Spekulace: Dočkáme se většího iPhone a menšího iPadu?

Souhrn spekulací posledních dní, které se týkají představení menší verze iPadu a iPhonu pro operátora Verizon.

Apple byl vždycky znám svým ne příliš přeplácaným portfoliem produktů – zkrátka pokud Apple představí nějaký nový produkt, většinou je pouze v jedné, maximálně ve dvou verzích – a u iPhonu a iPadu toto pravidlo platí dokonale. Výjimku tvoří snad jen počítače, ale jinak všechno ostatní včetně operačního systému Mac OS X do tohoto pravidla spadá. S nástupem Androidu ale vyvstává otázka, zda je tento přístup správný, neboť Android jako pouhá softwarová platforma pohání obrovské množství telefonů s různými parametry, takže má potenciální zákazník možnost vybrat si telefon, který mu opravdu sedne. V posledních dnech se proto na zahraničních serverech vyrojily různé spekulace, které mluví o dvou modelech příští generace iPhone nebo o menší verzi iPadu. Vyplní se některé z nich?

CDMA iPhone pro Verizon

To, že v USA iPhone prodává pouze operátor AT&T, je, myslím, poměrně známá věc. Bohužel právě síť tohoto operátora nepatří mezi nejlepší a pokud vezmeme v potaz fakt, že uživatelé iPhonů (a smartphonů obecně) patří mezi nejaktivnější uživatele mobilního internetu, častá nefunkčnost sítě a špatný signál neháže na iPhone zrovna nejlepší světlo. Telefony s Androidem navíc nabízí všichni operátoři, a tak má Apple značnou konkurenční nevýhodu – nutno ale uznat, že i přes ni dokáže (nebo spíše dokázal) Android porážet. Statistiky totiž ukazují, že v posledních měsících překročily prodeje telefonů s Androidem počet prodaných iPhonů.

Všechny tyto okolnosti naznačují, že Apple se bude snažit s touto situací něco udělat. Na povrch vyvstaly informace, že by měl iPhone začít prodávat i další americký operátor Verizon. Ten ale používá jinou bezdrátovou technologii CDMA, a tak je potřeba změnit v iPhonu čip, abyste ho mohli v síti Verizonu používat. To, že se CDMA iPhone objeví, je už považováno víceméně za hotovou věc, jen se přesně neví kdy a zda půjde o model nový, nebo pouze zevnitř změněný současný model iPhone 4.

Spekuluje se také, že nový iPhone 5 s podporou CDMA by měl mít vylepšený A4 procesor o taktu 1.2 GHz, čímž by se okamžitě zařadil mezi nejvýkonnější telefony na trhu, o něco větší 3,7 palcový displej (současné iPhone mají 3,5 palcový displej) a interní anténu. Jiné spekulace ale zase mluví o diverzifikaci pátého modelu iPhonu (nebo o doplnění současné čtvrté generace) – tedy že by nový model mohl být nabízen se dvěma různými velikostmi displeje (low-end a high-end iPhone). 3,5 palcový displej totiž sice patří mezi ty menší, ale je otázkou, zda je to špatně, protože přece nechceme nosit v kapse nějakou cihlu – telefon musí být zkrátka poměrně skladný. Je tedy velice těžké najít ten správný kompromis a například já osobně nemám s velikostí displeje žádný problém.

Ve změti všech spekulací je opravdu těžké odhadnout, kdy bude představen nový iPhone, kolik bude mít modelů a jak bude vypadat. Osobně si myslím, že Apple bude pokračovat ve své tradici uvádění nového telefonu vždy v létě. Dle mého názoru půjde pouze o jeden jediný model, jako tomu bylo doposud, který bude označován za pátou generaci, bude zkonstruován pro podporu jak AT&T, tak i operátora Verizon, a obecně se dočká mnohých hardwarových vylepšení – především rychlejšího procesoru, možná více RAM a interní antény. Otázkou však zůstává, co bude telefon páté generace obsahovat nového po softwarové stránce, protože bývá zvykem, že s novou generací iPhonu bývá uváděn i další major release iOS. Můžeme se snad těšit na bezdrátovou synchronizaci nebo přepracovaná home screen? Uvidíme.

7” iPad

iPad patří mezi největší a také nejtěžší tablety na trhu. Se svými 9,7” převyšuje většinu tabletů, které většinou disponují 7” displejem. Analytici tvrdí, že 7” displej je vhodnější pro tablet než displej větší, a tak se objevily spekulace, že by nová generace iPadu, jejíž uvedení je obecně očekáváno v lednu 2011, mohla být nabízena kromě varianty Wi-Fi only / Wi-Fi + 3G i se dvěma různými displeji, soušasným 9,7” a právě 7”. Někteří dokonce odhadují počet prodaných potenciálních 7” iPadů na závratných 45 milionů kusů – to je v porovnání se současnými čísly téměř 10x více.

Osobně si nemyslím, že k tomu dojde, a to hned ze tří důvodů: Zaprvé, Apple nemá ve zvyku takto rozdělovat svoje portfolio, o čemž už jsem mluvil – navíc je dle mého názoru skoro desetipalcový displej lepší a není potřeba ho zmenšovat. Zadruhé, pokud by Apple nabízel mnoho různých rozlišení obrazovek iOS zařízení, ztížil by tím vývojářům optimalizaci aplikací – kdyby k menšímu iPadu ještě došlo na větší iPhone, musel by být aplikace optimalizovány pro 5-6 rozlišení – iPhone 3GS a starší modely, iPhone 4 s Retina displejem, potenciální iPhone 5 s Retina displejem, iPad 1, menší iPad 2 a možná i větší iPad 2 s Retina displejem (k čemuž si myslím, že nedojde, ale člověk nikdy neví). Výhoda iOS platformy kromě jiného vždycky spočívala v tom, že vývojáři optimalizovali pro jedno, maximálně dvě rozlišení, a tímto krokem by se Apple dostal do pozice Androidu, u kterému právě velké množství přístrojů způsobuje vývojářům velké problémy. No a konečně zatřetí – Apple nikdy nepředstaví zároveň v jednom roce menší iPad a větší iPhone, protože už takto se iPad za pouhý větší iPhone označuje. 7” iPad ale i tak považuji za pravděpodobnější než větší iPhone.

Zdá se, že příští rok se můžeme těšit na velké množství novinek v oblasti iOS zařízení, které je velice těžké odhadnout, a tak nám pravděpodobně nezbyde nic jiného, než se nechat překvapit. Co očekáváte od nových modelů iPhone a iPadu vy?

8 comments
  1. Nemyslím si že by došlo k takové změně u iPhonú, a to zejména proto protože jak už bylo napsáno v článku “vývojářúm by to skomplikovali a ztěžilo optimalizaci” a mělo by to také řeťezovou reakci, tím pádem by “asi” přestali vydávat tolik např. her a aplikací což je pro všechny uživatele iPhonú lahúdka. Pakliže by se ale skutečne stalo to co předpokladáme a příští rok by vyšel nový iPhon 5 tak by to byla jenom pouhá vylepšená kopie iPhonu 4 např. jako u 3G a 3Gs. Chystám se koupit iPhon 4 ješte tento rok a vypadá o tak že ho budu mít o vánocích a tak trošku by mně zarazilo kdyby o púl roku vyšel nový model s “větším” displayem, určite bych nebyl spokojen s tím že jsem si koupil iPhone 4 a hned na to vyšel nový model a myslím že nejsem sám kdo by nebyl spokojn s novým model pakliže máte svúj iPhone 4, samozřejmě je to názor jenom múj takže neočekávám že semnou bude někdo souhlasit.

  2. Sice jsem nečetl knihu “Jak myslí Steve Jobs”, ale myslím si, že prioritou Applu není být první v celkových prodejích, ale nabídnout lidem něco, co bude fungovat, co bude hodně dobře vypadat a na čem se bude dobře a hodně vydělávat. “Microsoftích” počítačů se také prodává víc a Apple to zas tak nepálí. Pojedou si prostě jako vždy svoje a ostatní ať se honí, kopírují a předhánějí. Počítače, které by připomínaly a fungovaly jako iMac se objevují až poslední dobou, s nižším výkonem, ne tak designově povedené a za podobnou cenu. Prostě to bude jako vždy se stoickým klidem.

  3. 3,7palcový displej je blbost….. byl by problém s kompatibilitou u aplikací….

    1. A proč? Jde o rozlišení a ne velikost 🙂 Při tom rozlišení co má Retina,může být klidně 4´.

  4. Kdyby jenom zvětšili display, asi by přišel o přívlastek “Retina”, kdyby zvětšili i rozlišeni přišli by o kompatibilitu se staršími modely.
    Zdvojnásobit už to znova asi nepůjde 🙂 leda že by to udělali s rozlišením jako má iPad. Sice o programování aplikací a optimalizaci vím prd ale myslím že by byl Apple sám proti sobě kdyby s jedním nebo druhým hybal. Ostatňe iPhone 4 měl mít AMOLED a 4″ a jak to dopadlo:-) na spekulace je prosťe moc brzo, ikdyž prototyp iPhone 5 už dávno někde testujou, leda že by gizmodo … 🙂

  5. Já bych ty displeje nechal, protože pro vyvojáře by to bylo spoustu optimalizování, a nedokonalou hr si málo kdo koupí, zroveň bych změnil design u iPadu, na podobný jako má iPhone 4, jediné, co se mi u 4ky nelíbí, je to, že kdyř jej chytnu, děsně ten kov studí, takže jediné co bych chtěl, je to, aby Apple udělal podobný design iPadu jako má iPhone. Sečteno podtrženo, změna je život, ale otázkou vždy je to, v čem ta změna je, a velikost displeje, prostě namá cenu měnit.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Rat On a Scooter XL: Po omezenou dobu zdarma!

Následující článek

Nike+: cesta k deseti kilometrům je u konce!

Související články