iOS 5: oznámení na WWDC ’11 a podpora pouze pro Apple A4 a A5

WWDC 2011 se blíží a do jeho zahájení zbývá jen něco okolo dvou týdnů. Jak již Apple uvádí na pozvánce, tak se dočkáme představení nových verzí operačních systémů, a to jmenovitě Mac OS X Lion a také iOS 5.

WWDC 2011 se blíží a do jeho zahájení zbývá jen něco okolo dvou týdnů. Jak již Apple uvádí na pozvánce, tak se dočkáme představení nových verzí operačních systémů, a to jmenovitě Mac OS X Lion a také iOS 5.

Nová verze iOS s číslem 5.0 by měla přinést větší zásahy do systému, jmenovitě se mluví o kompletně předělaném notifikačním systému, který je v nynější verzi díky množství push notifikací nedostačující a také zakomponování cloudu, na kterém Apple dle mnoha zdrojů pracuje. Je také možné, že se dočkáme kompletně předělaného unlock screenu, kam by se mohly zařadit tolik chtěné widgety.

Dle několika analytiků nový iOS 5 nebude dostupný pro mobilní zařízení neobsahující procesory Apple A4 nebo dvoujádrový Apple A5 (v nynější době obsahuje A5 pouze iPad 2). Tato informace dává smysl, neboť iPhone 3G byl odstřihnut od verze iOS 4.3 a iPhone 3GS nejspíše příjde brzo po něm. Apple se snaží nejspíše posunout systém “na vyšší úroveň” a to s sebou přinese i větší hardwarové nároky. Samozřejmě se také může jednat o jednoduché donucení spotřebitelů ke koupi novější verze iPhonu.

Otázkou zůstává, zda se dočkáme nějakých novinek u iPadové verze iOS, protože v dnešní době je jí vytýkána nemožnost používání widgetů a celkově nevyužitého místa na ploše, jako to má například nový Android 3. Proto často bývá iPad kritizován jako “větší iPhone”.

Pokud očekáváte, že po WWDC 2011 budete mít iOS 5 připraveno ke stažení v iTunes, musím Vás zklamat. Nejspíše se bude jednat o pouhé představení a bude následovat (jak už bývá tradicí) několikaměsíční cyklus vydávání betaverzí a finální verze iOS 5 bychom se měli dočkat až v září – což mimochodem koresponduje s nynějšími spekulacemi ohledně vydání iPhone 5 (popř. iPhone 4S), který by měl být vydán také na podzim a jak víme, nový iPhone bývá vždy uveden s novou verzí iOS.

84 comments
  1. Kazda nova verzia iOS zacina byt pre mna zaujimava as s existujucim un/tethered jailbreakom.

  2. Dufam, ze avizovane widgety nebudu nutnostou, ale iba moznostou volby. Mojmu JB fonu absolutne nic nechyba. Niekedy to je aj tak, ze novinky vedu k horsiemu, ako napriklad zmena funkcie prepinaca na iPade. Tak snad dobry a osvedceny system nebudu menit takym sposobom, ze nebude mozne pouzivat stavajuce prostredie ovladania a hlaseni…

  3. osobně se musím přiznat, že widgety se mi vůbec nelíbí a nevím na co je tolik všichni chtějí! líbí se mi lock screen tak jednoduchý jak je teď! jen doufám, že to bude možnost volby uživatelů a ne striktně daná záležitost!

  4. No tak mě osobně by se widgety líbili… A moc rad bych je tam s iOS 5 měl…

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Opera mini: nový update, který přináší podporu pro iPad

Následující článek

Dvě mediální novinky v AppStore: iDNES.cz a iVysílání pro iPad

Související články
Číst více

Zdánlivě dokonalé iTV Shows 2 pro iPhone a iPad

Seriály se díky internetu odstřihly od nutnosti vlastnit televizi a konkrétní kanál, což významným způsobem ovlivnilo nejen mediální svět, ale také procento těch, kteří seriálům podlehli. Bezpochyby mnozí takoví uvítají aplikaci, díky které lze mít o televizní produkci větší přehled.