Stenches: schovejte se do zákopu podruhé, tentokrát před zombie

Recenze hry Stenches, pokračování Trenches, ve které bude potřeba sebrat veškerou odvahu, schovat se do zákopu a střílet zombie, dokud vám nedojdou náboje.

O tom, že se máte schovat do zákopu ve strategické hře Trenches, jsme už před nějakou dobou psali. Tato hra sice původně obsahovala jakýsi zombie mód, ve kterém bylo vaším úkolem ubránit se před hordou valících se zombie, ale tento mód byl záhy stažen, aby mohla na toto téma vzniknout samostatná hra. Jmenuje se Stenches a je velice podobná své sestřičce, akorát s tím rozdílem, že jsou zde všichni vojáci nemrtví.

Pro ty, kteří původní hru neznají a nehráli ji, zopakuji herní princip. Jedná se o strategii, ve které máte buďto ubránit základnu nebo postoupit se svými statečnými vojáky co nejdál na mapě – záleží na herních módech, o kterých se zmíním za chvíli. Činíte tak pomocí jednotek, které cvičíte za peníze vydělané jak jinak než zabíjením nepřátel, o které opravdu nebude nouze. Vycvičené jednotky posouváte po mapě tažením prstu (nebo si můžete nastavit, že půjdou automaticky vpřed, dokud to půjde) a umisťujete je do přilehlých zákopů tak, aby měly co nejvýhodnější pozici pro střílení nepřátel.

Jednotek je ve hře celá řada – od obyčejných vojáků s puškami, kteří sice nejsou zase až tak silní, ale na druhou stranu chodí po třech, přes vojáky s kulometem, snipery či dělostřelce. Pokud budete chtít, můžete použít i leteckou podporu, kterou se můžete pokusit vybombardovat nabíhající zombie dříve, než se k vám dostanou. Ale pozor – je to velmi drahé, a tak se snažte ji využívat jen v krizových situacích, kdy už vám opravdu poteče do bot.

Aby byla hra zajímavější, jednotky v průběhu boje získávají zkušenosti a můžou dosáhnout až tří hodností, které zvyšují jejich poškození a také jim umožňují si regenerovat životy. Vojáky s hodností proto umisťujte do zákopů, zatímco obyčejné “chudáky” pošlete do první linie. Je to sice kruté, ale nevyhnutelné řešení.

Hra má na rozdíl od originální hry Trenches, ve které jste měli za úkol jednoduše dobýt nepřátelskou základnu, trošku jiný princip. V prvním módu musíte jednoduše ubránit svou základnu před jednotlivými vlnami zombie, zatímco v tom druhém vám půjde o to postoupit co nejdále na mapě. Jde určitě o zajímavejší mód a více zde uplatníte prvky strategie. Vyběhnout ze zákopu s nekrytými zády se totiž rozhodně nevyplácí.

Oba módy obsahují čtyři mapy, které se ale od sebe kromě prostředí nijak neliší. Co se týče zombie, tak jsou zde opět pouze čtyři druhy – běžná zombie, kterou byste trefili i poslepu, takže vám nebude dělat starosti, dokud jich naráz nepoběží 15, poté jakási skákající zombie, která už vás může překvapit, hybridní zombie, jejíž vnitřnosti obsahují smrtící plyn, který vyžene ze zákopů i ty nejotrlejší vojáky, a nakonec zombie obr, který kromě velkého množství životů disponuje také schopností házet nebohé zombie vaším směrem, takže vám ve vaší obranné linii může udělat poměrně velký zmatek.

Vývojáři se snaží hru natáhnout třemi různými obtížnostmi, přičemž ta třetí je prakticky nehratelná, a nebýt toho, dohráli byste hru během dvou hodin. Naštěstí v popisu hry uvádějí, že v budoucích updatech se dočkáme kromě nových módů a nových zombií i možnosti hrát za stranu nemrtvých, a tak věřím, že kvalita hry o něco stoupne. Takto hra vypadá pouze jako jakási upoutávka na další pokračování. Je to škoda, protože jak graficky, tak zvukově je hra velice povedená, a tak si myslím, že nerozvíjet tuto hru by bylo postavené na hlavu.

Je to škoda, ale Stenches (momentálně ve slevě za 0,79€, běžně za 1,59€) v této podobě nejsou příliš dotaženou hrou. Nepřináší oproti předešlému dílu moc nových nápadů, ale pokud se od tohoto faktu odprostíte, budete se bavit. Jen doufejme, že autoři dodrží slib a hru obohatí o další zajímavé módy a také možnost hrát na straně zombií. Moje hodnocení Stenches v tomto stavu je 65%. Hra byla recenzována ve verzi 1.0.1.

Pokud si chcete zahrát hru tohoto typu, dopotučím kromě zmíněného prvního dílu Trenches také hry Battle of Puppets či Ancient War.

Stenches1,59€ (0,79€) – App Store link

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPad Mini: Realita nebo jen další fake?

Následující článek

Gorillaz: nové album vytvořené převážně na iPadu je venku

Související články