Použité iPhony byly v Japonsku upřednostňovány před drahými novými modely

Klesající hodnota jenu vůči americkému dolaru způsobila v Japonsku nárůst prodeje ojetých iPhonů, protože nakupující se pokoušejí hledat upgrady za nižší cenu, než když kupují zcela nové.

Japonská měna dosáhla 32letého minima ve srovnání s dolarem, což značně ovlivňuje výdajové zvyklosti v zemi. Přestože je Japonsko třetí největší ekonomikou na světě, japonci mění způsob utrácení svých peněz tak, aby byl výhodnější u použitého zboží, včetně iPhonů.

Změna hodnoty měny ovlivnila nákup iPhonů

Změna měny je natolik závažná, že značně zvýšila náklady na iPhone v zemi, uvádí agentura Reuters, včetně 22% poklesu hodnoty v roce 2022. Zatímco iPhone 14 byl uveden na trh ve Spojených státech za rovných 799 USD ve srovnání s iPhone 13 se v Japonsku prodalo o 20 % více.

Apple také v červenci zvýšil ceny modelů iPhone 13. V té době se základní 128GB iPhone 13 dostal z 99 800 jenů na 117 7800 jenů.

“Za více než 100 000 jenů (683 dolarů) je iPhone 14 příliš drahý a já si ho prostě nemůžu dovolit. Bylo by v pořádku, kdyby baterie vydržela 10 let,” komentoval Kaoru Nagase, dělník, který zvolit použitý telefon-generace iPhone SE namísto iPhonu 14 za 119 800 jenů (814 $).

Měnové změny vyhnaly cenu nových iPhonů za „hlavní psychologickou bariéru“ 100 000 jenů, uvedl generální ředitel Belong Inc Daisuke Inoue.

Prodeje také podporují online aukční domy a prodejní stránky. V jednom příkladu se prodeje na webu Nicosuma společnosti Belong ztrojnásobily, protože Apple v červenci zvýšil ceny.

Ne všechny nárůsty prodejů z druhé ruky jsou však způsobeny domácími nákupy. Vzhledem k tomu, že Japonsko opět umožňuje návštěvy zahraničních turistů, rostou i prodeje z druhé ruky, protože uživatelé kupují smartphone určený pro místní sítě.

Předchozí článek

Apple údajně snižuje objednávky na iPhone 14 a iPhone 14 Plus

Následující článek

Apple je nejziskovější společností v Číně

Související články

iPhone 4S: První den prodeje v USA je podle operátorů rekordní

Zatímco internetový předprodej nového iPhonu 4S již v USA nějaký ten den běží, v pátek konečně nastal den D, tedy den, kdy se nový produkt dostal i do kamenných obchodů - a kdy mají dorazit předobjednávky z e-shopu. Jako již tradičně se na nový iPhone tvořily dlouhé fronty, které ale podle všeho nebyly tak dlouhé jako u předchozího modelu. Akcie Applu tak díky tomu páteční den uzavřely na rekordním maximu.