Rusko zakazuje úředníkům používat iPhony

Ruská Federální bezpečnostní služba vyzvala tisíce úředníků v zemi, aby přestali používat telefony iPhone a produkty Apple kvůli tvrzením USA o sledování, ale úředníci nejsou s tímto příkazem spokojeni.

Úředníci v Rusku nesmí používat nic od Applu

Úřady v zemi zakázaly úředníkům a státním zaměstnancům používat hardware Apple, včetně iPhonů a iPadů. Ministerstvům a vládním institucím je zabráněno v přístupu k zařízením, pod neustálým znepokojením nad údajnými aktivitami USA ke špionáži ruských organizací. V rámci zákazu ministerstvo obchodu uvedlo, že zakáže používání iPhonu pro pracovní účely, uvádí Financial Times, zatímco ministerstvo pro digitální rozvoj tvrdí, že bude následovat.

„Bezpečnostní úředníci na ministerstvech – to jsou zaměstnanci FSB, kteří zastávají civilní pozice, jako jsou náměstci ministrů – oznámili, že iPhony již nejsou považovány za bezpečné a že by se měli hledat náhradníci, uvedl ve zprávě zdroj blízký vládní agentuře. FSB a úředníci „skutečně věří, že Američané mohou použít jejich zařízení k odposlechu,“ vysvětlil bezpečnostní expert Andrey Soldatov. Dodali, že i když se FSB „už dlouho zabývá používáním iPhonů pro profesionální kontakty“, proti změně může existovat určitý odpor.

„Prezidentská administrativa a další úředníci se postavili proti omezením jednoduše proto, že se jim líbily iPhony,“ dodal Soldatov.

V některých případech ministerstva uplatňují omezení na zařízení Apple používaná pro oficiální účely, ale stále povolují používání iPhonů a iPadů pro osobní použití. Člověk blízký ministerstvu řekl: “Všichni si stěžují, že je to nepohodlné a musí s sebou nosit jiný telefon nebo tablet.”

Další expert na kybernetickou bezpečnost, Alexey Lukatsky, dodal, že úředníci nemusí nutně chtít skutečně přejít na zařízení s operačním systémem Aurora vyráběným v Rusku. “Existovala omezení týkající se používání pracovního e-mailu na zařízeních, která dříve nebyla certifikována bezpečnostními službami. Většina úředníků to však nedodržela,” vysvětluje Lutatsky, než se zajímal, kolik “bude splňovat nyní.”

Poslední kolo omezení následuje po oznámení FSB z 1. června , které tvrdí, že americká Národní bezpečnostní agentura použila zranitelnost zadních vrátek v iPhonu, přičemž Apple se údajně podílel na vytváření zadních vrátek. Apple rychle odmítl tvrzení FSB a 2. června trval na tom, že společnost „nikdy nespolupracovala s žádnou vládou na vložení zadních vrátek do jakéhokoli produktu Apple“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek

Pašerák oblepený 68 iPhony čínské celníky neoklamal

Následující článek

iPhone 15 se bude prodávat dobře, ale iPhone 16 si povede ještě lépe

Související články