Apple je nejziskovější společností v Číně

Apple za poslední dva roky v Číně vyrostl natolik, že jeho regionální provozní zisk daleko převyšuje domácí technologické giganty v zemi, podporované rozsáhlým diplomatickým úsilím.

Je dobře známo, že Apple silně spoléhá na Čínu pro její masivní výrobní kapacitu, i když je v centru pozornosti kvůli propuknutí COVID, které postihlo jeho největší továrnu na iPhony. Ve stejné době Apple také zaznamenává, že obchody v zemi značně rostou.

Apple se dočkal v Číně značného růstu

Změny životního stylu pandemie umožnily čínskému podnikání Applu v krátké době značně růst, přičemž provozní zisky vzrostly za 24 měsíců o 104 % na 31,2 miliardy USD ve finančním roce do září. Financial Times píše, že je to více než dvě nejlepší čínské technologické společnosti dohromady, s Tencentem za 15,2 miliardy dolarů a Alibabou za 13,5 miliardy dolarů.

Publikace poukazuje na to, že zisky jsou výsledkem dohody mezi Applem a Čínou, která umožnila výrobci iPhonů vyhnout se „zásahu proti domácím technologickým skupinám“.

Dohody vytvořené v rámci opakovaných diplomatických návštěv generálního ředitele Tima Cooka v zemi v průběhu let pomohly Applu výrazně posílit jeho dodavatelský řetězec v regionu. Smlouva pomáhá Applu udržet si „neomezený přístup“ k nákladově efektivní práci a továrnám, které jsou důležité pro jeho úspěch.

„Pekingu je jasné, že je to obousměrná ulice,“ řekl Brian Merchant, autor knihy „Jedno zařízení: Tajná historie iPhonu.“ Díky vyšším platům a pracovním standardům pro firmy uzavírající smlouvy s Applem to „pomohlo zvýšit mzdy směrem ke střední třídě“.

Kritici však trvají na tom, že taková blízkost vládě a přístup ke zdrojům také způsobil, že Apple je ochotnější jít s administrativními požadavky. To zahrnuje ukládání čínských uživatelských dat v datovém centru vlastněném provinční vládou, zátah proti tisícům aplikací z App Store a to, aby Apple nezakolísal na citlivých tématech.

„Vize společnosti Apple o kontrolovaném a uzamčeném ekosystému pro zákaznickou zkušenost se mapuje do stejné vize, stejné kontroly, kterou chce mít komunistická strana v Číně,“ řekl ředitel projektu Guardian Nathan Freitas. „Vidí z očí do očí to, co pro harmonickou společnost potřebujete. Jeden je pouze telefonní ekosystém, druhý je národ.“

Diplomacie má pro Apple i své další výhody, mezi které patří výrazné oslabení Huawei. V roce 2019 čínští občané pomohli koupit smartphony Huawei a podpořili místního výrobce do té míry, že ten rok předběhl Apple v globálních prodejích.

Také v roce 2019 představil Huawei smartphony s podporou 5G a Apple ho následoval v roce 2020. Sankce související s bezpečností, které proti Huawei uvalily USA v roce 2020, však znemožnily přístup ke klíčovým technologiím, jako jsou čipové sady 5G, což společnost vážně poškodilo v krátkém čase.

Když se čínští spotřebitelé vzdálili náhlého nedostatku přístupu Huawei k americkým čipům 5G, Apple zaznamenal růst svého podílu na trhu srovnatelně stejnou měrou a ovládl prémiovou část trhu smartphonů.

Nyní Apple prakticky vlastní trh smartphonů v Číně s hodnotou 600 $ a více, přičemž na této úrovni může soutěžit jen málo soupeřů.

Previous Article

Použité iPhony byly v Japonsku upřednostňovány před drahými novými modely

Next Article

Airtag pomohl s nalezením ztraceného psa

Related Posts
Apple Pencil
Číst více

Budoucí Apple Pencil by mohl být modulární s novými funkcemi přidanými výměnnými pouzdry

Apple zkoumá, zda by výměnné návleky na Apple Pencil mohly dát uživatelům na výběr ovládací prvky, senzory nebo dokonce prodlouženou výdrž baterie. Řada Apple Pencil byla obviněna z nepřehlednosti a je udivující, že první model z roku 2015 je stále v prodeji i po uvedení Apple Pencil Pro, ale nikdo si nestěžoval na výdrž baterie. Vždy si však vystačíte s delší výdrží baterie a to je jeden prvek v nově uděleném patentu nazvaném „Handheld Input Devices With Sleeves“.