Legendární přehrávač iPod oficiálně zrušen, zavzpomínejte s námi.

Apple minulý týden udělal velmi radikální rozhodnutí. Odstranil ze svého webu stránku pro iPod, a to znamená jediné – populární přehrávač je oficiálně zrušen a Apple v odvětví hudby sází na jiné produkty. Pojďte si s námi zavzpomínat na cestu tohoto revolučního nástroje.

V říjnu 2001 představil Steve Jobs velmi zajímavý koncept zařízení, do něhož se vleze tisíc skladeb a zároveň se vleze do vaší kapsy. Tak zněl i oficiální slogan „iPod – tisíc skladeb ve vaší kapse.” Píše se květen 2022 a i přes dřívější popularitu iPodu Apple celou řadu ruší.

iPod Classic

Tímto to všechno začalo. Malý kvádr s původně černobílou obrazovkou a kolečkem na ovládání (některými milované, některými nenáviděné) nabízel uložení a přehrávání až jednoho tisíce skladeb. V době velkých a nepěkných walkmanů s mnohem nižší kapacitou a mobilitou se jednalo o opravdu revoluční zařízení. Zároveň se však nejednalo o nic levného – 8 GB varianta vás vyšla na 299 Dolarů, 16 GB varianta pak na 399 Dolarů.

iPod Classic byl následně vylepšován až do proslulé podoby hliníkového oblázku s barevnou obrazovkou a řádově vyšší kapacitou. Stalo se z něj i jisté multimediální zařízení, na kterém jste mohli shlédnout filmy, obrázky nebo dokonce hrát jednoduché hry.

iPod Mini

iPod Mini byl konceptem velmi jednoduchý, tedy zmenšená varianta iPodu Classic. Zachované dokonce zůstalo ovládací kolečko, které se pouze zmenšilo. Také byl nabízen ve více barevných variantách. Z přídavku Mini se později stalo Nano, jednalo se však o obyčejný marketingový tah Applu, aby zvýraznili ještě větší zmenšení tohoto produktu.

iPod Shuffle

iPod Shuffle se stal oblíbený zejména mezi sportovci a častými cestovateli. Velká kapacita vnitřního úložiště a přehrávání měly totiž akumulátor sami pro sebe. Na iPodu Shuffle se totiž nenacházel žádný displej, pouze ovládací kolečko. To však už nebylo dotykové, sloužilo jen na mačkání a přepínání písniček. Apple také experimentoval s iPodem Shuffle úplně bez tlačítek, jenž se ovládal pomocí centra na sluchátkách. Později ale představili nový Shuffle se starým ovládáním.

iPod Touch

A tím to všechno skončilo. iPod Touch byla poslední řada slavného přehrávače, který se snažil dohnat moderní dobu a trendy větší obrazovky a multimediálního centra. iPod Touch asi netřeba představovat – ve zkratce se jednalo o stejný produkt jako iPhone, avšak bez možnosti vložit SIM kartu. I to tedy vedlo ke kanibalismu ze strany iPhonu, jehož uživatelé používají pro přehrávání hudby mnohem častěji.

Co bude dál?

S iPodem je konec, ale to se vlastně dalo čekat už delší dobu. Snad každý má dnes chytrý telefon, na kterém streamuje hudbu pomocí různých služeb. Apple stránku s hudbou (dříve pouze stránka „iPod”) na svém webu nahradil stránkou AirPods, takže je vidět, kam se nyní firma soustředí. Kdo ví, možná se někdy dočkáme AirPodů se zabudovanou podporou Apple Music.

iPod si lze ale stále koupit. Stačí do vyhledávání na webu napsat „iPod” a kliknout na „koupit.” V nabídce je totiž iPod Touch s čipem A10 fusion, v několika barvách a velikostech úložiště. Brzký konec ale mimo jiné naznačuje věta „Do vyprodání zásob.”

Používali jste nebo stále používáte přehrávač iPod? Dejte nám vědět do komentářů!

Předchozí článek

Apple údajně našel nového dodavatele periskopových čoček pro iPhone 15

Následující článek

EU obviňuje Apple z porušení antimonopolních zákonů pomocí Apple Pay

Související články

MacBook: dočkají se Apple notebooky integrovaného 3G modemu?

Bylo by to totiž více než logické. Dokáži si i tvrdit, že je s podivem, že Apple své MacBooky neosadil 3G modemy už dávno. Zejména u MacBook Air by byla tato změna více než vítaná. A právě u jmenovaných Airů přišel Apple s dotazníkem pro vybrané vlastníky tohoto přenosného počítače, zaměřeného zejména na používání 3G internetu na notebooku.