Snapseed: mocný editor fotografií pro iPhone a iPad

Na iPad už existuje mnoho aplikací, které se zabývají úpravou fotografií. Aplikace Snapseed za 3,99 Euro nemusela nabízet hodně. Opak je ale pravdou.

Na iPad už existuje mnoho aplikací, které se zabývají úpravou fotografií. Do tohoto rozjetého vagónu se rozhodla naskočit i firma Nik Software, kterou můžete znát jako tvůrce mnoha pluginů do Photoshopu nebo Aperture, které jsou kromě svých kvalit známé také svou vysokou cenou. Proto se od aplikace Snapseed za 3,99 Euro nedalo čekat mnoho. Opak byl ale pravdou.

Snapseed, jako například iPhoto na Macovi, poskytuje jednoduchý nástroj, který vám pomůže upravit základní vlastnosti fotografií, včetně oříznutí, úpravy barev, rotace, a vylepšování, s kterým se dají upravovat věci jako kontrast nebo vyvážení bílé. Pokud se bojíte, že se v aplikaci nevyznáte, tak Snapseed je plný tipů, video lekcí a návodů, jak s ním pracovat.

Protože je Snapseed univerzální aplikací, můžete ji spustit i na iPhonu, což se hodí pro menší úpravy, ale Snapseed září především na iPadu, na kterém se jedná o vysoce výkonnou aplikací pro editaci a post-processing fotografií.

Vývojáři ze společnosti Nik Software také do aplikace Snapseed zabudovali technologii U Point, která už ukázala své kvality v již zmíněných pluginech pro Photoshop a Aperture. Tato technologie vám dovolí umístit do obrazu kontrolní body pouhým klepnutím na část obrazu. Poté si můžete nastavit radius těchto bodů, čímž si vlastně vytvoříte jakousi vrstvu. Pokud švihnete vodorovně blízko těchto bodů, můžete nastavit kontrast, jas nebo saturaci, zatímco vertikální švihnutí vám zpřistupní nastavení hodnot zmíněných vylepšení. Díky těmto funkcím například můžete ztmavit pozadí a tím dáte vyniknout jednomu objektu na obrázku.

Snapseed také obsahuje velké množství filtrů, kterými můžete vaši fotografii ještě více vylepšit, například Vintage, který simuluje vzhled fotek vyfotografovaných na starý film, Grunge, který do obrazu přidá defekty, Center Focus, rozmazávající pozadí nebo Frames (rámce), který daný obrázek opatří rámcem, dle vašeho výběru.

Pro každý filtr je tu k dispozici množství stylů nebo textur, který vzhled fotografie dále změní. Díky tolika možnostem existuje obrovské množství kombinací filtrů a efektů, které můžou být nastavovány dle vašeho výběru, dokud s výsledkem nejste spokojeni. Snapseed nijak bohužel nepodporuje přibližování, takže výběr není tak přesný jako v jeho velkých bratříčkách z Photoshopu nebo Aperture.

Poté, co jste s výsledným vzhledem fotografie spokojeni, zjistíte, že je Snapseed i společenský. S vaším výsledkem se můžete pochlubit pomocí zabudované podpory e-mailu, Flickru a Facebooku, a pokud vlastníte některou z tiskáren podporujících technologii AirPrint, můžete tisknout přímo z aplikace.

Pokud chcete upravovat RAW obrázky přímo z fotoaparátu pomocí sady pro připojení fotoaparátu pro iPad, budete potřebovat iPad 2 nebo iPhone 4. Na těchto zařízeních mohou obrázky mít až 16 megapixelů. Pokud vlastníte originální iPad, iPod Touch (třetí nebo čtvrté generace) nebo iPhone 3GS, budete omezeni 6,25 megapixelemi. Pokud mají obrázky megapixelů více, jsou převedeni na nejnižší podporovanou hodnotu. Na těchto zařízeních také nemůžete upravovat RAW fotografie.

Hlavní přednosti:

  1. Ovládání na iPadu je intuitivní a vše je přirozené
  2. Kvalita efektů je na iPadu jedna z nejlepších
  3. Mnohem více možností úprav a nastavení, než se může zdát
  4. Upravování je díky jednoduchosti zábavné
  5. Cena aplikace je vzhledem k obsahu perfektní

Jak vidíte, Snapseed má, co nabídnout, ať už jste profesionál nebo amatér. Pokud hledáte na iPad aplikaci pro úpravu fotek, lepší budete hledat asi jen těžko.

Snapseed – 3,99 Eur – AppStore Link (Universal)

3 comments
  1. Hodilo by se něco se schopností synchronizovat se s knihovnou Aperture.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Překvapení: iTunes Music Store pro ČR a Slovensko je již on-line

Následující článek

iPhone a LEGO: dánská společnost představila interaktivní skládání

Související články