Steve Jobs: majetek za více jak 5 miliard

Dnešní zpráva má malinko nádeh bulváru, na druhou stranu koho by nezajímal majetek Steva Jobse, že? Každoroční žebříček nejbohatších Američanů, který zveřejňuje časopis Forbes, přinesl zajímavé informace o finančních úspěších Steva Jobse. Přečtěte si víc o 43. nejbohatším Američanovi.steven-jobs

Hodnotu majetku Steva Jobse  vyčíslil Forbes na 5,1 miliadry $, což ho vyneslo na 43. pozici v žebříčku. Stálý plat 1$ měsíčně je samozřejmě symbolický, majetek Steva je především v akciích.

Pixar-Logo

Možná se budete divit, ale za největší finanční úspěch šéfa Applu je považován odkup společnosti Pixar. V roce 1986 Jobs koupil od filmového magnáta George Lucase Pixar Studios za 10 milionů USD. Pixar, které má na svědomí jedny z nejúspěšnějších animovaných filmů (Hledá se Nemo, Toy Story a mnoho dalších), se stalo od té doby veleúspěšné a momentální hodnota akcií Pixaru je 3,9 miliardy USD. Pixar Studios od roku 2006 patří pod Disney, díky čemuž je Steve Jobs, jakožto vlastník Pixaru, momentálně největší akcionář Disney s akciema v hodnotě 3,9 miliardy $.

Je zajímavé, že v březnu tohoto roku byl odhad Jobsova majetku “pouhých” 3,4 miliardy $ (178. místo v žebříčku Forbes). Nárůst majetku o 1,7 miliardy zapříčinil především 90% vzrůst ceny akcií Pixaru a také zdvojnásobení ceny Apple. Hodnota akcií Applu vzrostly především díky novým produktům (iPhone 3GS, Snow Leopard, nové iPody, Macbooky, prodej hudby, filmů a aplikací na iTunes atd.) a samozřejmě také díky spekulacím. O tabletu se píše téměř denně a díky tomu roste také zájem o akcie Applu a tím samozřejmě také cena. Po uvedení tabletu na trh se dá očekávat další výrazný nárůst ceny akcií Apple.

Steve Jobs má ve vlastnictví také soukromý tryskáč. Zajímavé na tom je, že pokud Steve svůj tryskáč využívá pracovně, fakturuje cenu letu společnosti Apple.

Steve měl poměrně náročný rok. Na jaře se podrobil transplantaci jater, která ho na půl roku zcela vyřadila z práce ve společnosti Apple. Po náročné léčbě, která ho jistě stála mnoho sil, se poprvé veřejně představil letos v září na Apple keynote při představování nových iPodů. I přes problémy, které Jobse tento rok postihly, se dá říct, že jeho finanční situace se poměrně výrazně zlepšila.

Králem žebříčku Forbes je opět “okení muž” Bill Gates s majetkem neuvěřitelných 50 miliard USD. O jeho úspěších se na tomto webu nedočtete, Bill má ale mé sympatie predevším díky významné podpoře charity. Letošní rok Gates věnoval charitě 3,8 miliardy $, což je o 500 milionů víc než v roce 2008.

Přejme hodně štěstí oboum výše jmenovaným softwarovým magnátům (Jobsovi samozřejmě o malinko více 🙂 ).

160 comments
  1. Že se tady dočkám kladného názoru na Billa bych opravdu nečekal a článek mě hned po ránu zvednul náladu. 🙂

  2. Že se tady dočkám kladného názoru na Billa bych opravdu nečekal a článek mě hned po ránu zvednul náladu. 🙂

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Apple.cz: teď tu vládne Apple Europe

Následující článek

AppStore: nejlepší zlevněné hry v iTunes #4

Související články