Pocket RPG: zajímavě zpracovaná hra na hrdiny pro náročné

Recenze hry Pocket RPG, která jistě potěší každého hráče RPG. Zajímavý koncept a vysoká znovuhratelnost vám zaručují, že ji budete hrát tak dlouho, dokud z ní nezblbnete.

Pokud jako já nepohrdnete dobře zpracovaným, zábavným a ještě k tomu v podstatě nekonečným RPG, tak vězte, že Pocket RPG je titulem, po kterém toužíte. Autoři si totiž zřejmě řekli, že už je nebaví sáhodlouhé pochodování chodbami, nekonečné vylepšování obsahu inventáře a počítání každého hitpointu, a tak pojali tuto hru poněkud jinak – a já myslím, že o poznání lépe.

Když říkám “o poznání lépe”, tak myslím vzhledem k přístroji, na kterém se hra bude hrát – tedy iPadu. I když je iPad již skoro hotovým herním zařízením, tak si upřímně nedovedu představit, že u něj sedím třeba šest hodin a vybíjím dungeony tak, jako bych to dělal u stolního počítače. Na druhou stranu iPad není “pětiminutovou” herní konzolí jako iPhone, který vytáhnete z kapsy o přestávce mezi hodinami a v jejím průběhu si zahrajete tři hry.

Zkrátka a dobře, je to něco mezi – a přesně na to vývojáři mysleli. Pocket RPG má všechny aspekty klasického RPG, ale je rozděleno do jednotlivých “výprav”, které trvají v průměru tak 20-35 minut a ve kterých vždy začínáte se svým hrdinou od nuly. Nebojte se však – vylepšovat ho budete i v rámci celé hry, ovšem trošku jiným způsobem. A taky bych se nebál, že za dvacet minut stihnete postoupit leda tak o pár levelů – sám jsem se dostal až na level 22.

Každopádně – každá výprava má svůj minipříběh a je situovaná do jiného prostředí. Tuto půjdete dát za vyučenou sněžnému yettimu, tamhle zase porazit ohnivého golema. Příběh ale v této hře nehraje až takovou roli, protože v každé výpravě máte prakticky jediný úkol – přežít a dojít až na konec.

Každá výprava se skládá z několika map oddělených dveřmi, v jejichž průběhu postupně levelujete, nacházíte předměty a získáváte achievementy. Pěkné je, že pokud jednou achievement (třeba “zabij 10 příšer tím, že je nalákáš do pasti”) získáte, zapíše se do Game Center, ale poté ho můžete v průběhu další výpravy nebo dokonce další mapy ve výpravě získat znovu, což je poměrně zábavné – typicky jde třeba o achievementy “postup v rámci jedné mapy o pět levelů” nebo “dojdi na konec mapy do pěti minut”.

Po skončení výpravy za takto získáné achievementy obdržíte peníze – a nejen za ně. Automaticky se prodá veškerá vaše výbava a spočítají se další bonusy jako například jak rychle jste postupovali a podobně a vše se sečte do konečného obnosu, který obdržíte. Stejně tak obdržíte určitý počet skillpointů, který se rovná dosaženému levelu.

Jak peníze, tak skillpointy můžete pak utratit za upgrady, které vylepší vašeho hrdinu “permanentně”. Skillpointy půjdou na různé schopnosti jako třeba speciální útoky, zatímco penězi si budete odemykat nové typy zbraní, které se pak začnou objevovat na mapě – například ohnivé nebo jedové zbraně tak odemčete až po pár dokončených výpravách.

Co se týče grafiky, tak není sice nijak extrémně propracovaná, ale ke hře se dokonale hodí a já osobně s ní nemám žádný problém. Vše je pěkně barevné a souboje vypadají opravdu efektně. Monster je ve hře požehnaně a v mnoha různých variantách, a tak vám zaručuji, že se jen tak nudit nebudete. A nemyslete si, že půjde jen o nějakou tupou mlátičku – hra obsahuje moře interaktivních prvků od pastí, do kterých můžet svoje nepřátele nalákat, až po mosty padající do moře a různé sochy, které budete muset chránit. Nebudou samozřejmě chybět ani typické truhly s poklady – a všechny skalní fanoušky RPG určitě potěším tím, že snad všechno se dá rozbít a získat z toho nějaký poklad. A když myslím všechno, tak opravdu všechno – pokud budete dobří (a budete chtít achievement), zbydou po vás jen holé zdi.

Teď jsem si s hrůzou uvědomil, že jsem vůbec nezmínil fakt, že si na počátku můžete vybrat ze tří různých unikátních postav. Já sám jsem začínal s typickým bojovníkem, ovšem na výběr je ještě mág a chlapík, co to umí s lukem. Jakmile tedy dokončíte všechny výpravy s jednou postavou, určitě se do hry vrhnete znovu s postavu jinou. A to už vůbec nemluvím o tom, že vývojáři v popisu hry přímo slibují, že se určitě dočkáme nového obsahu (čehož já se už teď upřímně dočkat nemůžu).

O této hře bych mohl napsat ještě další tři stránky, ale je mi jasné, že už nechcete číst, ale pustit do hraní, a tak to shrnu: Pocket RPG je geniální RPG se zajímavým svěžím konceptem, které jen tak neomrzí. Zkrátka a dobře, pokud alespoň trošku máte rádi tento styl, nemůžete tuto hru nemít. Zamrzí jen občasný pád hry a některé drobné bugy, které ale budou určitě opraveny v příštím updatu. Hře dávám 90%, protože už jsem dlouho nic tak dobrého nehrál. Hrál jsem ji ve verzi 1.01.

Pocket RPG – 2,39€App Store link (iPad)

150 comments
  1. Keby bol na iPad prerobený Diablo II, bolo by to božské!

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Pelikan Jump: vyhrajte letenky do New Yorku ve skákačce zdarma

Následující článek

Molemageddon: vyhrajte novou českou hru ještě před vydáním

Související články

Footballz!: nová arkáda v AppStore priamo zo Slovenska

Slovenská spoločnosť Inlogic Software vstúpila do AppStore-u s debutovou aplikáciou Radio player (Czech Republic, Slovakia,...), ktorá je, dá sa povedať, úspešná. Množstvo z dostupných rádií sa prebojovalo na prvé priečky AppStore-u v danej krajine, Česko a Slovensko nevynímajúc. Na tento úspech by chceli naviazať aj ich prvou hrou pre platformu iPhone s názvom Footballz! Ide o jednoduchú arkádovú hru, ktorá však má niečo do seba...