Rusko zakazuje úředníkům používat iPhony

Ruská Federální bezpečnostní služba vyzvala tisíce úředníků v zemi, aby přestali používat telefony iPhone a produkty Apple kvůli tvrzením USA o sledování, ale úředníci nejsou s tímto příkazem spokojeni.

Úředníci v Rusku nesmí používat nic od Applu

Úřady v zemi zakázaly úředníkům a státním zaměstnancům používat hardware Apple, včetně iPhonů a iPadů. Ministerstvům a vládním institucím je zabráněno v přístupu k zařízením, pod neustálým znepokojením nad údajnými aktivitami USA ke špionáži ruských organizací. V rámci zákazu ministerstvo obchodu uvedlo, že zakáže používání iPhonu pro pracovní účely, uvádí Financial Times, zatímco ministerstvo pro digitální rozvoj tvrdí, že bude následovat.

„Bezpečnostní úředníci na ministerstvech – to jsou zaměstnanci FSB, kteří zastávají civilní pozice, jako jsou náměstci ministrů – oznámili, že iPhony již nejsou považovány za bezpečné a že by se měli hledat náhradníci, uvedl ve zprávě zdroj blízký vládní agentuře. FSB a úředníci „skutečně věří, že Američané mohou použít jejich zařízení k odposlechu,“ vysvětlil bezpečnostní expert Andrey Soldatov. Dodali, že i když se FSB „už dlouho zabývá používáním iPhonů pro profesionální kontakty“, proti změně může existovat určitý odpor.

„Prezidentská administrativa a další úředníci se postavili proti omezením jednoduše proto, že se jim líbily iPhony,“ dodal Soldatov.

V některých případech ministerstva uplatňují omezení na zařízení Apple používaná pro oficiální účely, ale stále povolují používání iPhonů a iPadů pro osobní použití. Člověk blízký ministerstvu řekl: “Všichni si stěžují, že je to nepohodlné a musí s sebou nosit jiný telefon nebo tablet.”

Další expert na kybernetickou bezpečnost, Alexey Lukatsky, dodal, že úředníci nemusí nutně chtít skutečně přejít na zařízení s operačním systémem Aurora vyráběným v Rusku. “Existovala omezení týkající se používání pracovního e-mailu na zařízeních, která dříve nebyla certifikována bezpečnostními službami. Většina úředníků to však nedodržela,” vysvětluje Lutatsky, než se zajímal, kolik “bude splňovat nyní.”

Poslední kolo omezení následuje po oznámení FSB z 1. června , které tvrdí, že americká Národní bezpečnostní agentura použila zranitelnost zadních vrátek v iPhonu, přičemž Apple se údajně podílel na vytváření zadních vrátek. Apple rychle odmítl tvrzení FSB a 2. června trval na tom, že společnost „nikdy nespolupracovala s žádnou vládou na vložení zadních vrátek do jakéhokoli produktu Apple“.

Předchozí článek

Pašerák oblepený 68 iPhony čínské celníky neoklamal

Následující článek

iPhone 15 se bude prodávat dobře, ale iPhone 16 si povede ještě lépe

Související články