Apple se chce odstřihnout od Intelu, ale s Apple Silicon teprve začíná

Apple na svých nejnovějších přepracovaných modelech M2 MacBook Air a MacBook Pro oficiálně odstranil veškeré zbývající stopy Intelu. Při pohledu do budoucna je společnost teprve na začátku. Přepracovaný MacBook Air je přepracováním nejoblíbenějšího přenosného notebooku společnosti. Ačkoli ostatní modely, jako je 14palcový MacBook Pro , jsou vybaveny čipy Apple Silicon, MacBook Air 2022 poskytuje nejjasnější obrázek o tom, co můžeme od budoucích počítačů Mac očekávat.

Apple zabíjí poslední stopy Intelu

Zdá se, že Apple jde se svými vlastními čipy all-in. Nebo se přinejmenším zavázal k přechodu od Intelu – i když přichází s těmi nejmenšími součástmi. V nejnovějších modelech MacBook Air a MacBook Pro vybavených M2 Apple nahradil čip vyrobený společností Intel, který se používá k ovládání portů USB a Thunderbolt notebooku, kusem křemíku navrženým na míru.

Podle rozboru zařízení iFixit již není časovač USB4 JHL8040R společnosti Intel. Místo toho je to vlastní čip U09PY3. Není jasné, zda je kus navržený společností Apple nebo vyrobený jiným výrobcem. Ačkoli změna z velké části zůstala nepovšimnuta, dokud na ni neupozornil pozorovatel polovodičového průmyslu Skyjuice, znamená to, že nejnovější modely MacBook Air a Pro neobsahují žádné komponenty vyrobené společností Intel.

Z technického hlediska má Apple stále několik modelů Mac poháněných čipy Intel. Nejpozoruhodnější je, že současný Mac Pro je stále založen na Intelu a společnost visí na modelu Mac mini s nízkou spotřebou. Ale M2 MacBook Air a MacBook Pro oba ohlašují konec jedné éry. Apple bude téměř jistě následovat se svými vlastními přenosnými notebooky, včetně redesignů 14palcových MacBooků Pro a 16palcových MacBooků Pro.

Jinými slovy, přijde čas, kdy v žádném produktu Mac nebude jediný díl Intel. A je to brzy, vzhledem k tomu, že Apple již řekl, že Mac Pro je na cestě.

Problémy Intelu

Apple se dlouhodobě zaměřuje na snižování své závislosti na externích dodavatelích. Navrhování vlastních čipů pro Mac je jen jednou součástí této strategie. Je však pravděpodobné, že svou roli sehrály i chyby Intelu. V červnu 2020 zpráva naznačila, že problémy Intelu se zajištěním kvality jeho čipů Skylake mohly hrát roli v tom, že je Apple zahodil. Kromě toho má Intel také problémy s dodržováním svých plánů a termínů. Pouhý měsíc poté, co se objevily zprávy o zajištění kvality, Intel odložil uvedení svých 7nanometrových čipů o šest měsíců. Předtím Intel odložil dodávky 10nm čipů o tři roky. A nebylo to tak asi deset let, kdy jsou inovace, pak zdokonalování a pak zpět k inovacím. Častěji to bylo tik-tak-tak-tak.

Apple je lepší, když navrhuje své vlastní čipy. I když problémy, jako jsou omezení v oblasti polovodičů a blokování výroby Covidem, mohou výrobu narušit, stále by to byly problémy na straně dodavatele čipů, který nemůže dodržet své vlastní termíny.

Předchozí článek

Chystá se převratná 10. generace vstupního modelu iPadu – co vše zatím víme?

Následující článek

Android spustil obrovskou kampaň proti Applu na vyřešení zelených a modrých bublin.

Související články