MacDefender: nejnebezpečnější virus v historii Mac OS X útočí

Jistě si vzpomínáte na reklamy které tvrdily, že systém Mac OS X nepotřebuje antivirus, neexistují pro něj žádné virusy a člověk se nemusí o nic starat. To se ale pomalu s rozšiřováním Mac OS X stává minulostí a pomyslným zlomem by se mohlo zdát právě vydání “MacDefenderu” mezi uživatele.

Jistě si vzpomínáte na reklamy které tvrdily, že systém Mac OS X nepotřebuje antivirus, neexistují pro něj žádné viry a člověk se nemusí o nic starat. To se ale pomalu s rozšiřováním Mac OS X stává minulostí a pomyslným zlomem by se mohlo zdát právě vydání “MacDefenderu” mezi uživatele.

MacDefender na to jde chytře – upozorní Vás, že Váš počítač obsahuje virus a nabídne instalaci antiviru – paradoxně touto instalací právě instalujete MacDefender, nově nazýván také jako nejnebezpečnější malware pro Mac OS X vůbec. Malware poté požaduje údaje o vaší kreditní kartě, čímž se Vás snaží i okrást. Bránit se je jednoduché – nevěřit tomuto “antiviru” a už vůbec nezadávat údaje vaší kreditní karty, pokud se nejedná o zdroj, kterému můžete věřit.

MacDefender se prý v dnešní době objevuje u 120 000 počítačů, ale konečné číslo může být ještě vyšší. Apple samozřejmě zalarmoval a během několika dní by jsme se měli dočkat bezpečnostní opravy, která by nejen měla tento malware odstranit, ale také před ním chránit.

Jistě je ale mnohem zajímavější, kam se bude bezpečnost Mac OS X ubírat – v hackovacích soutěžích totiž většinou padne Mac OS X jako první a tak se zcelajistě nedá Snow Leopard nazvat výborně zabezpečeným systémem. Jak již sem zmiňoval v úvodu, právě nynějšek se může stát jakýmsi zlomem v “nevirovatosti” Mac OS X a je dost možné, že během několika let bude antivirus na Mac OS X stejně potřeba stejně jako Windows. I když doufám, že se mýlím. Jaký je na to Váš názor? Podělte se s námi v diskuzi!

156 comments
 1. Autor by si maj ujasnit co to je pocitacovy virus… To, ze je nieco malware neznamena, ze to je virus…

   1.  Tak moment, musíš si to stáhnout, nainstalovat, na číslo kreditky se slušně zeptá. Tohle je virus nebo test IQ uživatele?

 2. Chybí mi informace co všechno vlastně dělá, když je “nejnebezpečnější”.
  Z článku jsem pochopil jen, že to je program, který se z vás snaží dostat číslo karty.

  1. Čekal by jste k tomu ještě výbuch počítače? 🙂
   Instaluje se aniž by uživatel věděl, o co opravdu jde, upozorňuje na viry které neexistují… a chce číslo karty. Prostě, klasický srandovní malware, kterého jsme se na Macu v tak silné míře šíření zatím asi nedočkali.

 3. Tak. Posledný klinec do rakvy. Prechádzam na Windows. 🙂

 4. Tak. Posledný klinec do rakvy. Prechádzam na Windows. 🙂

 5. Virus, mn. č. VIRY nikoli Virusy. Chlapci čtěte to po sobě.Už je to tu jak na iDnesu.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Dvě mediální novinky v AppStore: iDNES.cz a iVysílání pro iPad

Následující článek

Mooniz a Lane Splitter: dvojrecenze zajímavých oddychovek

Související články

iPhone 3GS + iOS 5: rychlost bude svižná, ale s omezeními

Určitě jste s nadšením sledovali přenos z WWDC 2011, kde Steve Jobs a jeho další kolegové z Applu předváděli mnoho novinek, které se týkají převážně iOS. A pokud jste vlastníci iPhonu 3GS, také jste nejspíše netrpělivě očekávali, zda bude iOS 5 dostupný i na tento telefon. Odpověd již zcelajistě víte - ano, bude.