A pokud „iPhone 14“ ze září 2022 obsahuje 5G modem vyvinutý společností Apple, bude využívat patenty, které získal od Intelu před 38 měsíci.

Proč lze rozvrhy pouze odhadovat

Kdy a proč Apple kupuje společnosti? Rozhodl se velkou většinu z nich nezveřejňovat a téměř nikdy neříká, proč něco koupil. Akvizice společnosti není triviální záležitostí. Neoficiální zdroje říkají, že Apple má akviziční tým, jehož funkcí je přinést dohodu domů, dokončit všechna jednání a zákonná ustanovení, jakmile se Apple rozhodne koupit. Ať už Apple získal velkoobchodní firmu, aby mohl fungovat tak, jak je, nebo vybírá talenty pro jiné projekty, je to pak otázka HR. Nová akvizice nebo noví zaměstnanci musí být integrováni do společnosti Apple. Podle New York Times v roce 2014 Apple hledá týmy, které spolu dobře spolupracují. A v tu chvíli jim obvykle buď poskytne zcela nové projekty, nebo je spojí se stávajícím týmem ve společnosti.

Předchozí článek

Jak riskantní je pro Apple, když zastaví všechny své operace v Rusku?

Následující článek

Siri má nový a méně genderový hlas

Související články