Souboj čteček: Novinky versus Hospodářské noviny

Srovnání zpravodajských čteček Novinek a Hospodářských novin. Která z nich vyjde ze souboje lépe?

Pro mnohé slouží jejich iPhone jako čtečka novinek (ať už přímo na webu či prostřednictvím RSS kanálů), kterou nejčastěji využívají při nějakém transportu či čekání například u doktora. Proto se přední české zpravodajské weby začínají uchylovat k vytváření vlastních aplikací, které by vám měly usnadnit a zpříjemnit přístup k informacím z toho či onoho zpravodajského portálu. Zatímco Hospodářské noviny už nějaký ten pátek vlastní aplikaci c App Store mají, nedávno jim přibyla nová konkurence – aplikace Novinek.cz. Pojďme se podívat, jak si tyto dvě aplikace povedou ve vzájemném srovnání.Hned na začátek bych chtěl upozornit, že budeme porovnávat pouze aplikace pro iPhone. I když Hospodářské noviny mají i speciální aplikaci pro iPad, která samozřejmě využívá jeho velkého displeje, žádný jiný deník zatím takovou aplikaci nemá, a tak by nebylo moc fér (a ani moc užitečné) je srovnávat.

Hospodářské noviny

Pojďme se prvně podívat na tu starší aplikaci, tedy na čtečku Hospodářských novin. Aplikace je již ve verzi 1.3, a tak se od ní dá očekávat jakási vyladěnost. I přes to byl snad první věcí, která mě udeřila do očí, jistý bug, kdy se mezi aktuálními články objevil jeden prázdný, bez jakéhokoliv nadpisu či textu. Sice to až tak nevadí, ale zamrzí to – a rozhodně to nevrhá na tuto čtečku žádné pozitivní světlo.

Při spuštění se dostanete do přehledu aktuálních článků, které neobsahují obrázky, ale jsou na druhou stranu odlišeny ikonkami přislušných rubrik (Česko, svět, sport atd.). Horní část obrazovky zabírá nepříjemná reklama (až moc připomínající známý “dickbar” z Twitter aplikace), která zmizí jen v případě, že právě aktualizujete obsah (což trvá podle mého názoru až příliš dlouho na to, že se stahuje jen text). Reklamní banner je opravdu otravný a nepěkný, ale na druhou stranu lze pochopit, že bezplatná aplikace a obecně bezplatné zpravodajství si na sebe musí nějakým způsobem vydělat. Každopádně můžeme hned dát bod Novinkám, které reklamu ve své aplikaci nemají.

Rozkliknutím se dostanete na samotný článek, který není dle mého názoru nijak typograficky dotažený. V nastavení si můžete vybrat z různých písem, ale v mém případě mi žádné z nich nevyhovuje. Ve spodní řásti obrazovky je několik tlačítek – můžete si rychle zvětšit či zmenšit písmo, což je určitě výhoda, můžete si rychle uložit článek k pozdějšímu přečtení, sdílet článek e-mailem, na Facebooku a na Twitteru a také se podívat do diskuze, což bych ale nenazýval jako funkci, neboť jde prakticky jen o otevření v tomto případě naprosto nepoužitelné webové stránky s diskuzí.

Vrátíme-li se na “home page”, tak můžeme ještě ze spodního menu přejít do vyhledávání (ve všech nebo jen v uložených článcích), můžeme si prohlížet jednotlivé rubriky zvlášť nebo si projít své uložené články.

Tím prakticky veškerá funkcionalita aplikace končí, což ale nepovažuji za negativum. Co mně spíše vadí je fakt, že HN reader se evidentně vůbec (nebo opravdu jen málo) neřídí grafickými zvyklostmi iOS. Nejvíc je to sice vidět v nápovědě, kde je z naprosto nepochopitelných důvodů použit otáčecí efekt místi posunovacího, ale prohřešky bychom našli i jinde – třeba když vyvoláme sdílecí menu, které přijede zprostřed obrazovky, namísto zespodu. Nazývejte mě klidně puntičkářem, ale mám rád, když všechny aplikace vypadají a chovají se stejně.

Nakonec bych zmínil ještě pro mě zcela nepochopitelnou nutnost registrace, kterou musíte provést, abyste mohli aplikaci vůbec používat. HN sice tvrdí, že této registrace chtějí využívat především pro zlepšování aplikace, ale v mém případě mě to spíše odradilo od jejího používání. Jeden návrh na zlepšení aplikace bych tak měl: odstraňte nutnost registrace.

Novinky

Novinky mají ke své čtečce úplně jiný přístup. Neoplývá sice hromadou funkcí (vlastně jich má opravdu poměrně málo), ale ty, které má, jsou dobře vymyšlené a provedené do detailů. Myslel jsem si, že mi to nebude stačit, ale zjistil jsem, že to málo, co tato aplikace nabízí, mi pro rychlé zorientování se v aktuálním dění úplně stačí.

Po spuštění se ihned dostanete do seznamu posledních článků, které nejsou jako v případě HN označeny ikonkou rubriky, ale přímo obrázkem souvisejícím s článkem. Chcete-li načíst nové příspěvky, uděláte to tak, jak jste na to zvyklí třeba z Twitteru nebo Facebooku – tedy že posunete “obrazovku” směrem dolů. Dle mého názoru se jedná o praktičtější a efektnější způsob než u HN, kde musíte klikat na ikonku.

Po rozkliknutí článku se dostanete na jeho obsah. Horní část velice pěkně zabírá obrázek, který je na rozdíl od HN uzpůsoben šířce okna. Ocenil bych také povedenější typografii, které by sice asi ještě neuškodilo pár vychytávek, ale i tak je velice povedená. V pravé části naleznete tlačítko pro zobrazení dalšího článku, což ale můžete udělat i jednoduchým “swipenutím” doprava. “Swipenutím” doleva se dostanete na přehled článků.

A to je vlastně všechno – víc toho totiž čtečka Novinek nenabízí. Jak už jsem ale zmínil v úvodu, pro rychlý přehled o aktuálním dění to stačí naprosto bohatě. Nevadí mi ani, že nemůžu články dělit podle rubrik, protože zprávy konzumuji jako celek – chápu ale, že někdo toho využívá, a tak můžeme Novinkám udělit jedno malé mínus. Stejně tak některé uživatele zamrzí nemožnost uložit si článek na pozdější přečtení – třeba pro případ, že v danou chvíli nebudou mít internetové připojení. Ještě jednou bych ale zmínil, že zatímco HN reader je již ve verzi 1.3, tak aplikace Novinek je zbrusu nová, a tak má ještě prostor pro zlepšení.

Verdikt

Je opravdu těžké rozhodnout, která aplikace je lepší, protože každá má svoje výhody a nevýhody. Ze dvou přístupů se mi ale více líbí přístup Novinek, které i když neoplývají tolika funkcemi, jsou mnohem více propracované a více přizpůsobené iOS. HN reader by byl skvělou čtečkou, kdyby neměl tak naprosto odfláknuté UI a odstranil některé otravné prvky, třeba registraci nebo dokonce i reklamu. Obě aplikace jsou samozřejmě zdarma, a tak je můžete vyzkoušet a zjistit, která vám sedne lépe.

Novinky.cz – zdarma – App Store link

HN reader – zdarma – App Store link

Jaké aplikaci dáváte přednost vy? Líbí se vám raději jednoduchý přístup Novinek nebo funkcemi nabitý HN reader?

11 comments
  1. Myslím že tyhle dvě app nemá smysl porovnávat. Obě jsou sice čtečky novin, ale s naprosto odlišným přístupem. HN zvolili klasiku, čtení článků, ukládání apod. Novinky k tomu přistoupili z úplně nového pohledu a u mě tedy vyhrály na plné čáře. Seznam nemám rád a Novinky taky moc nemusím, ale tahle app je naprosto, ale naprosto fantastická. Pro rychlou orientaci v nových událostech, čtení při čekání na MHD apod. Design je za u mě za 5 hvězd! Současně za 5* oceňuji přístup a nápad. Žádné kopírování zajetých zvyklostí bez přemýšlení, ale úplně jiný pohled na novinovou aplikaci a zároveň skvělé zpracování…

  2. Jsem na rozpacích, jak to hodnotit. Pokud by každý zpravodajský server měl vlastní aplikaci, kterou by bylo nutné nainstalovat a používat, kam by to vedlo? Není lepší RSS čtečka?

    1. Taky si myslím, že je lepší RSS čtečka, ale zase v případě, že někdo sleduje jen jeden zpravodajský portál, tak se mu může taková aplikace hodit. Zvlášť pokud by měla (v budoucnu) nějakou přidanou hodnotu například.

    2. Napadlo mě totéž. Každý zpravodajský portál a jeho speciální aplikace? Má zkušenost je ale taková, že do RSS čtečky neodebírám zpravodajství – to by se totiž hromadilo ve velkém a bylo by v něm více plevele (pro mě nezajímavého), kterým bych se musel brodit. Do RSS čtečky mi tak chodí vyloženě specializované texty ze specializovaných webů a především blogů.
      Aplikace jako je HN či Novinky mi proto smysl dávají – jak uvádí Jakub Hanyáš – pokud vás zajímá ten který portál, spustíte jeho aplikaci. Mám v iPhonu Český rozhlas, ČT24, Novinky i HN. Přiznám se, že bych také více uvítal přidanou hodnotu, kterou RSS čtečky běžně nenabízejí, ale i tak podobné programy respektuji.
      Novinky jako aplikace výborná, hezká, jednoduchá, bohužel zrovna web Novinky.cz moc nemusím. Proto mi největší radost dělají Hospodářské Noviny na iPadu, kde jsou kompletně (a zdarma).

    3. Napadlo mě totéž. Každý zpravodajský portál a jeho speciální aplikace? Má zkušenost je ale taková, že do RSS čtečky neodebírám zpravodajství – to by se totiž hromadilo ve velkém a bylo by v něm více plevele (pro mě nezajímavého), kterým bych se musel brodit. Do RSS čtečky mi tak chodí vyloženě specializované texty ze specializovaných webů a především blogů.
      Aplikace jako je HN či Novinky mi proto smysl dávají – jak uvádí Jakub Hanyáš – pokud vás zajímá ten který portál, spustíte jeho aplikaci. Mám v iPhonu Český rozhlas, ČT24, Novinky i HN. Přiznám se, že bych také více uvítal přidanou hodnotu, kterou RSS čtečky běžně nenabízejí, ale i tak podobné programy respektuji.
      Novinky jako aplikace výborná, hezká, jednoduchá, bohužel zrovna web Novinky.cz moc nemusím. Proto mi největší radost dělají Hospodářské Noviny na iPadu, kde jsou kompletně (a zdarma).

  3. osobě tedy používám aplikaci čt24, která je také zdarma a dle mého subjektivního názoru je trošičku objektivnější než novinky (občas mi připadají jako bulvár) a s funkčností a použitelností se vyrovnají, ne-li přebijí (je zde i čt24 online TV). Pouze jako další varianta, jen je mi divné, že jste ji nepřihodili.

  4. Naprosto souhlasím. Chvíli jsem používal HN Reader, ale to co mně při prvním spuštění naprosto odradilo byla nutná registrace. Také proto jsem ji před časem přestal používat. A k tomu ještě v poslední době reklamní pás, to je opravdu něco, co tam vadí, i když chápu důvody vývojářů.

    A novinky, to je zajímavá novinka v App Store a asi ji v blízké budoucnosti využijí…

  5. Mam pocit, ze se nejak zapomnelo na ostatni aplikace/servery. Mam v telefonu E15, CTK, CT24… V podstate vsechny dostupne zdarma, krome vyse provnavanych…

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Soutěž: vyhrajte Apple iPad 2 3G v našem vědomostním kvízu!

Následující článek

Snake '97: stará známá hra z Nokií nyní pro iPhone

Související články

Opera mini: nový update, který přináší podporu pro iPad

Opera mini byl kdysi jedním z prvních alternativních prohlížečů operujícím na App Store. Je ovšem prvním a stále jediným, které nevyužívá jádro WebKit a místo toho využívá vykreslování stránek pomocí úplně jiné teorie, což přináší mnohem větší rychlost načítání či kompresi přenesených dat (zejména pro uživatele s FUP připojením). Problém Opery mini byl ovšem ve vzhledu stránek, které se několikrát úplně "rozpadly" a samotné pohyby na stránce byly "zasekané" a nebyly plynulé.