Rozhovor s ženou, která namluvila Siri

Nejpopulárnější australská ranní show, Sunrise, přinesla rozhovor s ženou, která namluvila Siri. Kdo to je, co dělá a jak vypadá?

Nejpopulárnější australská ranní show, Sunrise, přinesla rozhovor s ženou, která namluvila Siri. Kdo to je, co dělá a jak vypadá?

Pokud jste si doposud mysleli, že za namluvením hlasové asistentky v iPhone 4S stojí nějaký počítač/robot, spletli jste se. Siri namluvila žena, Karen Jacobsen. Pochází z Austrálie a nyní žije v New Yorku. Má svou vlastní firmu a značku – “The GPS girl“. Již dříve namluvila hlasy pro navigační systémy TomTom, Garmin, Mio a Navman. Všechno důležité o její osobě (včetně smíchu a normálního hlasu) se dozvíte v rozhovoru, který vybrala produkce australské ranní show Sunrise a video umístila na jejich YouTube kanál. Udělal jsem překlad, který si nyní můžete přečíst.

Moderátor: Takže, kdo je vlastně Siri? Pokud jste si koupili iPhone v Austrálii (samozřejmě i v jiných zemích, Karen však namluvila pouze anglický jazyk – pozn. red.), tohle je Siri osobně, Karen Jacobsen. Rád tě slyším.

Karen: Ahoj, jak se máš?

M: Už dříve jsi u nás byla, protože ty jsi ta “GPS dáma”.

K: Ano, GPS holka, mám raději holka. Zůstaňme raději jen u té “holky”… napořád. Můj hlas je ve více jak 50 milionech GPS zařízeních na celém světě.

M: Tak jak jsi vlastně dostala tu práci namlouvání Siri?

K: No, byl to hlasový systém a konkurz na něj. Musela jsem nahrát skoro 50 hodin textů, abych vytvořila systém převodu textu na řeč.

M: A jak se to vlastně dělá?

K: Oni vlastně poskytnou knihu plnou textů a chtějí zachytit každou z možných kombinací slabik. Potom to sestříhají a vytvoří hlasový systém založený na mém hlase.

M: Dobře, protože hodně lidí by si myslelo: “Ona, musí nahrát takových odpovědí na tolik otázek!”, ale ty říkáš, že to vlastně dělá počítač a tvůj hlas sestříhá do odpovědi.

K: Ano, to je pravda. Opravdu úžasný tým lidí pracoval a napsal vše, co je potřeba mít nahráno, aby se mohly pokrýt všechny ty slabiky a mohla se tak díky nim vytvořit jakákoliv věta, kterou chceš říci.

M: Není to neskutečné?

K: Je to úžasné!

M: Takže je to tak nudné, jak to zní, během těch 50 hodin?

K: No, ano, chtěli abych zůstala velmi klidná a měla hlas stále stejný. Takže mě nechali nahrávat pouze 4 hodiny denně. (za 13 dní byla tedy Siri namluvená – pozn.red.)

M: Dobře, takže brzy tu bude nový iPhone 5, zůstaneš jako Siri i v něm?

K: No tak to všichni brzy uvidíme, že?

M: Aha, ty o tom nemůžeš mluvit. Tak nám řekni něco o sobě, co děláš?

K: Jsem profesionální řečník, mluvím na událostech, mám vlastně celou značku “GPS girl” a pomáhám lidem dostat se na “sedadlo řidiče” v jejich podnicích. Takže mluvím na konferencích a různých událostech a mám knihu, která právě vyšla. Jmenuje se “The GPS Girl’s Road Map for Your Future”.

M: To je úžasné. Bydlíš v New Yorku, pocházíš z Queenslandu (z městečka Mackay – pozn. red.), jaký krásný příběh. Můžeš teď říci: “A tady je Mell”.

K: Koch, tady je Mell. (Moderátor se jmenuje David Koch, jeho spolupracovnice [na posledním snímku] se jmenuje Mellisa Doyle a chce jí přes Siri – Karen předat slovo – pozn. red.)

Video – rozhovor a překlad začíná od 1:30:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VMbtOo02ALI&t=1m30s[/youtube]

Kromě jiného, Karen od 7 let zpívá a také píše texty. Dokonce hrála i v muzikálu, vystupuje v televizi a rádiích. Celá její kariéra závisí na jejím hlase. Doufejme, že ho má řádně pojištěný. Pokud by ho však někdy ztratila, vždy bude zachován v podobě Siri na iOS. Karen má i svůj Twitter účet.

Pokud jste si mysleli, že Karen hraje sexy dívku ve 14.dílu páté série seriálu The Big Bang Theory, není tomu tak. Karen hezká sice je, v seriálu si však zatím nezahrála.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7-SVvtxHJGU&feature=youtu.be[/youtube]

Zdroj: Karel Javůrek: G+

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Flick Champions World Edition: pozor na spálené prsty

Následující článek

Major Mayhem: střílečka, která bude bavit každého

Související články

iPhone OS 4.0: Apple představil funkce nejlepšího mobilního OS

Včera večer Apple představil svůj nový operační systém, který bude v létě dostupný pro zařízení iPhone, iPod Touch a iPad. Nová verze iPhone OS 4 bude mohutně vylepšená stávající verze, které přibudou specialitky jako multitasking, vylepšený Mail, iBook store, nebo třeba nová herní sociální síť Game Center. Novinek bude celkem víc než 100, my se podíváme na ty nejvýznamnější.