Miniatures Pro: vytvořte úžasné time-lapse video

Zajímalo vás někdy, jaké je kouzlo videí, kde svět ubíhá ohromnou rychlostí? A jak fotograf udělá efekt, díky kterému vypadají lidé a auta jako malé hračky?

Zajímalo vás někdy, jaké je kouzlo videí, kde svět ubíhá ohromnou rychlostí? A jak fotograf udělá efekt, díky kterému vypadají lidé a auta jako malé hračky? Miniatures Pro vám tato tajemství odhalí a pomůže vám vytvořit time-lapse videa s profesionálním vzhledem. A to vše pouze na vašem iOS zařízení!

Time-lapse videa jsou v překladu videa s intervalovým snímáním. Pořídíte třeba 100 fotografií z jednoho pevného místa, kam umístíte fotoaparát (třeba ulice) a poté fotografie renderujete v nějakém programu za sebou a přidáváte efekty. Tímto vytvoříte time-lapse video. Zdá se vám to složité? Mě ano. Aplikace Miniatures pro iOS však zvládne všechno za vás!

Podporuje všechna zařízení s iOS od iPhone 3GS, iPod Touch 4gen a iPadu 2. Aplikace za vás bude fotit snímky v různých časových intervalech, které si určíte. K dispozici máte volby 0,5s, 1s, 2s, 5s, 10s, půl minuty a minutu. Při focení máte dokonce možnost vidět scénu klasicky fotoaparátem spolu s náhledem již upravené verze scény:

V levé části screenu se nachází posuvník. Nejedná se o zoom, ten by videu stejně nepomohl. Jde o upravení velikosti rozmazání spodního a vrchního okraje, který přidá videu další pěkný efekt. U efektů ještě zůstaneme, díky nim si můžete s videem opravdu vyhrát. Úroveň výše zmiňovaného rozmazání si můžete v nastavení upravit (Blur efekt). Dále je zde k dispozici úprava saturce, díky které dostanou videa barevnější nádech. V efektech ještě máme filtr redukce šumu a filtr pro ztmavení rohů, který se nazývá Vignette. Všechny tyto efekty nastavujete pomocí dlouhého posuvníku.

Videa můžete nahrávat ve třech rozlišeních, 640×480 (iPhone 3GS a výš), 1280×720 (iPhone 4 a výš) a 1920×1080 (pouze pro iPhone 4S), nebo zvolit přední Face-Time kameru. Velmi užitečné jsou i funkce jako zámek ostření, zámek expozice a zámek vyvážení bílé barvy. Pokud totiž natáčíte v proměnlivém prostředí, bez těchto funkcí byste vaše video měli pokaždé jinak zaostřené či barevné. Stalo se mi, že jsem video musel smazat jen kvůli několika fotkám, kdy se fotoaparát pouze ostřil. Jako poslední možnost v nastevení je vypnutí/zapnutí náhledu při focení.

A zajímá vás, jaké záběry se dají s Miniatures Pro pořídit? Tak zde máte ukázku toho, že i s obyčejným fotoaparátem iPhonu 3GS se dají pořídit pěkná videa. (Hudba je přidána pomocí Youtube.)

[youtube width=”500″ height=”400″]http://www.youtube.com/watch?v=R7DUKG0MIpg[/youtube]

S iPhonem 4 a 4S určitě pořídíte ještě mnohem kvalitnější a hezčí záběry. Pokud byste chtěli vidět další videa vytvořená v Miniatures Pro, koukněte se na Time-lapse Youtube playlist.

A nevýhody? Někomu může vadit, že focení fotografií musíte sami spustit a ukončit, mě to ale vyhovuje. Jelikož aplikace zpracovává množství fotografií a vytváří z nich potom video, je aplikace hodně náročná na baterii. Záleží na rychlosti pořizování fotek, ale iPhone 3GS dokáže za 2-3 hodiny úplně vybít. Zanedbatelnou věcí je pak focení na výšku, kdy se vám video po uložení celé otočí, ale pokud chcete dát video na internet, můžete změnit jeho orientaci přímo na Youtube či pomocí nějakého programu.

Na App Store najdete dvě verze. Placenou Pro za 1,59€ (40Kč) a free verzi, která se jmenuje jen Miniatures. Ve free verzi si aplikaci můžete vyzkoušet, ale počítejte s omezeními. Oproti Pro verzi zde chybí HD a FullHD video, podpora přední kamery na novějších zařízeních, filtr redukce šumu, filtr Vignette a hlavně jste omezeni pouze 10-ti vteřinovým videem a reklamou (ta není ve videu).

Miniatures – free – App Store Link (iPhone/iPad)

Miniatures Pro – 1,59€ – App Store Link (iPhone/iPad)

47 comments
 1. Dobrý den,

  nechci rýpat, ale pravděpodobně dáváte dáváte dva efekty do jedné kupy.

  Time-lapse – je focení (nejlepší na stativu) kde je zaznamenána sekvence fotek po určitém intervalu.

  Tilt-shift – je focení nakloněním roviny ostrosti nebo úplné posunutí obrazu. Je zde zapotřebí speciálních T-S objektivů. Právě tyto objektivy zaručí okolní rozostření. A ve výsledku scět na fotografii vypadá  miniaturisticky.

  To co aplikace “umí” vytvořit je time-lapse video s “tilt-shift” efektem.

  1. omlouvám se za překlep místo scět má být svět

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Sportovní dvojrecenze: Ice Rage a Slam Dunk King

Následující článek

Soutěž: vyhrajte ochranné folie ScreenShield v hodnotě 3.500 Kč

Související články