Google: Galaxy Nexus s novou generací Androidu představen

Google společně se Samsungem představili nový nadupaný telefon Galaxy Nexus, na kterém běží zbrusu nová čtvrtá generace Androidu. Jak to zamíchá na kartami na bitevním poli smartphonů a tabletů?

Podzim je vždycky velice důležitým obdobím, co se mobilních novinek týče. Všechno začal Apple se svým iPhonem 4S a iOS 5 – a tak se netrpělivě čekalo, co pro tento rok představí jeho úhlavní nepřítel Google se svým Androidem, který se pro tento rok spojil se Samsungem, který je nyní také uprostřed války s jablečnou firmou – tentokrát jde o všem o tu patentovou. O tom, že se ve světě Androidu chystá něco velkého (a to doslova), jsme vás informovali v jednom z minulých článků.

Nebudu vás napínat – opravdu jde o něco velkého. Před pár dny byl totiž v Hong Kongu představen nový nadupaný telefon označený jako “Galaxy Nexus” (původně se spekulovalo o jménu “Nexus Prime”, ale nakonec vznikl název Galaxy Nexus jako kombinace řady Samsungu a názvu Googlu), který je nástupcem high-endových telefonů Nexus One a Nexus S. Galaxy Nexus také jako první nabídne novou verzi Androidu s pořadovým číslem 4 nazvanou “Ice Cream Sandwich”, která má přinést mnoho zajímavých novinek. Pojďme se na oba zmiňované produkty podívat trošku více zblízka.

Galaxy Nexus

Začneme nejdříve hardwarem, který představuje opravdovou špičku, co se výkonnosti týče. Galaxy Nexus totiž nabídne zakřivený displej s úhlopříčkou 4,65 palce a rozlišením 1280×720 bodů, což je o poznání více než iPhone 4S s 3,5 palcovým displejem a rozlišením 960×640. Tento obří displej je ale samozřejmě vykoupen většími rozměry telefonu, které nemusí každému vyhovovat.

Telefon pohání výkonný dvoujádrový 1,2 GHz procesor spolu s 1 GB paměti RAM, čímž v obou parametrech převyšuje iPhone 4S – v případě RAM dokonce dvojnásobně. Co se týče dat, tak těch Galaxy Nexus sám o sobě pojme 16 nebo 32 GB (zde iPhone 4S vyhrává díky 64 GB variantě) – navíc jsem nikde nenašel zmínku o tom, zda telefon nabídne rozšíření pomocí paměťové karty. Nexus má v sobě zabudované dvě kamery – 5 MP vzadu (podporující auto-focus a nahrávání FullHD videa) a 1,3 MP vepředu a podporuje i nejmodernější LTE sítě (sítě čtvrté generace, o kterých si v našich končinách můžeme nechat jenom zdát).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-F_ke3rxopc[/youtube]

Celkově jde hardwarově o velice “nadupaný” telefon, který hravě zvládne všechno, co mu podstrčíte. V současné době zřejmě nebude mít papírovou konkurenci – té se dočká snad až s příchodem třetí generace telefonu Galaxy, který má nést označení Samsung Gamaxy III.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Jak už jsem psal v mnoha článcích, považuji za mnohem zajímavější část telefonu jeho software, který vlastně rozděluje moderní telefony na tábory, ve kterých spolu poté bojují. Galaxy Nexus bude prvním telefonem, na kterém se objeví zbrusu nová čtvrtá verze Androidu nesoucí název “Ice Cream Sandwich”, v překladu něco jako “zmrzlinový sendvič” a ve volném překladu něco jako “ruská zmrzlina”. Čtvrtá generace sjednocuje verzi pro smartphone (“Gingerbread”) a verzi pro tablet (“Honeycomb”) do jedné, což by mohlo v budoucnu pomoci vývojářům a také trošku vylepšit obraz Androidu jako extrémně fragmentovaného systému.

ICS s sebou přináší hromadu nových funkcí, z nichž tou hlavní bude bezpochyby přepracované uživatelské prostředí, které nyní pomáhá dotvářet nový font “Roboto”. Mně osobně se nyní UI Androidu velice zamlouvá a troufám si tvrdit, že v tomto ohledu začíná šlapat na paty iOS, u kterého by v šesté verzi také nějaký ten drobný facelift určitě neuškodil. iOS má ale stále jednu zásadní výhodu, a tou je jednodnost – Androidí aplikace totiž nejsou vyvíjeny ve stejném duchu jako aplikace právě pro iOS nebo třeba i WP7, což velice škodí celému obrazu operačního systému.

V nové verzi jsou pak stejně jako u iOS obsaženy desítky nových drobných vychytávek, které ve výsledku posunují OS na nový level. Ať už to je pěkná funkce Face Unlock, která odemče telefon na základě vašeho obličeje, Android Beam, který slouží ke komunikaci mezi dvěma Android telefony pomocí NFC (near field communication) a umožňuje tak jednoduché sdílení například obrázků, odkazů či YouTube videí) nebo pěkné funkce pro monitorování a omezování datového toku.

Vylepšení se dočkala také fotoaplikace, tvoření složek, kalendář, zvukový vstup, internetový prohlížeč, GMail, aplikace pro správu kontaktů a vlastně každá vestavěná aplikace, na kterou si vzpomenete. Nejedná se tak o nic revolučního, spíše o jasný a nutný krok ve vývoji.

Ani sebevyšší verze ale zřejmě neodstraní dva hlavní problémy, které Android z mého pohledu (a také pohledu mnoha jiných) má – tedy fragmentace a nejednotnost. O nejednotém vzhledu a stylu aplikací jsem již psal, a tak se zbývá bavit o fragmentovanosti. Na každém androidím telefonu zkrátka beží jiná verze – a když vyjde nějaká nová, objeví se na každém modelu v jinou dobu podle toho, jak si daný výrobce umane. Je jasné, že nelze donekonečna podporovat hardwarově zaostalé telefony (i Apple model po několika letech “zařízne”, ovšem třeba iPhone 3GS již plně podporuje více než dva roky, což je úctyhodná doba), ovšem to určitě není případ Androidu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Vuz6OpWopDw[/youtube]

Podivná je také situace okolo Androidu pro tablety. Jak jsem již psal, měl by ICS sjednodit verze pro smartphony a tablety, ovšem poněkud nepochopitelně nedošlo při představení ICS také na ukázku tabletové mutace. Vypadá to, jakoby Android tablety vůbec nezajímaly, což je více než podivné vzhledem k tomu, že má na tomto trhu ještě hodně co dohánět.

Zkrátka i když se mi nové funkce Androidu (a především jeho nové UI) velice líbí, nemůžu se ubránit dojmu, že by Google měl více než nad novým písmem přemýšlet nad změnou filozofie. Dřív, než bude pozdě a vývojáři kvůli nejistotě (a to jako roztříštěnosti smartphonů, tak nejasné strategii na poli tabletů) začnou platformu opouštět a přecházet třeba k novým, svěžím a nadějným WP7.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPod: revoluční zařízení, které změnilo svět, slaví 10 let

Následující článek

MacBook Pro: update již velice brzy, známe specifikace

Související články