Nejen Apple Watch, ale i MacBook Pro může dostat senzory monitorující zdraví

Když už umí Apple monitorovat zdraví, proč tuto technologii nerozšířit z hodinek i na další své přístroje. Podobná technologie jako jsou senzory v Apple Watch může přijít i na MacBook Pro, přičemž Apple zkoumá, jak přidat biometrické monitorování na povrch opěrky rukou. Apple již má na MacBooku Pro jeden biometrický senzor v podobě tlačítka Touch ID. Nyní se snaží rozšířit jeho použití z přímé identifikace na funkce související se zdravím.

Začlenění senzorů do notebooku

„Přenosné elektronické zařízení s integrovaným biosenzorem,“ je nově odhalený patent, který se zabývá začleněním senzorů do notebooku. Zatímco popsaná technologie může na MacBooku Pro jít na několik míst, patentové výkresy ukazují senzor jako jedinou oblast pod opěrkou rukou na pravé ruce.

„Mnoho tradičních přenosných elektronických zařízení je konfigurováno pro příjem vstupu pomocí klávesnice nebo podobného vstupního zařízení,“ říká patent. „Málokterý, pokud vůbec nějaký, tradiční notebook obsahuje sofistikované senzory nebo snímací techniky ke sledování uživatele.“

Apple navrhuje integrovat „biosenzor na povrch přenosného elektronického zařízení“. Podle popisu by se výsledný MacBook Pro neměl od nynějška nijak lišit, dokud uživatel při psaní neopře dlaň o pravou stranu.

„Elektronické zařízení obsahuje neprůhlednou vrstvu umístěnou na průsvitné vrstvě, která definuje mikroperforace,“ pokračuje patent.” Pole mikroperforací je nakonfigurováno tak, aby zakrývalo světelný zdroj a přijímač světla, když není biosenzor v provozu.”

„Světelný zdroj přenáší světlo nebo jinou optickou energii prostřednictvím mikroperforací do části těla uživatele,“ říká Apple. Poté „přijímač světla přijme světlo, které se odráží zpět“ a ze světla se určí informace „o těle uživatele“.

MacBook Pro s funkcemi Apple Watch

Takto fungují senzory zdraví v Apple Watch a to znamená, že MacBook Pro by mohl získat jakoukoli schopnost hodinek.

„[Bio] snímač je umístěn podél klávesnice a část těla je dlaní uživatele,“ pokračuje Apple. “[Světelným zdrojem [může být] zelená LED, biosenzor je nakonfigurován tak, aby detekoval prokrvení krve v části těla uživatele a zdravotní metrika je alespoň jedna ze srdeční frekvence, frekvence dýchání, krve úroveň okysličení, odhad objemu krve nebo krevní tlak. “

Apple alternativně navrhuje, že by místo toho mohla být použita infračervená LED, v takovém případě „je biosenzor nakonfigurován tak, aby detekoval obsah vody v části těla uživatele“.

Patent se zabývá spíše tím, jak by bylo možné tímto způsobem namontovat jakékoli senzory, než nutně konkrétními výhodami, které by to mohlo přinést. Soustředí se tedy na substráty, které lze použít. Navíc existuje další obava, že na rozdíl od hodinek budou světelné zdroje v senzorech směřovat nahoru na uživatele. Plánuje se to provést pomocí detektorů přiblížení k detekci, kdy uživatelova dlaň zakrývá senzor, bez ohledu na to, zda na něj ještě tlačí nebo ne.

„Aby se zabránilo tomu, že si uživatel všimne světla ve viditelném spektru,“ pokračuje patent, „elektronické zařízení může nejprve provozovat biosenzor v režimu snímání blízkosti, aby detekovalo část těla uživatele jako infračervené světlo nemusí být pro uživatele vizuálně rozpoznatelné. “

„Jakmile elektronické zařízení zjistí, že je biosenzor zakryt částí těla uživatele 110, pak to může způsobit, že biosenzor bude pracovat v režimu snímání zdraví pomocí viditelného světla,“ uzavírá Apple.

Navzdory zaměření na monitorování zdraví patent společnosti Apple také uznává, že tato technologie může existovat i jinak. Konkrétně by to mohlo být použito k posílení snímání okolních světelných podmínek MacBooku Pro, a tak ke změně jasu jeho obrazovky.

Podobně, pokud senzory po určitou dobu nedetegují dlaň uživatele, může to přispět k závěru, že zařízení není používáno. To by mohl být další faktor v plánech společnosti Apple na vypnutí zařízení napájených baterií, když se podíváte jinam.

Patent je připsán dvěma vynálezcům, Qiliang Xu a Richardu G. Huizarovi. Jejich předchozí související práce společně obsahuje návrh, aby byly trackpady MacBooků Pro větší – a aby byly podsvícené

Předchozí článek

Kterých funkcí se v novém iOS / iPadOS zatím nedočkáme?

Následující článek
Apple event

Jak sledovat zítřejší Apple Event a na co se můžeme těšit?

Související články