Medieval: staňte se závislým

Ne, nebojte, nebudu psát o drogách, nebo cigaretách. To se jen na AppStore objevila další hra, která mě za posledních několik dní přesvědčila, že na poli mobilních her jde stále ještě něco nového vymyslet. Medieval je až neuvěřitelně návyková záležitost.

Medieval
Medieval

Medieval, jak se jmenuje tato castel defence hra (castel defence hry jsou ty hry, ve kterých se snažíte ubránit svoji základnu před nájezdy nepřátel), je typickým příkladem jednoduchého herního modelu, který ale dokáže být opravdu zábavný.

Medieval
Medieval

Ve hře, která se odehrává ve středověku, máte jasný úkol – odrazit nájezdy nepřátel, které se budou snažit dobít váš hrad, nebo vám sebrat vlajku. Zároveň je na vás vybudovat armádu, která dokáže zaútočit na nepřátele a zničit jeho hrad. Základem celé hry je velká balista, která je umístěná na hradbách vaší báze. Tato zbraň je jediný nástroj, který ve hře aktivně používáte. Pokud píši aktivně, tak opravdu aktivně, protože balista reaguje na vaše míření prstem a samozřejmě frekvenci “kliků”. Sípů, kterých budete muset každý level vystřelit, je opravdu velké množství. Aby autoři zamezili bezmyšlenkovému klikání na display iPhonu, připravili zajímavý systém míření. Šípy, které vystřelujete, musíte samozřejmě směrovat na nepřátele, nebo protivníkův hrad, což občas není tak jednoduché.

Medieval
Medieval

Hra nabízí 3 režimy střílení, které se liší především obtížností. První možnost je míření šípu tzv. naslepo, což je někdy opravdu obtížné. Šípy, které vystřelujete totiž musíte nejen dobře namířit, ale dokonce také odhadnout rychlost střely. Druhá možnost je o poznání lehčí, protože stále musíte mířit a určovat rychlost střely, ale vidíte předpokládanou trajektorii letu šípu. Poslední možnost, jak v Medievalu střílet, je pouhé klikání na nepřátele – šípy jsou naváděné automaticky. Určitě si teď říkáte, proč všichni nehrajou na nejnižší obtížnost. Odpověď je jednoduchá, autoři chytře odstupňovaly jednotlivé bonusy tak, že za nejtěžší míření dostanete o 20% více zlata, za druhé míření dostanete 10% zlata navrh a za nejlehčí ovládání žádný bonus nedostanete. Pokud vám mohu doporučit, hrajte na nejtěžší, ani né tak kvůli zlaťákům, ale především kvůli zábavě. Uvidíte, že od cca 10. levelu se budete už sakra snažit, aby vaše šípy dolétly na požadované místo. Hra vás tak nutí se neustále zlepšovat, protože pokud se nezlepšíte, tak pravděpodobně moc daleko ve hře nedojdete.

Možné upgrady v Medieval
Možné upgrady v Medieval

Psal jsem o motivaci za zlato. Ve hře je prakticky pouze jediná odměna a to jsou právě zlaťáky. Zlato, které získáváte za každou dobře mířenou střelu, můžete investovat bud na vylepšení ruzných zbraní (ohnivé šípy, kameny, extra průrazné šípy atd. atd.) a také na nákup jednotek. Právě vaše jednotky v pozdějších levelech jsou velice důležité, protože protivníkovo nájezdy nepřátel nebudete stíhat odrážet pouze šípy. Jednotek je ve hře několik a mají různé vlastnosti. Válečníci jsou dobří na odrážení nájezdů, střelci a katapult na soustavné ničení nepřátelského hradu a třeba jezdci na koních jsou dobrí na rychlý úprk s nepřátelskou vlajkou.

Medieval
Medieval

Když jsme u té vlajky, každý level má 2 možné způsoby výhry. Buď zničíte nepřátelský hrad, nebo se vám povede ukořistit vlajku soupeře a donést ji do svého hradu. Abych pravdu řekl, vlajku se mi nikdy nepovedlo donést, protože nepřítel byl většinou rychlejší, proto většinou volím taktiku soustavného ničení hradu, což je jistá cesta k úspěchu.

Pokud bych měl shrnout Medival do několika vět, tak bych určitě vyzdvihl herní model, 3 možnosti ovládání balisty, stylové prostředí a zvuky podtrhující středověké bitvy, 3 obtížnosti (já hrál pouze na easy, nedokážu si představit hard) a především momentální 80% slevu (původně 2,39€), což z Medieval dělá jasný Must have titul. Pokud vás Medieval zaujal, kupujte za krásných 0,79€ na AppStore.

136 comments
  1. Tak to se povedlo… Zase jsem v práci nic neudělal… Taková blbost ale chytlavá…..

  2. Tak to se povedlo… Zase jsem v práci nic neudělal… Taková blbost ale chytlavá…..

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Hattrick: stolní fotbálek do kapsy

Následující článek

Star Wars Trench Run: Hvězdné války na iPhone brzy

Související články

Real Racing 2: nejoblíbenější závodní hra se dočká pokračování

Firemint poslední dobou hýří novými oznámeními a jinak to nebude ani teď - Firemint totiž oznámil pokračování jedné z nejoblíbenějších her na iPhone - Real Racing 2. O pokračování této hry však zatím nevíme skoro nic - dle oznámení je ale jisté, že vývojáří pracují pouze na verzi pro iPhone - nejspíše se tedy dočkáme verze pro iPad (dovoluji si tipnout s přívlastkem HD na konci) v pozdější době, než tomu bude u iPhonu.