MacDefender: nejnebezpečnější virus v historii Mac OS X útočí

Jistě si vzpomínáte na reklamy které tvrdily, že systém Mac OS X nepotřebuje antivirus, neexistují pro něj žádné virusy a člověk se nemusí o nic starat. To se ale pomalu s rozšiřováním Mac OS X stává minulostí a pomyslným zlomem by se mohlo zdát právě vydání “MacDefenderu” mezi uživatele.

Jistě si vzpomínáte na reklamy které tvrdily, že systém Mac OS X nepotřebuje antivirus, neexistují pro něj žádné viry a člověk se nemusí o nic starat. To se ale pomalu s rozšiřováním Mac OS X stává minulostí a pomyslným zlomem by se mohlo zdát právě vydání “MacDefenderu” mezi uživatele.

MacDefender na to jde chytře – upozorní Vás, že Váš počítač obsahuje virus a nabídne instalaci antiviru – paradoxně touto instalací právě instalujete MacDefender, nově nazýván také jako nejnebezpečnější malware pro Mac OS X vůbec. Malware poté požaduje údaje o vaší kreditní kartě, čímž se Vás snaží i okrást. Bránit se je jednoduché – nevěřit tomuto “antiviru” a už vůbec nezadávat údaje vaší kreditní karty, pokud se nejedná o zdroj, kterému můžete věřit.

MacDefender se prý v dnešní době objevuje u 120 000 počítačů, ale konečné číslo může být ještě vyšší. Apple samozřejmě zalarmoval a během několika dní by jsme se měli dočkat bezpečnostní opravy, která by nejen měla tento malware odstranit, ale také před ním chránit.

Jistě je ale mnohem zajímavější, kam se bude bezpečnost Mac OS X ubírat – v hackovacích soutěžích totiž většinou padne Mac OS X jako první a tak se zcelajistě nedá Snow Leopard nazvat výborně zabezpečeným systémem. Jak již sem zmiňoval v úvodu, právě nynějšek se může stát jakýmsi zlomem v “nevirovatosti” Mac OS X a je dost možné, že během několika let bude antivirus na Mac OS X stejně potřeba stejně jako Windows. I když doufám, že se mýlím. Jaký je na to Váš názor? Podělte se s námi v diskuzi!

156 comments
 1. Autor by si maj ujasnit co to je pocitacovy virus… To, ze je nieco malware neznamena, ze to je virus…

   1.  Tak moment, musíš si to stáhnout, nainstalovat, na číslo kreditky se slušně zeptá. Tohle je virus nebo test IQ uživatele?

 2. Chybí mi informace co všechno vlastně dělá, když je “nejnebezpečnější”.
  Z článku jsem pochopil jen, že to je program, který se z vás snaží dostat číslo karty.

  1. Čekal by jste k tomu ještě výbuch počítače? 🙂
   Instaluje se aniž by uživatel věděl, o co opravdu jde, upozorňuje na viry které neexistují… a chce číslo karty. Prostě, klasický srandovní malware, kterého jsme se na Macu v tak silné míře šíření zatím asi nedočkali.

 3. Tak. Posledný klinec do rakvy. Prechádzam na Windows. 🙂

 4. Tak. Posledný klinec do rakvy. Prechádzam na Windows. 🙂

 5. Virus, mn. č. VIRY nikoli Virusy. Chlapci čtěte to po sobě.Už je to tu jak na iDnesu.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Dvě mediální novinky v AppStore: iDNES.cz a iVysílání pro iPad

Následující článek

Mooniz a Lane Splitter: dvojrecenze zajímavých oddychovek

Související články

Nový iPhone 4: Apple ztratil prototyp, máme první informace!

Do redakce internetovému magazínu Gizmodo se se dostal prototyp neznámého zařízení, který svým designem velice nápadně připomíná vylepšený iPhone, součástky přístroje na sobě nesou značky Apple a podobná konstrukce doposud nebyla v jiném přístroji k vidění. Apple se dokonce neoficiálně vyjádřil ve smyslu, že skutečně prototyp nového iPhone ztratil a chce ho zpět! Zní to slibně, co říkáte? Všechny novinky a informace o novém iPhone 4 najdete v našem článku.
Baterie
Číst více

Podle Applu je baterie iPhonu 15 odolnější, než se původně myslelo

Apple aktualizoval svá očekávání ohledně výdrže baterie iPhonu 15 a iPhonu 15 Pro, přičemž společnost uvedla, že poskytuje dvojnásobek dříve předpokládaných nabíjecích cyklů. Kapacita baterie byla pro uživatele iPhonů vždy problémem , někteří si stěžovali, že baterie jejich smartphonu nevydrží v průběhu času tolik nabití, jak by očekávali. Zatímco Apple již dříve nastínil svá očekávání, jak dlouho by měla baterie vydržet, nyní své tvrzení zdvojnásobil.

iPhone 5: vydání je velice blízko, potvrzuje několik zdrojů

Vskutku velmi zajímavého vývoje jsme se dočkali za poslední dva dny, co se týče zjišťování data uvedení nového iPhone 5. Nové informace týkající se převážně toho, jak bude nový iPhone vypadat, jsme Vám přinesli v minulém článku. Nyní Vás ale můžeme ujistit o tom, že nový iPhone 5 je velice blízko, a pokud tomu nevěříte, máme pro Vás několik informací, které Vás o tom přesvědčí.