iOS 15 – lepší FaceTime, režim soustředění, redesign Safari a mnoho dalšího

Úvodní tisková konference letošní vývojářské konference Applu, WWDC, odstartovala jak jinak než představením nové verze systému iOS 15. Ta přináší obrovské změny v možnostech používání FaceTime, pořádek v aplikaci Zprávy, režim soustředění a to zdaleka není vše.

FaceTime

Největší prostor věnoval Apple vylepšení komunikačnímu nástroji FaceTime. Hovory přes něj mají být více osobnější, zejména díky podpoře Spatial Audia při použití AirPods Pro nebo Max. Také přibude možnost zapnout potlačení okolního hluku, které zvládne iPhone nebo iPad samotný. Není tedy potřeba dalšího příslušenství, o vše se postará umělá inteligence.

Hodně přibylo i v režimech zobrazení. Nyní budete mít možnost zobrazit si při hovoru všechny účastníky vedle sebe do mřížky anebo využít portrétní režim. Ten se postará o rozmazání pozadí, podobně, jako to umí Zoom nebo MS Teams.

FaceTime v iOS 15

Obrovskou novinkou je funkce Shareplay. Ta umožňuje sdílet s přáteli poslouchání hudby, sledování videa či sdílení obrazovky, vše v reálném čase. Na trhu to již několik služeb umí, ale Apple to klasicky dotáhnul do puntíku. Při sledování Apple TV může kterýkoliv účastník video pozastavit či posunout, při poslouchání hudby zase upravovat playlist a sdílet tak své oblíbené skladby. Tuto funkci již od začátku budou podporovat (mimo Apple TV+ a Apple Music) i další velcí hráči. Podporu přislíbili Disney Plus, Hulu, HBO Max a další. Důležité je, že apple na Shareplay poskytne API vývojářům, takže se bude moci zapojit kdokoliv, například Spotify nebo Netflix.

Zajímavě vypadají i FaceTime Links, což jsou v podstatě předem naplánované eventy na FaceTimu. Ty mimo možnost přidat do kalendáře či sdílet přes iMessages můžete poslat i svým přátelům bez zařízení od Applu. Do FaceTimu se tak nyní budou moci připojit i uživatelé Androidu nebo Windows, jednoduše přes prohlížeč. Vše bude pod end-to-end šifrováním, jak už je u Applu zvykem.

Zprávy

Vylepšení se v iOS 15 dočkala i aplikace zprávy, zejména skupinové konverzace. V nich se teď budete orientovat mnohem snadněji díky možnosti připnout jednotlivé zprávy a zvýraznit je tak. Při poslání více fotek se nově budou vytvářet „stacky,” ve kterých lze listovat nebo si je rozbalit. K jednotlivým fotkám pak můžete klasicky přidávat reakce.

Novinkou je funkce Shared with you, která se úzce váže na novinky u FaceTime. Ve vybraných aplikacích (Music, Safari, News, Podcasts,…) přibude tlačítko Shared with you, pod kterým se budou ukládat společné playlisty, fotky, záložky apod. pro danou skupinu. Na jedno kliknutí pak můžete na položky reagovat nebo je odeslat do zpráv pro kontext.

Focus

Očekávanou novinkou je i Focus, tedy režim soustředění. Vše začíná na zamykací obrazovce, kdy opět došlo k přeorganizování notifikací. Nyní si budete moct nastavit, zda je chcete zobrazovat chronologicky nebo podle priorit. Přibývají i režimy, které do jisté míry automatizují zobrazování notifikací. Když například přepnete na režim práce, budou se vám zobrazovat pouze notifikace od kolegů a upozornění z aplikací, které vyberete (např. sdílený to do list).

Focus mode v iOS 15

Práce s textem a Spotlight

iOS 15 přináší velkou změnu v práci s textem. Tedy v režimu, jak umí systém sám s textem pracovat. Nově se iPhony, iPady i Macy naučí číst text z fotek (pokud to povolíte) nebo přímo rozpoznávat text v aplikaci fotoaparátu. A to nejen text tištěný, ale i psaný, podobně jako u Scribble na iPadu. Může někdy nastat situace, kdy víte, že jste si kdysi fotili recept od babičky, ale nechtějí se vám projíždět stovky fotek. V tom okamžiku pouze přejdete do Spotlight vyhledávání a napíšete klíčové slovo (třeba olivy). Zařízení následně prohledá fotky a zobrazí vám ty, ve kterém se slovo olivy, ale i samotné olivy nachází. Zároveň se také lépe naučí rozpoznávat objekty a památky.

Se Spotlightem se pojí i vylepšené zobrazování výsledků. Při vyhledávání kontaktu tak budete mít mnohem více možností interakce. Vyhledáte-li televizní pořad, ihned vám bude nabídnuto si jej pustit a podobně.

rozpoznání textu v iOS 15

Safari

Na konci tiskovky jsme se dočkali i obrovské nejen designové změny prohlížeče Safari. Ten nyní všechny ovládací prvky přesunul dolů, mezi záložkami se budete moct přepínat gesty a vytvářet sady záložek pro různé situace. A mimo to přibude i podpora doplňků!

Další menší změny

  • V aplikaci fotky nově najdete vzpomínky a lepší editor vzpomínkových videí propojený s Apple Music
  • Do aplikace Wallet přibývá podpora dalších klíčů včetně těch hotelových (V USA dokonce nahrávání občanského průkazu nebo řidičáku)
  • Velkou aktualizaci dostalo i Počasí, to má nový kabátek a zobrazuje mnohem více informací (UV index, tlak, teplotní a větrné mapy,…)
  • V mapách přibylo zobrazení celé zeměkoule ve 3D, ve vybraných městech pak 3D navigace (včetně terénu, mostů a budov)
  • AirPods Pro a Max budou propojeny se sítí Find My, při ztrátě budou komunikovat podobně jako AirTagy

iOS 15 bude pro vývojáře dostupný již dnes, pro beta testery začátkem příštího měsíce. Veřejnost se pak dočká na podzim. Všechny novinky si můžete prohlédnout na stránkách Applu.

Předchozí článek

Čeká nás na WWDC představení homeOS? Systém se objevil v inzerátu.

Následující článek

iPadOS 15 – změny v multitaskingu, widgety na ploše a rychlé poznámky

Související články