Předpokládám, že řada z vás používá k focení výhradně telefon a fotí především momentky či dokumentaci z cestování. Pravděpodobně vám ale v iPhone chybí aplikace, která fotky jednoduše upraví a dá jim o fous lepší nádech. Ačkoli si můžete stáhnout řadu k tomu určených aplikací, většina z nich je určená pro manuální (unavující) editaci vašich snímků – Instagram funguje přesně naopak.
Základní funkce Instagramu jsou tři – focení, přidávání efektů, sdílení. Následně si pojďme tyto tři funkce stručně popsat, což by mohlo pomoci při rozhodování, zdali má aplikaci smysl stahovat.
Pořizování snímku
Aplikace nabízí vždy focení pomocí čtvercového výběru a nejde to nijak změnit – pokud ale máte již pořízený snímek, můžete jej do Instagramu naimportovat. Stále však platí, že bude výslední snímek čtvercový, takže je nutné vámi naimportovanou fotografii oříznout.
V praxi je lepší fotit integrovaným fotoaparátem v zařízení a následně fotografii importovat a upravovat, o čemž si povíme níže.
Efekty – jedenáctkrát a stále jinak
Jakmile fotografii naimportujete či vyfotíte, nabízí se řada nadefinovaných efektů – nelze je nijak změnit ani kombinovat. Každý efekt má svůj vlastní rámeček a upravuje fotografii vždy přes stejné filtry. Efektů je celkem jedenáct a nejdete mezi nimi například lomografii, retro, sépii či odstíny černobílé.
Stačí pár kliknutí – v nastavení si zvolte ukládání původního souboru, často se bude hodit
Fotografie lze v nastavení ukládat do obrázků – a to jak originál, tak vyexportovaný obrázek. Potěší to v okamžiku, kdy se obrázek nepovede na server odeslat.
Sdílení – nedokonalá sociální síť
Největší sílou aplikace Instagram však není v žádném případě jednoduché fotografování, ale dokonce ani přidávání efektů – celá aplikace totiž nabízí menší sociální síť, neboli takový brutálně ořezaný Facebook.
Základem je profil, který má každý uživatel a který si vytváří při prvním spuštění aplikace. Tento profil obsahuje jakousi zeď, kde vidíte fotografie – a to nejen své, ale také svých přátel. Nedokonalost je však v chybějící internetové stránce, která by obsahovala jednoduchou galerii každého uživatele.
Pokud chcete vidět obrázek mimo aplikaci Instagram, musíte při jejím vyexportování zatrhnout nakonfigurované sociální sítě (Flicrk, Twitter, Facebook a jiné), kam se pošle jednoduchý odkaz. U každé fotografie lze zvlášť nastavit, na jaké služby se má fotografie odeslat.
V záložce “Profile” si můžete přes najít přátelé a nemají-li privátní fotografie, můžete je ihned odebírat. V tomto směru je Instagram na stejném principu jako Twitter či Facebook – každý uživatel má svou zeď, kde najde fotografie autorů, jenž si přidá do přátel.
Instagram pak nabízí také novinky vázající se na váš účet, díky kterým se jednoduše dozvíte, co se děje. Ke každé fotografii totiž můžete zanechat komentář anebo jim přidělit “like” tlačítko, které zajisté znáte. Stejnou notifikaci uvidíte také v okamžiku, kdy si vás někdo přidá do přátel. Aplikace navíc podporuje Push.
Další funkce – oblíbené fotografie vás dostanou!
Další funkcí Instagramu je pak položku “Popular” – v té najdete populární fotky od všech autorů, nijak netříděné – a věřte, že se jedná o skvělá díla, která vás mohou hodně inspirovat.
V nastavení pak můžete nastavit fotky jako privátní, aby si je nemohl prohlížet každý, kdo zná vaši přezdívku. Dále zde najdete přehled vašich výtvorů, ale také volbu pro avatar, neboli ikonku účtu.
Instagram – proč jej stáhnout a kolik stojí?
Dobrá zpráva – je zdarma! Alespoň tedy zatím. Trochu se obávám, zdali nebude postupem času placený, ale za to může pouze má skeptičnost. Výhodou Instagramu je, že absolutně neřešíte kompozici či ISO a další věci, které člověk se zrcadlovkou musí neustále kontrolovat – pouze zapnete aplikaci, vyfotíte čtvercovou fotku a sdílíte ji tam, kam zrovna chcete. Většina fotek jsou pak naprosté blbosti bez smyslu – ale vypadají skvěle a pobaví.
Výborná aplikace má velkou komunitu ale hlavně skvělé efekty
Také používám – jen Patriku, zkus sem nedávat fotky tvé nahé přítelkyně…
lepsi nez fotky naheho pritele, ne ?
“absolutně neřešíte kompozici či ISO a další věci” + “naprosté blbosti bez smyslu – ale vypadají skvěle” – sorry, ale to uz je opravdu trochu moc jabkove-nesmyslne prohlaseni… Presne v duchu “je no na H&^*O, ale protoze je to jablecne, tak je to skvele…
Pokud ma fotka vypadat skvele, tak minimalne KOMPOZICI opravdu resit treba je, jinak z toho nikdy nebude nic jineho nez vycvak a je uplne jedno, zda ji udelam iP a uploadnu na instagram ci pouziju SLR a vytisknu na A0,
Dá se aplikace stáhnout i pro smartphony ne-typu apple?
Prosím stránku kde se to dá stáhnout nebo rovnou odkaz :))
jak si to mám stáhnout