iPhone 15 se bude prodávat dobře, ale iPhone 16 si povede ještě lépe

Analytici z Morgan Stanley tvrdí, že věří, že předpovědi, že prodeje řady iPhone 15 budou „utlumeny“, jsou nesprávné a iPhone bude v roce 2024 jen silnější. Zatímco Wedbush věří, že poptávka po iPhonu 15 bude znamenat, že zvýšení ceny mu neublíží, Morgan Stanley je ohledně blízké budoucnosti Applu ještě optimističtější.

K čemu analytici dospěli?

„Navzdory obavám z utlumeného cyklu iPhonu 15 jsme přesvědčeni, že otáčky iPhonu ve fiskálním roce 24 meziročně porostou,“ stojí v poznámce pro investory, „vzhledem k rostoucí instalované základně, snadným kompenzacím Y/Y , zadržovaným posunem poptávky a pozitivním mixem pohánějícím růst ASP.”

Analytici poznamenávají, že „cena iPhonu bude nejdůležitějším detailem“ při uvedení na trh.

„Věříme, že většina technických upgradů pro iPhone 15 je dobře známá, a proto neočekáváme mnoho velkých překvapení,“ pokračuje poznámka. “Nicméně ceny iPhonů jsou mnohem spornějším tématem.”

“Několik konkurentů a zpravodajských serverů předpovídá plošné zvýšení cen pro iPhone 15, ale nesouhlasíme,” říká Morgan Stanley. „Věříme, že Apple využije levnější ceny pamětí, aby ceny všech podobných SKU meziročně nezměnily, s výjimkou iPhonu 15 Pro Max, kde předpokládáme zvýšení cen o 150 USD kvůli přidání periskopu směřujícího dozadu.”

„Podle našeho názoru je velmi nesympatické zvyšovat ceny plošně uprostřed trhu smartphonů, který od začátku roku meziročně klesl o 11 %… protože by to pravděpodobně vedlo k přírůstkovému oslabení jednotek,“ pokračují analytici, Apple je až příliš dobře obeznámen s podobnými akcemi přijatými v Číně koncem roku 2018, po kterých byl Apple nucen předem negativně oznámit výsledky C4Q.”

Morgan Stanley říká, že zvýšení cen za modely iPhone 15 Pro bude mít „omezený dopad na prodané jednotky“.

U iPhonu 15 a poté iPhonu 16 pro rok 2024 se Morgan Stanley domnívá, že existuje to, co popisuje jako „zadržovaná poptávka ze strany spotřebitelů, kteří odkládají nákup iPhonu z fiskálního roku 23“. Tento odklad vedl k „celému cyklu výměny, který je vysoký 4,4 roku“.

Z dlouhodobého hlediska Morgan Stanley také očekává, že Apple v určitém okamžiku nabídne hardwarové předplatné. “Sledujeme to,” říkají analytici, “protože by to mohlo pomoci investorům začít oceňovat Apple více jako obchod s předplatným, za což se zavazujeme v našem ocenění 270 USD.”

Apple představí svou řadu iPhone 15 a nové ceny na své události 12. září 2023.

Předchozí článek

Rusko zakazuje úředníkům používat iPhony

Následující článek

iPhone 15 Pro by mohl mít 8 GB RAM

Související články

Reportáž: Jak vypadalo zahájení prodeje iPhone 4 v ČR!

Už je to tady. 26.8.10 a iPhone 4 se začíná prodávat v České republice, a já chci být mezi prvními šťastnými majiteli. Dlouho jsem na tenhle den čekal, a mnoho si protrpěl (více na konci článku), příjemné ceny, které tuzemští operátoři nasadili, mě však jen utvrdili, že koupit iPhone 4 v Česku a ne v cizině bude nakonec asi nejlepší.