Reportáž: Jak vypadalo zahájení prodeje iPhone 4 v ČR!

Už je to tady. 26.8.10 a iPhone 4 se začíná prodávat v České republice, a já chci být mezi prvními šťastnými majiteli. Dlouho jsem na tenhle den čekal, a mnoho si protrpěl (více na konci článku), příjemné ceny, které tuzemští operátoři nasadili, mě však jen utvrdili, že koupit iPhone 4 v Česku a ne v cizině bude nakonec asi nejlepší.

Už je to tady. 26.8.10 a iPhone 4 se začíná prodávat v České republice, a já chci být mezi prvními šťastnými majiteli. Dlouho jsem na tenhle den čekal, a mnoho si protrpěl (více na konci článku), příjemné ceny, které tuzemští operátoři nasadili, mě však jen utvrdili, že koupit iPhone 4 v Česku a ne v cizině bude nakonec asi nejlepší.

iPhone 4 Vodafone

Zatímco O2 telefony nedotované neprodává vůbec (což mi zavírá dveře, jednu smlouvu již u O2 totiž mám), Vodafone nedotovanou cenu 32 GB verze stanovil na 18477 Kč. Mě však lákala možnost uzavřít další smlouvu pouze na 6 měsíců a s minimálním plněním 177 Kč měsíčně – cena telefonu se tak snížila na 16977 Kč, a pokud člověk přišel oblečený celý v červené, měl nárok na slevu 1000 Kč a expresní pokladnu. Vytáhl jsem proto rudé triko skupiny KISS a jakési pofiderní a krátké červeno-růžové trenky, a  okolo desáté hodiny večerní jsem se vydal do centra města. Divné pohledy lidí v metru na má neopálená stehna jsem se snažil ignorovat, a pouze jsem se modlil, aby mě na Václaváku žádný černoch nezatáhl do jednoho z Gay klubů, kterých pár určitě v okolí Václavského náměstí  je.

Okolo půl jedenácté jsem dorazil k prodejně Vodafone, lidí zde již čekalo asi okolo padesáti, k mému údivu však mnoho z nich nemluvilo česky, bláznů oděných do červené jako já však bylo dost. A tak jsem čekal. Čekal jsem, fronta se prodlužovala, napětí houstlo, a spolu s houstnoucím napětím sílil i déšť a z letní spršky se náhle stal poměrně intenzivní liják, který nás, většinou spoře oděné nedočkavce, rozehnal pod blízké stromy a domy. A najednou se blížila půlnoc a lidé v přední části fronty odpočítávali zbývající minuty a nakonec i vteřiny, jak kdyby měl přijít konec světa.

Konečně se dveře otvírají a nepříjemný sekuriťák vpouští lidi pomalu dovnitř. “Expresní pokladnu” pro červené jsem zvenčí nemohl identifikovat a začal jsem se obávat, že celá tahle rudá šaškárna byla zbytečná, když v tu chvíli jsem byl vpuštěn dovnitř a doopravdy vidím, že jedna pokladna vybízí červeně oblečené, aby k ní předstupovali přednostně. Smáčení nedočkavci nyní schli v prostorách prodejny, proto za chvíli vzduch prosytil smrad mokrého psa, v tu chvíli jsem to však nějak nevnímal. A první šťastlivci odcházeli se svým telefonem, většinou za potlesku, a okolo jedné hodiny se i na mě dostala řada. Co nejstručněji jsem prodavačovi odpověděl na všechny jeho (podle mě zbytečné) dotazy, a za skromného aplausu a poplácání po zádech opustil prodejnu. Ač lidí mohlo být celkem pouze okolo dvou stovek, nevím, jestli vyzbyly telefony pro všechny – kdosi za mnou pořád sýčkoval něco o tom, že telefonů k dispozici mají příliš málo. (Zhruba ve 2:30 už nebyl32GB model, 16GB bylo dostatek. Prodavač mě ale ujistil, že druhý den budou další iPhone 4 32GB k dispozici. pozn. šéfredaktor)

iPhone 4 Vodafone

Nově nabytý telefon jsem se rozhodl dopravit domů taxíkem, riskovat noční tramvaje a jejich podivné pasažéry se mi příliš nechtělo. Než jsem se vrátil domů, stavil jsem se v hospodě, abych se přátelům mohl pochlubit, ti však jen nevěřícně kroutili hlavou, kterou jim určitě vrtalo něco jako “jak mohl dát tolik peněz za takovej krám”. Já však peněz vůbec nelituji, po jedné noci, kterou jsem s iPhonem 4 strávil, jsem ohromen více, než jak jsem čekal a moje dojmy se asi budou shodovat i s těmi vašimi: dechberoucí displej, neuvěřitelně působivý a luxusně vypadající design, oslepující rychlost, skvělá kamera. iPhone 4 je prostě bomba a nemůžu ho než doporučit, a to i za cenu toho, že budete muset jak já moknout tři hodiny ve frontě a pouze doufat, že na vás jeden telefon zbyde a vy se tak stanete majitelem nejlepšího Smartphonu ve vesmíru.

O problémech, které provázela koupě telefonu iPhone 4:

Po zhlédnutí letošní WWDC mi bylo naprosto jasné, že ho musím mít. Mluvím samozřejmě o telefonu iPhone 4, jenž byl na této konferenci představen. Bylo mi to tak jasné, že jsem se sebral a šel prodat svůj rok starý 3G, abych měl na tuto novou vymoženost peníze. Snil jsem o tom, jak si ho pořídím v Německu nebo v Anglii a že už bych ho vlastně mohl někdy začátkem července mít – to bylo v půlce června. Postupem času jsem si ale uvědomoval, že tak rychle se mi do rukou telefon asi nedostane – enormní zájem v celém světě komplikoval nemožnost koupě nedotovaného telefonu v Německu. Ke konci července iPhone 4 dorazil do dalších zemí světa, včetně do Švýcarska – zde už jsem nezaváhal ani na vteřinu, mám v Curychu strýce, a cena 899 Franků (necelých 17 000 Kč) za 32 GB model se mi zdála skvělá, aspoň oproti nabídkám různých e-shopů tady v Česku. Ve Švýcarsku byl však o telefon zájem ještě větší než ve většině jiných zemí, dodací lhůtu mi proto stanovili na 3.9.10. A já se těšil, protože jsem si byl jistý, že do Česka stejně přijde mnohem později a za mnohem vyšší cenu, a jen já si tady budu vykračovat s telefonem z ciziny. Poté však operátoři stanovili ceny u nás a já si uvědomil, že kupovat telefon ve Švýcarsku nemá smysl. Platbu jsem zrušil a jen doufal, že se mi podaří telefon tady co nejdříve koupit.

To byl stručný výčet všech zmatků a problémů, které jsem si před koupí protrpěl. Vypisuji je sem hlavně proto, abyste viděli, že kupovat iPhone 4 v cizině se ve finále nemusí vůbec vyplatit a počkat si na zahájení prodeje u nás byl vlastně dobrý nápad.

56 comments
  1. A já jsem si pro iPhone 4 došel v pátek 27.7. do značkové prodejny O2 v Metropoli Zličín Praha 5. Otevírali v 10:00 hod. a jájsem přišel v 9:50 , byl jsem první !! MÁM HO !

  2. A já jsem si pro iPhone 4 došel v pátek 27.7. do značkové prodejny O2 v Metropoli Zličín Praha 5. Otevírali v 10:00 hod. a jájsem přišel v 9:50 , byl jsem první !! MÁM HO !

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPhone 4: ceny zverejnil aj Orange, verných zákazníkov si necení

Následující článek

Zombie Escape: Ubraňte se před nájezdy zombie + soutěž o 3 kódy!

Související články