Překvapení: iTunes Music Store pro ČR a Slovensko je již on-line

Apple nás všechny překvapil, když spustil iTunes Music Store pro 12 států EU (mezi nimi ČR i Slovensko) již nyní. Nakupování hudby bez DRM nikdy nebylo levnější.

To byla docela rychlost – jen pár dní poté, co byl v ČR spuštěn Apple Online Store, a jen pár hodin po zveřejnění spekulací se do naší země dostala i další jablečná služba, konkrétně obchod s muzikou iTunes Music Store, který spolu s Online Storem značí, že Apple začíná brát tuto část Evropy konečně vážně. Konečně tak můžeme za přijatelné ceny a rozumným způsobem nakupovat hudbu bez DRM.Mnoho uživatelů narazilo při zakupování aplikací 28. září večer na fakt, že iTunes chce odsouhlasit nové podmínky – odehrálo se tak jen pár hodin předtím, než se celý obchod objevil on-line. Spuštění mělo sice nějaké porodní bolesti (nefunkční vyhledávání, nefunkčnost na iPadu), ale nyní už to vypadá, že všechno funguje tak, jak má.

Skladba stojí průměrně 99 eurocentů, což je zhruba 25 korun, a album kolem deseti euro, tedy cca 250 korun – většina alb (včetně tvorby českých interpretů) je tedy od nynějška o poznání levnější, i když se najdou i některá alba, která jsou v iTunes dražší než na CD, což je podivné.

Skladby jsou poskytovány v kvalitě 256 kbps, která je naprosto dostatečná pro běžné přehrávání (zarytým “audiofilům” s nejkvalitnějšími sluchátky na trhu to zřejmě stačit nebude, ale co se dá dělat) a neobsahuje ochranu DRM, a tak si ji přehrajete prakticky kdekoliv – všude, kde budete schopni přehrát formát AAC s koncovkou .m4a.

Kupování skladeb probíhá úplně stejně jako nákup aplikací v App Store, tedy stačí kliknout na cenovku, zadat případně heslo a muzika se vám okamžitě stáhne – ať do počítače, iPhonu, iPadu či iPodu. Hudbu je samozřejmě možné také nakupovat na počítačích s Windows, stačí si pouze stáhnout přehrávač iTunes ze stránek Applu a případně také založit účet.

Hodně uživatelů se nyní zřejmě dostane do situace, kdy mají dva účty – americký, který až doposud využívali pro nákup hudby v americkém iTunes Store, a český, přes který nakupují třeba aplikace v App Store. Mám pro vás ale dobrou zprávu, protože podle několika zdrojů Apple v budoucnu umožní slučování účtů, a tak budete moci veškerý nakoupený obsah převést pod jeden český účet.

iTunes Music Store pro ČR a Slovensko momentálně (jak už z názvu vyplývá) nenabízí filmy a seriály, což se ale může v budoucnu jistě změnit (a pravděpodobně se tak i stane). Otázka ale je, kolik obsahu Apple nabídne a jak to bude například s dabingem. Určitě ale potěším milovníky elektronických knih, protože podle zdrojů se do našich končin brzy chystá i iBookstore.

Už jste si něco na iTunes Store koupili nebo to plánujete? Co říkáte na ceny?

166 comments
  1. Chtel bych lidi upozornit na jednu vec. Stahovani hudby nefunguje stejne jako u aplikaci… Mam na mysli opetovne stazeni. Pokud si napr. koupim nejake album v iphonu a po chvili to same album v ipadu, tak se za album plati znovu a ne jako u aplikaci, ze se pouze stahne. Nastesti mi apple penize vratil, ale upozornili me na to, ze priste zadny refund nebude. Snad to casem zmeni a bude to stejne jako u aplikaci.
    Koupenou hudbu v telefonu lze samozrejme synchronizovat do pocitace a dalsich zarizeni…

    1. Aha, tak to jsem nevěděl, díky za upozornění 🙂 Myslím, že s příchodem iCloudu (což by měla být otázka týdnů) se situace určitě změní.

  2. A co se stane, když si vyzváněcí tón koupím na Iphonu, poté ho smažu a pak ho budu chtít znovu do iphonu ? Budu za to platit znovu ? 

    1. Audiko.net …. a s jailbreakem i přímo aplikace na stahování a instalaci zvonění nezávisle na všem

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Kindle: Amazon představil dotykovou verzi a nový tablet „Kindle Fire“

Následující článek

Snapseed: mocný editor fotografií pro iPhone a iPad

Související články