Goooooal HD: starý dobrý fotbal na iPad

Kdysi dávno se hry ještě nehrávaly na iPhonech nebo iPadech, možná si na některé z nich alespoň matně vzpomínáte. Jedna z nich se však nyní dočkala předělání na iOS, podařila se ale?

Kdysi dávno se hry ještě nehrávaly na iPhonech nebo iPadech, možná si na některé z nich alespoň matně vzpomínáte. Jedna z nich se však nyní dočkala předělání na iOS, podařila se ale?

Stolní fotbal s naklánějícími se panáčky možná znáte z dětských let. Naklánění fotbalistů na pružině a snaha dopinkat míč do brány protivníka a doufání, že do ní i spadne. To je oč běželo v předloze, která bývala místy pěkně napínavá. Vzpomínáte?

Goooooal HD grafikou ani ozvučením ostudu nedělá, i když jsme od ostatních her zvyklí na něco jiného. Co se samotného hraní týče, můžete si nastavit, do kolika gólů budete hrát a v případě hraní proti “počítači” také obtížnost. Můžete ale samozřejmě hrát i proti živému protivníku na jednom stroji. Dosud je vše v pořádku, ale čekejte zklamání …

Bohužel má hra zásadní nedostatek, který její zábavnost snižuje na pár desítek minut. Oproti reálné předloze totiž chybí značná míra “náhody”. Po chvíli zkrátka víte, komu nahrát míč a kterým směrem přesně střelit, aby padl gól. Natočení hráče je totiž v pevně daných úhlech, přičemž mezi nimi při otáčení jednoduše přeskakuje. Ve finále tedy nemůžete s postavičkou otáčet plně v rámci 360 stupňů, není tedy problém si ten správný úhel zapamatovat, a pak již jen míč dostat k vybranému hráči a dát gól. Ve finále je tedy hra spíše o tom, jak rychle zvládnete bez chyby dostat míč do brány a to je bohužel až příliš lehké, víte-li jak. Z “neprověřených oblastí” je ovšem pro změnu zase velký problém gól dát a za dobu hraní jsem objevil asi jen dvě, možná tři místa, odkud dám gól vždy. V případě střelby z ostatních pozic je však pravděpodobnost gólu velmi malá. Důlek u brankáře je totiž vzhledem k brance příliš velký a většinou se do něj míč stočí. Chce to tedy buď větší bránu nebo menší důlek u brankáře …

Pokud je tedy na hře něco potřeba předělat, je to rozhodně otáčení hráčů a možná i trochu zákeřností. Třeba kdyby čas od času jemně zafoukal vítr a změnil se směr míče, hra by určitě získala na akčnosti a nejednalo by se pouze o stereotypní přepravování míče z místa A na místo B. Ani v předloze se přeci míč nekutálí rovně, ať už kvůli rotaci nebo třeba nečistotám na hřišti. V Goooooal HD je to ale dohnáno do extrému, kdy míč jede rovně a jedině důlek u hráče může jeho směr změnit.

Normálně hodnocení v procentech hrám neuděluji, nyní bych si to ale ani nemohl dovolit, protože nechci českým (!) vývojářům uškodit. Ano, nápad je skvělý, ale zpracování je to, co hru táhne neskutečně dolů. Myslím, že zlaté české ručičky mají na víc. Uvidíme, jestli hra projde nějakými většími změnami, zatím ji mám na iPadu jen abych měl info, až přijde nová verze, na hraní to pro mě zatím není.

Goooooal pro iPhone – na App Store za 0,79€

Goooooal HD pro iPad – na App Store za 1,59€

18 comments
  1. Taky tenhle fotbálek máme doma (jen upadli brankáři 😀 ), mám ho v iPodu, ale souhlasím s autorem recenze – hrát se to nedá. Hru jsem chytil, když byla zadarmo a asi jí nechám nainstalovanou taky jen kvůli případné aktualizaci…

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Drums!: na iPhone si zabubnujete jak na sestavu bicích

Následující článek

Apple iPad: nová televizní reklama vyzdvihuje iOS 4.2

Související články