Náhlavní souprava Applu pro AR bude obsahovat technologii sledování očí a rozpoznávání duhovky

Podle analytika Ming-Chi Kuo se očekává, že náhlavní souprava pro rozšířenou realitu od společnosti Apple bude obsahovat hardware pro sledování očí jako prostředek vstupu uživatele, což se potenciálně vyhne potřebě ručních ovladačů.

Kuo v páteční poznámce pro investory uvedl, že náhlavní souprava bude používat speciální vysílač a přijímač k detekci pohybů očí, mrknutí a souvisejících fyzických informací. Analytik věří, že sledování očí bude brzy nejdůležitější technologií rozhraní člověk-stroj pro nositelná zařízení AR a VR.

„V současnosti uživatelé primárně ovládají HMD (Head-mounted display), pomocí ručních ovladačů,“ píše Kuo. „Největší výzvou tohoto typu operace je, že neposkytuje bezproblémový uživatelský zážitek. Věříme, že pokud HMD používá systém sledování očí, bude mít několik výhod.“

Sledování očí pro dosažení většího zážitku

Systém Apple bude teoreticky schopen použít shromážděné údaje o pohybu očí k určení interakcí uživatelů se simulovaným prostředím AR. Například lze obrázky a obsah na obrazovce synchronizovat s očima uživatele při skenování zobrazeného externího prostředí.

Sledování očí slouží také jako intuitivní režim provozu uživatelského rozhraní, protože uživatelé mohou aktivovat nabídky opakovaným mrknutím nebo přistupovat k informacím o hmatatelném objektu pohledem na něj po delší dobu.

Technologie “foveated rendering“ může dále optimalizovat oblasti sledování sledováním polohy oka uživatele. To by systému umožnilo snížit rozlišení obrazovky v oblastech, které nejsou bezprostředně zaostřeny, což by usnadnilo požadavky na zpracování.

Podle Kua je vysílač komplexním modulem, který vyzařuje několik vlnových délek neviditelného světla. Toto světlo se odráží od oční bulvy uživatele a je detekováno doprovodným modulem přijímače. Pohyb očí je následně určen na základě změn ve vlastnostech světla.

Nakonec Kuo říká, že Apple může pro biometrickou identifikaci začlenit nějakou formu rozpoznávání duhovky. Tuto funkci lze použít k ověřování uživatelů a bezproblémovým transakcím Apple Pay.

„Stále si nejsme jisti, zda Apple HMD může podporovat rozpoznávání duhovky, ale hardwarové specifikace naznačují, že systém sledování očí HMD může tuto funkci podporovat,“ píše.

Apple patenty nešetří

Analýza Kuoovy technologie sledování očí zní jako shrnutí nedávných patentů Apple podaných za posledních pár let. Technologický gigant požádal o řadu patentů týkajících se sledování očí, sledování pohledu a souvisejících technologií a byl mu udělen.

Například v loňském září patentový grant podrobně popsal systém, pomocí kterého náhlavní souprava AR sleduje pohyb očí pomocí odraženého světla , zatímco další vysvětluje použití sledování pohledu, které pomáhá při zobrazování prostředí smíšené reality. Další IP adresovaná v průběhu let pokrývá prediktivní foveatované displeje, dynamicky měnící rozlišení obrazu, selektivní vykreslování obsahu na základě pohledu, pozornosti a dalších.

Nedávo podala společnost Apple několik patentových přihlášek na technologii zařízení namontovaných na hlavě, z nichž jedna pokrývá efektivní metodu sledování očí pomocí obrázků s nízkým rozlišením.

Kuo dříve předpověděl, že první náhlavní souprava AR / MR společnosti Apple bude dodávána v roce 2022 za odhadovaných 1000 $. Očekává se, že toto zařízení bude následovat „Apple Glass“ v roce 2025 a potenciálně kontaktní čočky po roce 2030.

Předchozí článek

Apple podporuje Světový den vody obnoveným závazkem k udržitelnému využívání vody

Následující článek

iPhone přežil měsíc ve zmrzlém jezeře

Související články