Google Mobile App: Hlasové vyhledávání v češtině!

Málokdy se stane, že bych při nainstalování nějaké aplikace z AppStore zůstal několik desítek minut v údivu. Naposledy mě mile šokovalo demo Unreal Enginu v aplikaci Epic Citadel se svou dechberoucí grafikou. Dnes vám představím ještě větší pecku – vyhledávání na Google pomocí hlasu. Pokud se vám to nezdá dostatečně “wow”, tak čtěte dál.

Málokdy se stane, že bych při nainstalování nějaké aplikace z AppStore zůstal několik desítek minut v údivu. Naposledy mě mile šokovalo demo Unreal Enginu v aplikaci Epic Citadel se svou dechberoucí grafikou. Dnes vám představím ještě větší pecku – vyhledávání na Google pomocí hlasu. Pokud se vám to nezdá dostatečně “wow”, tak čtěte dál.

Hlasové ovládání telefonů, mp3 apod. tu je už poměrně dlouho, doposud mě ale mnohdy špatné rozeznání hlasových příkazů nepřimělo k tomu, abych ho využíval víc, než klávesnici. To se ale změnilo, protože tu je Google Mobile App s hlasovým vyhledáváním na Google. Nejde tedy o ovládání samotného iPhone hlasem, ale o vyhledávání čehokoliv, co řeknete. Lákavé, nemyslíte?

Google Mobile App Google Mobile App

Síla aplikace je rozhodně v jednoduchém a svižném systému, který funguje. Slovo “funguje” bych rád zdůraznil,  protože hlasové povely pro Čechy nebyly v minulosti vždy snadné. Přecijen říkat povely anglicky je možné, nikoliv ale dlouhodobě příliš efektivní. Navíc slova typicky česká (např. “Křemílek a Vochomůrka”),  by žádný anglický hlasový systém nerozeznal. Google Mobile App ale pracuje s čestinou (slovenštinu bohužel aplikace nepodporuje) a i přes mé usilovné snažení systém “oblbnout” nějakým méně známým slovem, Google vyhledával spolehlivě. Samozřejmě, systém není 100%, řekl bych tak 90% (zhruba 1 z 10 výrazů rozpozná nepřesně), jde ale o výjimky a pravděpodobně špatnou výslovnost. Vždy pomohlo zopakovat požadovaný výraz srozumitelněji a systém se “chytil”. Hledání lze využít také jako třeba převodník měn. Stačí říct pouze “Kolik je 25€” a Google vám hned první výraz zobrazí přepočet na Koruny (viz. obrázek vpravo nahoře). Hledání funguje zkrátka naprosto shodně, jako “klasický” Google se všemi jeho výhodami.

Aplikace samozřejmě není určena jen pro vyhledávání, funguje také jako rozcestník pro Google produkty Gmail, Kalendář, Dokumenty, Hlášky, Reader, Fotky, Překladač, Mapy a YouTube. Bohužel slovo rozcestník je poměrně výstižné, protože při kliknutí na nějakou službu se Google aplikace zavře a otevře se Safari s požadovanou službou. Neustálé přepínání mezi apps určitě není nejlepší řešení, na druhou stranu díky multitaskingu je to relativně rychlé (na iPhone 3GS a 4).

Google Mobile App Google Mobile App

To naštěstí neplatí pro samotné vyhledávání (jak hlasem, tak samozřejmě textově). Výsledky hledání se zobrazí v Google aplikaci a při rozkliknutí se neotevře prohlížeč Safari, ale zůstane otevřená aplikace Google. Při surfování si pak můžete kdykoliv vyhledat další výrazy, jednoduše jediným kliknutím na mikrofon, nebo na textové pole. Na obrázku vlevo vidíte, jak vypadá iPhoneTips.cz v Google prohlížeči.

Díky hlasovému vyhledávání jde o absolutní must-have aplikaci, kterou lze používat jako browser a navíc je zdarma!

Google Mobile App – Zdarma – AppStore link

12 comments
  1. dotkni se a mluv;) jednoduchý a opravdu funkční

 1. Prečo mi nejde zvoliť češtinu ako vyhľadávací jazyk?

 2. Taky mi nejde vybrat cestina :(. Ipad. Je to US storem? Nejaka myslenka

  1. Já to mám staženo z CZ store a češtinu také pro hlasové povely vybrat nemohu:-(

   1. zdá se, že to funguje jen když je celý telefon přepnutý do češtiny, bohužel…

    1. jj přesně tak, takže zase k ničemu protože bych se v tom českym překladu nevyznal.)

     1. Mám iPhone 3GS, mám ho v češtině, stáhnu z iTunes aplikaci Google Mobile App, ta je také v češtině, zapnu vyhledávání hlasem a rozbalí se mi nabídka jakzyků, kde čeština prostě není! Už vážně nevím, co autor článku udělal, že se mu tam čeština objevila:-(

 3. Je mi líto, že tolika lidem app nefunguje.
  já ji klasicky stáhnul z CZ AppStore, neměl jsem žádnou speciální edici.

  má rada:
  – nastavte iPhone na CZ jazyk
  – ujistěte se, že používáte CZ AppStore
  – buďte připojení k internetu (majitelé Vodafone hlásí problémy, zkuste WiFi. Já testoval s internetem u O2 a v pohodě)
  – zkuste smazat a znova nainstalovat aplikaci
  – zkuste vypnout/zapnout iPhone

  Pokud ani jeden z těchto kroků nezabere, tak už vážně nevím… 🙁

 4. Pochvala. Jede to naprosto super. Dokonce to našlo i “nejneobhospodařovávatelnějšími”. Což je fakt prda. A jede to v cz. Staženo z APP Store. iPhone 3G 8giga. A volba jazyka nebyla nutná. Samo to jelo v cz od začátku.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Tip: Otáčení mapy podle kompasu

Následující článek

Game Center v praxi: Multiplayer ve Fruit Ninja! (video)

Související články

Tumblr: pohodlné blogování přímo z vašeho iPhone

O tumblr jste určitě již slyšeli a pokud ne, krátce vám tuto jedinečnou službu představím. Patří mezi služby blogovací podobně jako Posterous nebo Blogger. Může také sloužit pro mikroblogování a sdílení aktuálních informací. Možností jejího využití jsou velmi široké a v posledním roce je tumblr na vzestupu u nás i v zahraničí.