Kterých funkcí se v novém iOS / iPadOS zatím nedočkáme?

Letos na jaře nám Apple představil aktualizace pro své mobilní systémy. Ty mají uživatelský zážitek obohatit o několik zajímavých funkcí. Zatím to ale vypadá, že ty nejzajímavější zatím Apple nestihl dotáhnout a jejich spuštění se zpozdí.

Spuštění plné verze iOS 15 proběhne 14. září, tedy ve stejný den, jako se dočkáme nových iPhonů 13. Na funkce jako SharePlay či Universal Control si ale budeme muset ještě počkat. Server Macworld takto odhaduje hlavně podle pohledu na minulé roky, kdy jsme se také některých funkcí dočkali až ve verzích iOS XX.1 či pozdějších. Na následující funkce bychom se tedy měli těšit až ke konci tohoto roku.

Spojené ovládání iPadu a Macu
Universal Control

Universal Control – Funkce, která má zařídit plynulou komunikaci mezi dvěma Apple zařízeními (Mac / Mac, Mac / iPad,…). Stačí je položit vedle sebe a pomocí jednoho setu klávesnice a myši můžete ovládat oba systémy. Nejedná se ale o rozšířenou plochu, pouze o možnost ovládat dvě různá zařízení mnohem jednodušeji.

SharePlay – Vylepšení sítě FaceTime, kdy lze s přáteli při videohovoru sledovat stejný film či poslouchat stejnou hudbu v reálném čase. Volající mají jedny společné ovládací prvky, takže když přehrávání zastaví jedna strana, ve stejný čas se přehrávání zastaví i straně druhé.

iOS 15 shareplay
Vylepšený FaceTime

Vlastní domény na iCloudu – Jedna z funkcí, o které nevíme mnoho. Mělo by se jednat o možnost správy až 5 vlastních e-mailových adres (vč. vlastních domén) z jednoho iCloud účtu. Obecně s celou službou iCloud+ to zatím vypadá, že se zpozdí, některé funkce (skrytí e-mailové adresy) nejsou zatím dotažené.

Kontakt na pozůstalé – Jde o možnost zvolit si jeden (či více?) kontakt, kterému věříte, tedy nejspíše rodina. Tento kontakt se pak v případě vaší smrti může jednorázovým kódem přihlásit na váš iCloud účet a do jisté míry ho spravovat (například zálohovat si vaše vzpomínky, fotky, apod.). Tato funkce byla dostupná do jedné z beta verzí iOS 15, poté ale byla odebrána s vysvětlením, že se jí dočkáme v pozdějším vydání.

Občanka v aplikaci Wallet – Funkce, o které si Češi můžou na dlouhou dobu nechat jen zdát. Ve spojených státech však Apple jedná s vládami jednotlivých států, aby do aplikace Wallet bylo možné nahrát validní občanský průkaz. I tato funkce má být opožděna.

Neztrácejme naděje

rozpoznání textu v iOS 15
Rozpoznání textu v iOS 15

I přes předchozí negativní novinky se ale v iOS / iPadOS 15 můžeme těšit na několik velmi zajímavých funkcí, které se do finální verze dostanou hned v září. Jedná se například o možnost nastavit si režimy Soustředění, vyhledávat v obrázcích pomocí klíčových slov nebo velmi šikovně označovat a kopírovat (i psaný) text, který zařízení přečte z fotek na iCloudu.

Seznam novinek dal dohromady server Macworld

Předchozí článek
Apple event

Je to oficiální. Apple zveřejnil datum představení iPhone 13.

Následující článek

Nejen Apple Watch, ale i MacBook Pro může dostat senzory monitorující zdraví

Související články