TED: strhující přednášky pozoruhodných lidí zdarma

Potřebujete dávku inspirace nebo se chcete chvíli jen tak zamyslet? Nemusíte chodit na drahé semináře a konference. Odpovědí je TED talk.

Potřebujete dávku inspirace nebo se chcete chvíli jen tak zamyslet? Nemusíte chodit na drahé semináře a konference. Odpovědí je TED talk.

TED je nezisková organizace, který si stanovila za cíl šíření zajímavých a podnětných nápadů skrze přednášky. TED je zkratkou pro “Technology, Entartainment, Design” (technologie, zábava, design). Zpočátku TED poskytoval přednášky jen v těchto kategorií, ale během let se jejich záběr mnohonásobně rozrostl.

Přímo na internetových stránkách můžete nalézt stovky přednášek, ale iPad aplikace, který je poskytována zdarma je oproti ní v několika směrech lepší. Je přenosná, můžete ji použít kdekoli. Také je příjemnější na ovládání a oproti webovým stránkám poskytuje něco navíc.

Poté, co aplikaci spustíte, se před vámi otevře snadno pochopitelné rozhrání. Nahoře je možno vyhledávat podle zadaného názvu. Také je zde možné aktualizovat doporučené přednášky. Ty zabírají většinu displeje. Tento výběr je organizován samotným redaktory TED, takže si můžete být jisti, že přednášky jsou obohacující. Jednoduchým gestem, se přesouváte po stránkách, přesně po vzoru nativních iPad aplikací.

Pokud se nemůžete rozhodnout, co si pustit, můžete využít funkce Inspire me, která se vás ve dvou krocích nejdříve zeptá, jestli mají být přednášky například přesvědčívé nebo zábavné. V druhém kroku řeknete, kolik času máte. Z těchto informací vám aplikace sama sestaví playlist přednášek.

Nemusíte se ale omezovat pouze na doporučené přednášky. V liště, která se nachází dole, si můžete vybrat roztřídění podle témat přednášek (například “Na jídle záleží” nebo “Neobvyklá umění”) nebo podle tagů, kterých se tu nachází skoro 300 (například Krása, Biosféra, Mozek atd.)

Po spuštění přednášky se vám zobrazí okno s videem a u něj informace o autorovi a přednášce. Aplikace zde také zobrazí doporučená videa pro další shlédnutí a společná témata s tagy. Šikovnou funkcí, kterou TED nabízí, je uložení přednášky, takže k shlédnutí poté nepotřebujete připojení.

Bohužel aplikace oproti internetovým stránkám neposkytuje funkci titulků, která se našincům může hodit. Také pokud chcete o tématu diskutovat nebo ho ohodnotit, musíte navštívít webové stránky, což je škoda, protože jsou tyto diskuze mnohdy podnětné.

TED tedy poskytuje vynikající materiály pro studium a inspiraci, za které bych byl i ochotný platit. TED je však všechny poskytuje zdarma a to i skrze přehledně zpracovanou aplikaci. Aplikace také existuje ve verzi pro iPhone, ale větší obrazovka iPadu prostě poskytuje větší komfort. Bohužel nepotěší absence titulků a nemožnost shlédnutí diskuzí přimo v aplikaci. Přesto se jedná o aplikaci, která určitě potěší všechny zvídavé.

TED – zdarma – 12 MB – AppStore link (iPhone a iPad)

16 comments
  1. Na appstore je neoficialni TED mobile aplikace, která by měla být i s titulkama. Ale nezkoušel jsem

    1. Díky. Co jsem se na ní zběžně podíval, tak pokud jsou pro někoho nejdůležitejší titulky, aplikace je super. Ale rozhrání má oficiální aplikace mnohem lepší.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Slevy na AppStore: 5 tipů na parádní hry v akci

Následující článek

RunPee: už nikdy nepropásnete část filmu kvůli toaletě

Související články