EU chce, aby měly všechny telefony stejnou nabíječku, včetně iPhonů

EU navrhla zavést stejnou nabíječku na každý telefon – včetně iPhonu. V návrhu, který by mohl podstatně změnit průmysl chytrých telefonů, Evropská komise uvedla, že USB-C se stane standardem napříč zařízeními.

Sjednocení nabíječek a zmenšení odpadu

To zahrnuje nejen telefony, ale také tablety, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory a ruční herní konzole. Rovněž navrhuje, aby byl prodej telefonů a jejich nabíječek oddělen, aby lidé neskončili s celou řadou nabíječek, které nepotřebují a které se stávají odpadem. Margrethe Vestager, výkonná viceprezidentka strategie Evropské komise Evropa vhodná pro digitální věk, uvedla, že rozhodnutí přejít na požadavek univerzálních nabíječek přišlo poté, co společnosti samy nenašly řešení.

„Evropští spotřebitelé byli dostatečně dlouho frustrovaní z toho, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky,“ uvedla v prohlášení. „Dali jsme průmyslu dost času na to, aby přišlo s vlastními řešeními, nyní dozrál čas na legislativní opatření pro společnou nabíječku.“ Toto je důležité vítězství pro naše spotřebitele a životní prostředí a v souladu s našimi zelenými a digitálními ambicemi.“

Apple zůstává nejzjevnější společností, která nepřechází na univerzální standard nabíjení, místo toho se drží svého portu Lightning, což by podle nových plánů nebylo povoleno. Společnost dlouhodobě tvrdí, že by se regulátory měly soustředit spíše na zástrčku, která jde do zdi, než na konec telefonu, aby lidé mohli používat své kabely všude.

Evropská komise však uvedla, že by se vyžadovala „plná interoperabilita na obou stranách kabelu elektronického zařízení a externím napájecím zdroji“. Nová nařízení zajistí, že tomu tak je, uvedlo.

Návrhy se týkají více než jen přechodu ke standardu USB-C, aby lidé mohli napájet své telefony jakoukoli nabíječkou. Vyžadovalo by to také harmonizaci technologie rychlého nabíjení, aby společnosti nepravdivě neomezovaly rychlosti nabíjení; umožnění lidem kupovat telefony, aniž by dostali nabíječku; a lepší informace pro zákazníky o jejich zařízeních při jejich nákupu, například podrobnosti o tom, kolik energie využívá a zda podporuje rychlé nabíjení.

Pravidla také zmiňují možnost zavést podobnou regulaci technologií bezdrátového nabíjení, pokud dojde ke stejné fragmentaci, jako jsou zavedeny, ačkoli poznamenává, že zatím nejsou požadovány.
Nové návrhy bude muset přijmout Evropský parlament a Rada prostřednictvím svých obvyklých postupů. Pokud projde, bude mít odvětví 24 měsíců na to, aby se přizpůsobilo, než vstoupí v platnost.

Previous Article

Apple vyvíjí technologii, se kterou iPhone pozná, když máte depresi nebo úzkost

Next Article

Safari 15.1 v macOS vrací starý design.

Related Posts

Nový iPhone 4: příběh o ztraceném prototypu a opilém zaměstnanci

Nové zprávy o objevení prototypu iPhone mají trochu bulvární nádech, o to jsou ale zajímavější. Serveru Gizmodo se povedlo vypátrat člověka, který v baru ztratil prototyp neznámého zařízení. Jedná se o 27 letého Graye Powella, který je zaměstnancem Apple a vyvíjí část software pro iPhone. Gray na svém Facebooku osudný večer publikoval z nového iPhone zprávu "Podcenil jsem, jak jsou dobrá německá piva". To bylo to poslední, co ze ztraceného zařízení napsal. Výpověď Powella najdete v článku.

Chattero UK: elegantní iPad kecálek pro Facebook (soutěž)

Příjemný a jednoduchý interface. Cenově dostupný kecálek, určený pouze pro Facebook - tak by se dal charakterizovat Chattero UK. Troufnu si říci, že se nejedná o tolik známou aplikaci v našich končinách, a to i přesto, že za jejím vznikem stojí Petr Čekyl - autor známých aplikací jako SMS zdarma, MHD či Train & Bus - Europe. Nyní už se ale pojďme podívat blíže na samotnou aplikaci, která, jak brzy zjistíte, si takové přehlížení určitě nezaslouží.