Shrnutí: co můžeme a nemůžeme čekat od iPadu 2

Shrnutí všech spekulací o tom, co bude a nebude obsahovat druhý model iPadu, který má být představen již za pár týdnů.

iPad nedávno oslavil jeden rok od svého představení a protože u iPhonu je Apple známý svým typickým ročním obnovovacím cyklem, předpokládá se, že u iPadu půjde stejnou nebo alespoň podobnou cestou – přeci jenom, iPad je poměrně horké zboží, které pomalu začínají ohrožovat (alespoň hardwarově) nadupanější konkurenti. Spekulací je samozřejmě zase velké množství a je velice těžké odhadnout, které se vyplní a které (kterých bude většina) spadnou do kategorie fantazií. Rád bych je tedy podle svého názoru rozdělil na “možné” a “nemožné”.

Co můžeme čekat

Nová konstrukce. Je docela jisté, že iPad 2 bude vypadat o něco málo jinak. Ne snad ani tak ze přední strany, na které by měla přibýt snad jen přední kamerka pro FaceTime (viz níže), ale spíše zezadu a zboku. iPad 2 by měl mít tělo z nového, stejně pevného, avšak lehčího materiálu a měl by být zase o nějakých pár milimetrů tenčí. Je pravdou, že váha iPadu bývá někdy zmiňována jako velké mínus, protože vás po chvíli držení tohoto přístroje začne bolet ruka. A co se týče šířky, tak pár milimetr dolů nikdy neuškodí. Součástí nového hardwaru bude po vzoru iPhone 4 pravděpodobně také gyroskop. Tento obrázek znázorňuje možný vzhled nového iPadu.

Rychlejší procesor a více paměti RAM. To, že bude mít iPad rychlejší procesor a více paměti, je, myslím, naprosto stoprocentní. V těchto parametrech totiž hodně zaostává za svou konkurencí – tím nechci říct, že by tato konfigurace nestačila na aplikace dostupné v App Store (osobně si myslím, že dvoujádrový procesor v tabletu bude většinu času jen nečinně sedět a případně vybíjet baterku), ovšem s multitaskingem, který do iPadu přišel v iOS 4.2, se 256 MB RAM jeví jako směšné číslo (jen pro zajímavost, iPhone 4 má celých 512 MB RAM). Čekám tedy alespoň tech 512 MB, ne-li více. Spolu s procesorem má být vylepšen i výkon grafiky, což by mohlo umožnit mnohem propracovanější 3D hry. Zda můžeme čekat vyšší kapacitu disku, je opravdu těžká otázka – možná Apple zruší nejnižší 16 GB konfiguraci a přidá 128 GB variantu, kdoví. Přeci jen si ale nedovedu představit, že bych potřeboval mít ve svém tabletu tolik dat.

Kamera(y). iPad 2 bude určitě mít přední kameru, pomocí níž bude možné provozovat FaceTime hovory i na tomto přístroji. Dokonce již stihl uniknout (pravděpodobný) vzhled FaceTime ikonky a i samotné aplikace. Zda bude mít iPad i zadní kameru, je dobrá otázka. Apple je známý tím, že do svých přístrojů nedává nic zbytečného, co by nenašlo žádné využití, a, přiznejme si, fotit tabletem (zvlášť takto velkým) je poněkud podivné. Na druhou stranu by se ale tato kamerka dala využít třeba pro rozšířenou realitu a podobné věci. Opravdu si netroufám odhadnout, zda bude mít nový iPad jednu nebo dvě kamery.

Zdroj: MacRumors.com

Co nemůžeme čekat

Retina displej. Mnoho lidí si myslí, že iPad bude mít stejně jako iPhone 4 a iPod touch poslední generace superjemný Retina displej. Je nutno si ale uvědomit, co by to znamenalo. Retina displej má 4x vyšší hustotu pixelů než “obyčejný” displej, což třeba u iPhonu znamenalo zvýšení rozlišení z 320×480 na 640×960 pixelů. U iPadu, který má rozlišení 1024×768, by to tedy znamenalo rozlišení 2048×1536 pixelů, což je na takový přístroj ohromná hodnota. Pro ilustraci – na svém 24” monitoru mám rozlišení 1920×1200, iPad by měl tedy na svém displeji přibližně o 27% více bodů než běžný 24” monitor. Představte si, jaké by takový displej měl nároky na grafiku, baterku a také kapacitu disku. Proto si myslím, že Retina displej v iPadu (alespoň v druhém modelu) přítomen nebude. Vlastně si myslím, že to ani není potřeba, protože iPad přeci nedržíme dvacet centimetrů od obličeje jako iPhone, a tak takto hustý displej nepotřebujeme.

iOS 5. S příchodem Androidu 3.0 Honeycomb, googlího operačního systému pro tablety, všichni napjatě očekávají, jak na něj Apple zareaguje. Je pravdou, že třeba uspořádání home screenu nebo systém notifikací byl sice možná dobrý před pár lety, ovšem nyní už trošku zastarává. O updatu notifikací už se mluví, ovšem já doufám, že dojde i k vylepšení uspořádání home screenu – na iPadu je přeci jen dost místa na to, abych si mohl na hlavní obrazovce přečíst třeba nové maily nebo tweety. V novém iPadu ale iOS 5 ještě určitě nebude, protože jednak je vždy představován s novým modelem iPhonu, druhak všichni víme, jak dlouho Applu trvalo přizpůsobit iOS 4 pro současný iPad. Zbrusu nový systém bych tak čekal zase až někdy ke konci roku.

Sedmipalcový model. Stejně jako u iPhonu, také u iPadu (i když ne tak intenzivně) se množí spekulace o tom, že bude představen druhý, menší sedmipalcový model. Apple ale jasně řekl, že sedmipalcový tablet je příliš malý (s čímž nemůžu než souhlasit) – a navíc, nebude si přece dobrovolně přidávat další rozlišení, a ztěžovat tak vývojářům práci. Na představení menšího modelu bych si tedy určitě nevsadil.

NFC schopnosti. NFC neboli Near Field Communication má být nový revoluční způsob komunikace mezi dvěma přístroji, který má být využit například při placení. V budoucnu tedy nebudete potřebovat svou platební kartu, bude stačit vytáhnout mobilní telefon. A právě o to jde – nedovedu si představit, že bych při placení rohlíků vytáhl obrovský iPad a snažil se jím mávat před nějakou čtečkou – jako mnohem pravděpodobnější se mi jeví to, že Apple nejdříve obdaří NFC schopnostmi iPhone (pravděpodobně již další model, iPhone 5) a pak teprve iPad, pokud vůbec.

A co datum představení? Mluví se o tom, že iPad 2 už je ve výrobě – a protože se očekává obrovská poptávka, odhaduje se představení tohoto přístroje někdy na březen až duben s tím, že tentokrát by zákazníci neměli muset čekat několik měsíců, až si budou muset iPad koupit. V létě už tedy určitě budete moci mít iPad 2 na svém stole, pokud tedy čeští distributoři nějak výrazně nezaspí dobu.

Kdybych to měl shrnout, iPad 2 vidím jako iPhone 3GS – tedy hardwarové vylepšení a vyladění předchozího modelu, které ale nepřináší nic extrémně revolučního. Na to si pravděpodobně budeme muset počkat až v iPadu 3, o kterém se ze mně nepochopitelného už mluví také – někteří si dokonce myslí, že bude představen již tento podzim. To mi spíše přijde pravděpodobnější, že se Steve Jobs na své zdravotní dovolené zblázní a přejde do Microsoftu.

18 comments
 1. Nekolik nesmyslu:

  ” U iPadu, který má rozlišení 1024×768, by to tedy znamenalo rozlišení 2048×1536 pixelů, což je na takový přístroj ohromná hodnota.”

  Naucte se pocitat. Pri stejnem DPI jako v Iphone4 by bylo rozliseni kolem 2500×2000.

  “(osobně si myslím, že dvoujádrový procesor v tabletu bude většinu času jen nečinně sedět a případně vybíjet baterku”)

  Dvojadrove procesory maji NIZSI SPOTREBU nez jednojadrove. Z duvodu, ze jsou delany modernejsi technologii a neni problem uspat cele nevyuzivane jadro.

  ” Vlastně si myslím, že to ani není potřeba, protože iPad přeci nedržíme dvacet centimetrů od obličeje jako iPhone, a tak takto hustý displej nepotřebujeme.”

  Jste si jist? A jak daleko mate iPAD vy? Pul metru? Natahujete se rukami? Moje zkusenost je takova, ze ipad a iphone pouzivam v plus minus stejne vzdalenosti.

  “Apple ale jasně řekl, že sedmipalcový tablet je příliš malý (s čímž nemůžu než souhlasit) – a navíc, nebude si přece dobrovolně přidávat další rozlišen”

  Mensi rozmer NEROVNA SE dalsi rozliseni. Klidne tam muze byt tech 1024x768px.

  “V létě už tedy určitě budete moci mít iPad 2 na svém stole, pokud tedy čeští distributoři nějak výrazně nezaspí dobu.”

  Opravdu si myslite, ze to zalezi na distributorech? ROFL!¨

  “To mi spíše přijde pravděpodobnější, že se Steve Jobs na své zdravotní dovolené zblázní a přejde do Microsoftu.”

  A kdyz opravdu ipad3 vyjde na podzim, co udelate vy? Navrhuji, abyste prestal psat…

  1. 1, vycházím z toho, že Retina display má na obou stranách dvakrát více pixelů. A pokud by to rozlišení bylo ještě vyšší, nepodporuje to snad můj argument o to víc?

   2, to jsem nevěděl, díky za informaci.

   3, ne, opravdu nedržím tablet stejně blízko k obličeji jako telefon, alespoň drtivou většinu času ne.

   4, ano, Apple by mohl nechat stejné rozlišení, ale aplikace dělané v 1024×768 pro současné rozměry by se určitě jinak ovládaly ve stejném rozlišení v 7″, protože by bylo všechno “menší”.

   5, opraveno.

   6, vtipné.

   Doporučuji Vám, abyste se uklidnil. Ono se dá kritizovat i jinak než hystericky, víte? Netvrdím, že jsem dokonalý a všechno vím – a nemám problém uznat chybu. Každopádně děkuji za komentář 😉

   1. No, asi nema smysl dal reagovat.

    “1, vycházím z toho, že Retina display má na obou stranách dvakrát více pixelů. A pokud by to rozlišení bylo ještě vyšší, nepodporuje to snad můj argument o to víc?”

    Ne, nepodporuje. Proste tady se mnou diskutujete a ani se neobtezujete overit, jak to vlastne je. Uvedomte si prosim, ze iPAD ma iproti Iphone taky uplne jiny pomer stran!

  2. Nebuďte tak agresivní. Z Vaší IP adresy na náš servery pravidelně chodí jen nesouhlasné příspěvky (konkrétně jich bylo již 10), které uráží na naše redaktory a jejich názory.
   Máte jiný názor, OK, ale rozhodně nás neurážejte, nebo dostanete BAN.
   Díky za to, že příští Váš příspěvek bude normální.

   1. Nezlobte se, ale amatersky clanek si zaslouzi kritiku. Chapu, ze se vam to nelibi, ale je to i vase prace. Meli byste clanky overovat a ne publikovat, s prominutim, kdejakou ptakovinu od kdejakeho paka.

    1. Děkujeme za názor. Nejste první, kterému se nelíbí recenze, všem se zavděčit naši “amatéři” jistě nemohou. Jde ale o formu komunikace, kterou mají naši “ptáci” na rozhodně vyšší úrovni, než vy.
     Za to jste si vysloužil jako první (a na dlouhou dobu předpokládám poslední) čtenář na tomto serveru BAN, protože na Vaše agresivní chování v diskuzích nejsem zvědavý.
     Hezký den 🙂

     1. Jednoho diskutujiciho poukazujiciho na obcasne “nesmysly” ve clancich, byt nevybiravou formou, jste se zbavili 🙂 ted je otazka, co udelate vy s vasimi clanky, protoze ty chyby tam nepopiratelne jsou…

  3. Nechápu, kde vidíš chybu v tom, že 2048×1536 je čtyřikrát větší rozlišení než 1024×768 ?? (1024×768=786432, 2048×1536=3145728, 3145728/4=786432). Takže místo tvých chytráckých komentářů se bež raději učit počítat.

   1. Ja mam pocit, ze diskuse byla o RETINE, ne? A RETINA neni 4x vetsi rozliseni, ale predevsim hodnota 326 DPI u iPhone4. Takze pokud ma byt RETINE na iPADU (tj. 326 DPI), rozliseni by melo byt kolem 2500×1850 px cca.

    1. Ano při stejném PPI (DPI) by to bylo přibližně tech 2500×1850, ale musíte brát také v potaz standardy rozlišení a tam při stejném PPI a poměru stran 4:3 nezapadá žádné rozlišení (nejblíže je 2560×1920 = 330 PPI). Proto nemůže mít display iPadu a iPhonu 4 stené PPI. Nejlepší možností mi tedy připadalo rozlišení 2048×1536, které by se zvětšilo 4x, stejně tak jako se zvětšilo rozlišení u iPhonu.

 2. Ja len dufam, ze s prichodom ios 5.0 neodrezu 3gs, ako to “spravili” s 3g pri ios 4.0

 3. Podle mne tohle nebude ani při nejmenším iPad 2 ,protže ten větrák ne reproduktor, nebo co to je mi u Applu ani trochu nesdi že by takhle hnusne:/

  1. Taky si osobně myslím, že iPad 2 bude nakonec vypadat trošku jinak, ale jde prozatím prakticky o jediný dostupný render, tak jsem ho použil 🙂

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Motorola Xoom: tablet s novou generací Androidu je za dveřmi

Následující článek

Things pro iPhone: recenze oblíbeného GTD manažera (1. část)

Související články

Air Display: druhý displej k vašemu Macu z iPhonu nebo iPadu

Napadlo Vás už někdy, že z vašeho iPadu či iPhonu se může stát sekundární displej k vašemu počítači? Vývojáře z Avatron Software ano. A v určitých případech se hlavně ve verzi pro iPad stává Air Display velmi zajímavou aplikací. Jeho nespornou výhodou mimojiné je, že podporuje jak platformu Mac OS X, tak i Windows a také že funguje plně bezdrátově - povinností je být pouze připojen v síti Wi-Fi.